Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van arra körülbelüli becslés,...

Van arra körülbelüli becslés, vagy pontos képlet, hogy hányféle különböző sudoku létezik? Vagy hányféle végállapot lehetséges?

Figyelt kérdés
ez utóbbi könnyebb talán

2017. febr. 5. 20:19
 1/5 anonim ***** válasza:
0%

Hány mezőből álló táblánál?

De kb. végtelen...

2017. febr. 5. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
95%
66 709 03 752 021 072 936 960 különböző helyes (9x9-es) helyesen kitöltött sudoku létezik. [link]
2017. febr. 5. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
61%

Felső becslés könnyen adható rá; ha vesszük a "klasszikus" 3x3-as sudokut, akkor 1 szektor 9*8*7*...*3*2*1=9!-féleképpen tölthető ki. A bal felső sarokba így 9!-féle kitöltés mehet, mellé szintén 9!-féle, és így tovább, tehát 9!*9!*9!*...*9!=(9!)^9=


[link] -féleképpen tölthető ki a táblázat.


Értelemszerűen ezek között "sok" olyan van, ami nem lesz jó kitöltés, de nekünk egy felső becslés megadása volt a célunk, ez sikerült, még ha nagyon durva is.


Általában azt mondhatjuk, hogy ha nxn-es szektorokból áll a sudoku, ahol n>=2, akkor kevesebb, mint ((n^2)!)^(n^2)-féleképpen lehet kitölteni.

2017. febr. 5. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Ezt a felső becslést én is meg tudtam volna csinálni, de én körülbelüli becslést kérdeztem, nem felsőt, ami nagyon durva is lehet.


A belinkelt szöveg szerint:

Bertram Felgenhauer és Frazer Jarvis sheffieldi matematikusok programmal kiszámították, hogy 6670903752021072936960 különbözõ helyes (9x9-es) sudoku kitöltés létezik.


Köszi a válaszért.

Sajnos a link nem működik a belinkelt honlapon, ezért ha valaki ismeri és az eredeti forrást be tudja linkelni, azt megköszönöm.

2017. febr. 5. 23:59
 5/5 anonim ***** válasza:

A lehetséges minimális sudoku rejtvények számára még csak statisztikai alapú becslések vannak, de viszonylag közel lehetnek a valósághoz. Akkor minimális a rejtvény, ha nem lehet egy megadott számot se elvenni anélkül, hogy megoldhatatlanná válna.


Kb. 3.10 × 10^37 minimális rejtvény van,

Kb. 2.55 × 10^25 ha a számok permutációival, forgatással, tükrözéssel, valamint sorhármasok és oszlophármasok permutációival egymásba átalakítható rejtvények csoportjaiból csak egyet-egyet tartunk meg. Ez tehát a lényegileg eltérő, minimális rejtvények körülbelüli száma.


Innen:

[link]

2017. febr. 6. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!