Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik vagy létezhet-e olyan...

Létezik vagy létezhet-e olyan geológiai formáció, amely 3 rétegből áll elö?

Figyelt kérdés
Mégpedig úgy, hogy a legalsó homokkőre mészkő rakódik le, erre pedig vulkáni kőzet, bazalt és tufa (vagy fordítva) települ. Vagyis ily módon létrejöhet-e egy későbbi tanúhegy, amelynek oldalán ezek a rétegek láthatók és felismerhetők? Olyan, mintha vízszintesen és felfelé haladóan különböző színű sávokra osztott lenne a hegy.
2017. febr. 14. 09:12
 1/4 Wadmalac ***** válasza:

A Cserhát valami hasonló.

A riolittufás és magmás rétegek többször váltakoznak ,ezt borítja üledékes kőzet.


Olyat, ahol az üledékesre kerültek vulkanikus rétegek szerintem csak minimum közelmúltig aktív vulkanikus területeken tudsz találni, ott viszont nem hiszem, hogy gyakori lenne az eróziós napvilágra kerülés.

2017. febr. 14. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Kedves Válaszoló!


Megmondom, miért érdekel ez a kérdés engem. Nekem azt kellene megtudnom, hogy legalább elméletileg elképzelhető-e ez a 3 különböző kőzetszintből álló hegyfelépítés? Ugyanis egy számítógépes társasjátékhoz kellene, annak a helyszíne lenne. A tanúhegy sík vidéken emelkedik és óriások kifaragnak belőle egy lépcsőzetes tornyot, amit később elhagynak és élőlények, növények és állatok, köztük mesebeli veszélyesek (griff, sárkány) is telepszenek meg rajta. Az óriások még többféle csapdát is elhelyeznek bizonyos helyeken, hogy náluk kisebb emberfia ne juthasson fel rá. A törpék, aki a szomszédban laknak, fognak hozzá később a torony megmászásához és ebből verseny alakul ki: ez az akadályleküzdő verseny a játék lényege. Ezért kellene tudnom, hogy elméleti modellnek jó-e ez a 3-as kőzetszintből való felépítettség, mert ez megszabná, hogy milyen növények élhetnek az egyes kőzeteken? Az alsó homokkő savanyú talajt ad, a középső mészkő lúgosat, a felső bazalt megint savanyút. Tehát legalább modellezni lehet-e így egy hegyet, hogy valami valóságalapja is legyen a játéknak, mert részben tudományos ismeretterjesztő célja is lenne gyerekek számára, hogy megismerjék, milyen fajta talajhoz milyen növények és helyi ökoszisztémák köthetők?

2017. febr. 15. 08:17
 3/4 Wadmalac ***** válasza:
Értem. Ahhoz, hogy a homokkő-mészkő-bazalt sorrend lentről felfelé létezhet-e, nálam járatosabb ember kell. Bár számomra valószínűtlennek tűnik. Pont a fordítottját előbb el tudom képzelni.
2017. febr. 16. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Hát akkor ennek még utána kell járnom. Köszi a választ!
2017. febr. 16. 10:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!