Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gandorema (pecsetviasz) gomba...

Rol1203 kérdése:

Gandorema (pecsetviasz) gomba megterem szalman?

Figyelt kérdés

2017. febr. 5. 20:22
 1/5 EagleHUN ***** válasza:

Mérgező gomba!

Miért is akarod termeszteni?


De ha már termesztés akkor 2 lehetőséged van.

Előbb ültess egy tölgyfát majd oltsd be vele.

Vagy szerezz egy tölgytuskót, főzd ki alaposan hogy más "ne lakjon benne" és azt oltsd be vele.


Ennek nem lesz jó a kifőzött szalma szerintem.


"

Életmód

A pecsétviaszgomba falakó szaprofita vagy parazita gombafaj, mely mindenekelőtt lombfákon él. Tápnövényként elsősorban a tölgyet kedveli, emellett további lombhullató fajok, gyakrabban tűlevelűek (lucfenyő és erdeifenyő) is előfordulnak. A gomba előnyben részesíti a melegkedvelő tölgyeseket, elegyes tölgyeseket, ezen kívül a vörös tölgyeseket és a keményfás ligeterdőket. Ezen társulásokon kívül a pecsétviaszgomba megtalálható még sövényekben, parkokban és útszéleken, amennyiben ott a megfelelő tápnövény (tölgy vagy vörös tölgy) rendelkezésre áll. Az egyéves gomba fatörzseken, gyökereken található.

"

Forrás:

[link]

2017. febr. 5. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 EagleHUN ***** válasza:

Hopp nem figyeltem a termesztését is leírják a wikin:

Lényegében a rönkös módszert írják le, illetve van zsákos is de ugyancsak keményfa forgáccsal.

A szalma továbbra sem jó.


"

Termesztés


A vadon növő Ganoderma nagyon ritka és nehéz begyűjteni, ezért a gomba hatóanyag-tartalma általában nem optimális, hatása nehezen kiszámítható. 1970-ben a Kiotói Egyetem Élelmiszertudományi Kutatóintézetének technikusa, Dr. Yukio Naoi sikeresen alkalmazta a spóraszétválasztó termesztési módszert a Ganoderma termesztésére. A módszert 1975-ben vezették be Ázsiában, és mára széles körben elterjedt.


A pecsétviaszgombát természetközeli (rönkös) és intenzív (zsákos) módszerrel is lehet termeszteni, ugyanakkor a két módszer eltérő termésidőt eredményez. Egy élő rönköt nehezebben szőnek át a gombafonalak (hifák), hogy azokból micélium, majd termőtest képződhessen. Rönkös termesztés esetén a lombos keményfákat döntés után 15–20 napig fektetik, majd rövid rönkökre vágják, és a vágásfelületen oltják be. Az átszövetési idő 2–3 hónap. A rönköket a földbe süllyesztik. Az első termőtestek legkorábban a beoltást követő 6 hónap múlva jelennek meg. Az így beoltott rönkök 4–5 évig is teremnek. Zsákos termesztésnél enyhén (10–15%) dúsított keményfa-fűrészport használnak, 5%-os korpadúsítással, amelyet zacskókba töltenek. Az átszövetéshez 25–30 °C és kb. három hét szükséges. Az első gombakezdemények a 30–40. napon jelennek meg, a zacskók száját az 50. napon nyitják ki. A termőtestek fejlődéshez szobahőmérséklet, 100–200 lux fény, 90–95%-os relatív páratartalom és akár 60 nap szükséges. Ázsiában a fűrészport legalább 70% nedvességtartalmú 10–20% durva gabonakorpával, 1–2% kalcium-karbonáttal és gyakran 1% körüli szacharózzal dúsítják.

"

2017. febr. 5. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Mérgező??? De hisz gyógygomba kapszulaként árulják
2017. febr. 12. 11:20
 4/5 EagleHUN ***** válasza:

Oké, ezt én is rosszul tudtam.

A leírások szerint keserű és nem ehető (Tehát NEM mérgező!) viszont gyógytea készítésre felhasználható.

[link]


Kárpótlásul itt vannak általános gombatermesztési leírások: :)

[link]

[link]

2017. febr. 12. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi
2017. febr. 12. 15:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!