Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az albínóság részlegesen is...

Az albínóság részlegesen is örökölhető?

Figyelt kérdés

Úgy tanultuk, hogy egy gén okozza és csak akkor látszódik meg, ha mindkét szülő örökíti.


Hogyan lehetséges akkor, hogy:


Vannak hullámos papagájaim. Van 2 párom. Mindkét párnál az egyik szülő kék, a másik fehér és albínó, mert piros a szemük, a bőrük is világos nagyon.


Az egyik párnál az utódok kék fehér foltosak lettek.


A másiknál kékek, de jóval világosabbak, mint a kék szülő.


Tehát csak az egyik szülő örökítette az albínó gént, mégis világosabbak lettek a madarak. Hogy van ez?



2017. jan. 30. 15:46
 1/4 anonim ***** válasza:

Madaraknál láttam már olyat, aminek csak az egyik fele, vagy éppen mindkét szárnya volt teljesen színtesthiányos.

Hullámosoknál kicsit nagyobb a variáció. A színeket nem közvetlenül, első fokon, hanem messzebbről is örökölhetik. A kék-fehér, Sárga-zöld és kék-zöld elég jellegzetesen tiszta tollazat. Ha ezek keverednek, könnyen előfordul többféle minta keverése. Ám az albínókbál nem mintából, hanem színhiányról van szó. A toll gyakran nem is egy színű még akkor is, ha van benne fehér. A fakóságnak nem hiszem, van köze az albínósághoz.


Remélem egy biológus is megmondja majd a részleteket. Nekem ezek csak tapasztalatok.

2017. jan. 30. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, de annyira nem érten. A keveredés, a foltosság megmagyarázható lenne azzal, ha szimplán fehér és nem albínó madarakról lenne szó. A madarak viszont albínók, így nem értem.
2017. jan. 30. 17:53
 3/4 A kérdező kommentje:
Vagy lehet, hogy az az oka, hogy alapból is világos pigmentelésűek lennének, ha nem lennének albínók? És ez jött ki a fiókákon? Csak erre tudok gondolni.
2017. jan. 30. 17:55
 4/4 anonim válasza:
Lehet! Én már csak tudom... Amúgy anyukám részéről a dédtatám volt albínó, apukám részéről elvileg senki és én annyi pici albínósáfot örököltem hogy a bal semöldököm egy pici részén fehér a szőröm meg a bőröm. Meg részlegesen pigment hiányos vagyok de az szinte nem is látszik... Szóval legalább embereknél lehet...
2017. okt. 31. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!