Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nincsenek négyszögletes...

Miért nincsenek négyszögletes gyümölcsök?

Figyelt kérdés

tudom fura kérdés...de gondolkozatok el rajta egy kicsit,

és ha valaki tud valamit irja le nyugodtan:D


2008. okt. 9. 20:07
 1/10 anonim ***** válasza:
45%

Huh, ez nagyon érdekes kérdés és jó! De sajna én se tudom...

Azért kíváncsi vagyok én is, hátha tud valaki okosat mondani! :)

2008. okt. 9. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
86%

Vannak! Japánok genetikailag módosítottak gyümölcsöket amik kocka alakúak. Én a kockaalakú dinnyéről olvastam. Egy magyar termelő is elkészítette a saját kockadinnyéjét. Ő nem használt semmilyen génmódosítást, hanem egy kocka alakú formában nevelte a gyümcsölöt így a dinnye a doboz falához igazította a formáját :)

Nem tudom hogy a természetben előfordul e kocka alakú gyümölcs, én nem láttam még, erősen kétlem hogy van ilyen, de amikor egy sejt elkezd osztódni, növekedni akkor a gravitáció lefele húzza, fölfelé nem nagyon növekedhet, hiszen ott van a szár. A természet szemszögéből ez olyan hogy miért nincs dodekaéder alakú vagy Brad Pitt alakú gyümölcs. A kocka alakzat nem épp életképes, vagy lehetséges kimenetel, a gömbölyded vagy hosszúkás már annál inkább.

2008. okt. 9. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Hintalow ***** válasza:
92%
Ha jobban belegondoltok, a természetben szinte semmi nem szögletes. Nem életképes ez a forma.
2008. okt. 9. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
de azt hogy értitek h életképes?...és a gömbölyded miért az?
2008. okt. 9. 22:31
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Azért nem életképes mert pl a szögletes árnyékot vet saját magára, míg a gömbölyűt egyenletesen éri a nap miközben a nap mozog. A gömböléyűről lecsúszik az eső, míg a szögletes tetején megáll, és megrohad a gyümölcs.

A szögletes nem gurul, nem görög, nehezebben mozgatható az állatok által, így még nehezebben kerülne el a fától, bokortól. Szvsz.

2008. okt. 10. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

A japán szögletes dinnyét is formával készítik, nem génmanipulációval.


[link]


Amúgy valószínűleg azért nincsenek, mert a szabálytalan gömb alakot sokkal egyszerűbb megcsinálni, egyszerűen osztódnak a sejtek és amikor adott távolságba kerülnek a táplálószövettől, megállnak. Márpedig nem hiszem, hogy különösebb előnye lenne a szögletes gyümölcsnek a természetben, úgyis arra van, hogy valamilyen állat megegye. Feltételezhetően az átlagos gyümölcsfogyasztó állatot nem igazán érdekli, hogy kerek vagy szögletes amit eszik. Valószínűleg ahhoz, hogy például szögletes alma fejlődjön ki, egy új, bonyolult szabályozórendszer kellene, aminek ráadásul semmi előnye sem lenne igazából, kivéve, hogy a piacon jobban eladható, de ez csak az utóbbi néhány röpke évben lett szempont.


Amúgy az élővilágban kifejezetten ritkák a szögletes formák, bár néhány eset ismert.

[link]

2008. okt. 10. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Valamennyire azért ez szögletes- igaz, nem négyszögletes, hanem csillag alakú:


[link]


-falcon-

2008. okt. 10. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Egyezek az elöttem szólókkal, hozzátenném még,hogy a gömb alakzatban egyenletesen oszlanak el a feszültségek, és ez az alak használja ki a legjobban a teret,azaz, ugyanannyi mennyiségű anyag (ez esetben dinnye) több helyet foglal ha kocka alakban helyezkedik el, mintha gömb alakú lenne. És persze sejtosztódással könnyebben kialakítható a (közel) gömb alakzat, mint bármely más forma.
2008. okt. 10. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Az előző válaszoló már közel jár az igazsághoz, de kicsit pontosabban:

Egy adott térfogathoz tartozó felület a gömb esetében a legkisebb! Vagyis ha van 1 dm3-nyi almánk, akkor ha kocka alakú lenne, több almahéjat kellene növesztenie, mint gömb alak esetében. Ez egyfajta "energiaminimumra törekvés" elv, hasonló, mint a szappanbuborékok esetében: ott sincsenek kocka alakú buborékok, mivel adott térfogatú levegő a legkisebb energia felhasználásával gömbfelületet képes létrehozni.


Eötvös Loránd is ezen gondolkozott el a gravitáció mellett, majdnem Nobel-díjat is kapott.


fifikus_fizikus :-)

2008. okt. 13. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
43%

B Pitt alakú tököcske HHHMMMMMMMMMMMM

na, most leszavazhattok ! ;)

2009. jan. 3. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!