Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy működnek a vízpumpák/szív...

Hogy működnek a vízpumpák/szívattyúk? Mi a működési elvük?

Figyelt kérdés
2017. febr. 6. 12:17
1 2
 1/13 EagleHUN ***** válasza:
82%

Rengeteg féle van.

[link]


A legelterjedtebbek: a membrános, golyósszelepes (dugattyús) és újabban a kavitációs (radiális centrifugális szivattyú).

Érdekesség hogy utóbbi sarat, vizes homokot, sódert, aprókavicsot is tud szivattyúzni.


A fogaskerekes inkább az olajos hidraulikáknál jellemző, nem a víznél.


A legősibb vízemelők egyike pedig az archimedeszi csavar (aminek a modernebb változata az orsós szivattyú).


Vannak ősibb vízemelő szerkezetek amik pl kötélre felfűzött korsókat vittek körbe körbe, vagy vízkerékkel "kanalazták" feljebb a vizet.

Ezeket nem igazán nevezném "szivattyúnak", mert nem jön létre bennük szívó hatás, csupán egy emberi mozdulatsort helyettesítenek.

2017. febr. 6. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Köszi! Amit igazából kérdezni akartam, hogy amikor akvarisztikai külső szűrőről van szó, akkor az csak akkor működik, ha a szűrő az akvárium alja alatt van. Ha mellé teszem elvileg nem működik. Ezt nem értem teljesen, hogy miért?
2017. febr. 6. 13:11
 3/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

A légtelenítés illetve az első feltöltődés érdekében a szűrő csatlakozásainak mindenképpen illik lejjebb lennie, mint az akvárium vízszintje.

A maximális emelési magasság minden típusnál meg van adva, legfeljebb ennyivel lehet alacsonyabban, mint az akvárium vízszintje.

Szerintem ezen két érték közt bárhol köteles jól működni.

2017. febr. 6. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

Kedves EagleHun!


Mutatnál egy "kavitációs" szivattyút?


A kavitáció mint jelenség, éppen az amit szeretne a gépész elkerülni a szivattyúk működése közben.


Nos, hogy egy kicsit pontosabb legyek:


Vannak

Volumetrikus (térfogatkiszorításos) elven és vannak örvényelvű (körforgó) szivattyúk mint két alapvetően eltérő fő működési elvű szivattyútipus (van egyéb is, de az elenyésző az előzőekhez képest.


A volumetrikus gépeknél valamilyen tömített térből mechanikai munkával szorítjuk ki a folyadékot. a Q-H görbéje egy függőleges vonal (minden szálítómagasságon ugyanannyi folyadékot szállít)


Az örvényelvű gépeknél valamilyen rendszerben a folyadékot felgyorsítjuk majd egy bővülő keresztmetszetben a folyadék lelassul - és mivel tudja a Bernuolli egyenletet - nyomása megnő.

Lényeges, hogy a Q-H görbéje egy kagyló (gépészek tudják milyen is ez) ez az alapvető különbség a kétféle gép közt.

2017. febr. 6. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Wadmalac, ezekszerint ha van egy felülbecsléssel durván 50 cm magasságú külső szűrőm és azt egy olyan akvárium mellé teszem, amiben a vízszint 55 cm, akkor működni fog a szűrő rendesen?

2017. febr. 6. 17:12
 6/13 Wadmalac ***** válasza:

Szerintem kutya kötelessége.

Körbeneteztem, mindenhol ilyen elhelyezést írnak, vízszintnél lejjebb, körülbelül ennyi, sokkal lejjebb nem tudod, mert a csöveinek hossza behatárolja, azt meg több helyen írják, hogy nem szabad hosszabbra cserélni, így a túl alacsonyra rakás (amit a max. emelési magasság adat is határol) el van kerülve.

2017. febr. 7. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Jobban meggondolva az új elrendezésben lesz 10-15 cm is a vízszint és szűrő teteje között. Most úgy 1 méter távolság van a kettő között. Ez egyébként nem jelent kissebb teljesítményt a szűrésben? Elvileg nagyobb távolságnál többet kell dolgoznia a szűrőnek, hogy feljutassa a vizet. Ha viszont így van, akkor kisebb távolságnál erősebb lehet a szűrés, nem?
2017. febr. 7. 10:15
 8/13 A kérdező kommentje:
Olvasgatok közben máshol is a témáról. Írnak olyat is, hogy ezek a vödrös szűrők kihasználják a "gravitációs esést" is, ezért nem annyira jó ötlet akvárium mellé tenni. Erről vélemény esetleg?
2017. febr. 7. 10:22
 9/13 A kérdező kommentje:
Bár ezt nem teljesen értem, hiszen ha az egyik ágban befolyik a víz, akkor az esik, de a másik ágban meg fel kell nyomni. Nem úgy tűnik, mintha nyernék bármit is.
2017. febr. 7. 10:24
 10/13 Wadmalac ***** válasza:

"Bár ezt nem teljesen értem, hiszen ha az egyik ágban befolyik a víz, akkor az esik, de a másik ágban meg fel kell nyomni. Nem úgy tűnik, mintha nyernék bármit is."


Jól látod. A grav. esésnek az első feltöltéskor lehet szerepe, utána már nem.


A távolság meg, a gyárilag adott csőhosszokkal biztos, hogy nem lesz sok.

2017. febr. 7. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!