Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Betegségek pszichológiai...

Betegségek pszichológiai eredetére léteznek kísérleti bizonyítékok?

Figyelt kérdés

közhely, hogy a pszichés és lelki problémák a betegségek nagy részének gyökerei, de őszintén szólva ennek az orvosi irodalmával még nem találkoztam


két dolog merül fel bennem, hogy egyrészt adott betegség esetén ezt lehet vizsgálni, és hogy milyen betegségekre vizsgálták


másrészt fordítva, ha valakinek lelki problémái vannak, akkor kimutatható-e hogy gyakrabban beteg, és halmozódnak a betegségek statisztikailag



2017. febr. 5. 11:44
 1/9 aperitif ***** válasza:
Ezt elég nehéz kísérlettel igazolni. Úgy tudnám elképzelni, hogy fogok 100 egészséges embert, bezárom valahová, és módszeresen stresszelem, 5-10-20 éven át, majd végül megnézem, hogy hánynak lett magas a vérnyomása, a kontrollcsoporttal összehasonlítva, akiket nem stresszeltem, hanem fizikai-szellemi-lelki jólétben tartottam ugyan ennyi ideig. Ez a gyakorlatban kivitelezhetetlen.
2017. febr. 5. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

jaj de okos vagy, hogy 2 perc alatt kitaláltad, hogy ezt lehetlen, köszi


azért ha ezt valaki akarta vizsgálni, biztos vagyok benne, hogy kreatívabb volt mint te

2017. febr. 5. 12:52
 3/9 anonim ***** válasza:

"fogok 100 egészséges embert, bezárom valahová"

Nem kell bezárni őket, statisztikai alapon is vizsgálhatók a betegek, ha a pszichés terhelésüket is megvizsgáljuk (pl. stressz). Léteznek ilyen vizsgálatok, de nem klinikai környezetben (nem konkrét "kísérletekként"), hanem statisztikai kimutatások formájában.

2017. febr. 5. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
Fekélyre vizsgáltak, ez biztos. Katonák kapcsán, akik stressznek voltak kitéve és bizonyos időközönként "kiemelték őket" onnan és megvizsgálták, valóban van összefüggés. Többről nem tanultam.
2017. febr. 5. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 aperitif ***** válasza:

Na igen, gondoltam, hogy folytatom azzal, hogy kísérleti bizonyíték nincs (nem is lehet), csupán statisztikai összefüggéseket lehet kimutatni, de minek? Ilyen válaszok után fölösleges klaviatúrát koptatni.


Egyébként meg évtizedekig pont a gyomorfekély volt a legtipikusabb példája a pszichoszomatikus betegségeknek (statisztikai alapon). Ma meg már az az általánosan elfogadott vélemény, hogy köze nincs a stresszhez, a helicobacter pylori okozza, és antibiotikummal kezelhető.

2017. febr. 5. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

hogy a baktérummal megbírkózol-e vagy sem annak lehet a stresszhez köze, hogy baktérium okoz egy betegséget, annak ehhez semmi köze


egyébként meg minden statisztikai alapon bizonyítható, a Higgs-részecske is

2017. febr. 5. 14:33
 7/9 aperitif ***** válasza:

A mikrobiológus azt mondja, hogy bakteriális fertőzés, a sebész fog egy kést, és kivágja, a pszichoterapeuta meg belefog egy hossza terápiába. A holisztikus szemlélet meg azt mondja, hogy minden mindennel összefügg, és az ember egészét nézi, a baktériumaival, az immunrendszerével, a lelkével, cakk-pakk. Még az sem véletlen, hogy kit ér baleset. Ismerek olyan depressziós embert, aki félévente szenved valami súlyos balesetet, nem kell ahhoz analitikusan képzettnek lenni, hogy észrevegyük az összefüggést.


A kérdésedre továbbra is azt mondom, hogy statisztikailag kimutatható az összefüggés, kísérleti bizonyíték viszont nincs. A kísérlet lényege az, hogy a jelenséget mi magunk idézzük elő, az megismételhető és ellenőrizhető legyen (ld. első válaszom).

2017. febr. 5. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

bocs, akkor valóban rossz volt a szóhasználatom, nem kísérlet, hanem megfigyelés


pszichológiában, orvostudományban ritkán lehet igazi kísérleteket csinálni, etika stb.

2017. febr. 5. 15:47
 9/9 anonim ***** válasza:

Nem értem, hogy a statisztikai módszereket miért kéne elvetni.

Pl. az A típusú személyiség a szív és érrendszeri zavarokkal korrelál (illetve ok-okozati kapcsolatban van). Ha 100 emberből 90-re ez igaz, akkor a maradék 10 miatt kéne elvetni ezt az összefüggést? Számos más dolog is okozhatja (környezeti tényezők stb.), az ember nem egy laborpatkány, ahol 1 db ok, 1 db okozatot vált ki.


Illetve, kicsit fordított logikával ajánlom ezt a cikket:

[link]


Nem olvastam teljesen végig, de még régebben az egyik egyetemi oktatóm mondta egy előadáson, hogy (szabályos kísérleti körülmények között) hipnózissal növelték a T limfociták számát, ezzel javítva az immunrendszert. Remélem benne van a linkelt cikkben.

2017. febr. 7. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!