Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez az egyszerű motor miért,...

Ez az egyszerű motor miért, hogyan forog? Szupermagnes.hu/spd/MSZ-ELMOT-SZETT/Magnes-motor-szett-1

Figyelt kérdés
Ha nincs benne kommutátor miért forog? Illetve miért csak akkor forog ha a mágnes oldalához érintjük az elem egyik pólusát.

2017. febr. 15. 22:03
 1/9 anonim ***** válasza:

Így kell linket berakni:

[link]


Lorentz-erő mond valamit?

[link]

A mágnes erővonalai metszik a vezetéket, tehát az indukcióvektornak van az áramirányra merőleges komponense. A kettő szorzata adja meg a Lorentz erőt. Ez ugye a vezeték aktuális elfordulásától független.


ui: Egyébként jó nagy átverés 1200-ért ez a "szett".

kb. 300 Ft-ból megvan.

2017. febr. 15. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Walter_Dornberger ***** válasza:

Az asszinkron kalickás motorokban sincs kommutátor, mégis forog. működési elvét a jó öreg Tesla bácsi és említsük meg, mert elfelejtik sokan a hagyományos elektromechanikus fogyasztásmérő kitalálóját Galileo Ferraris bácsit is (Ferraris rendszerű indukciós fogyasztásmérő) találta ki és szabadalmaztatta.

Azért forog mert Lenz törvénye értelmében a kalickában olyan irányú áram indukálódik a körülötte forgó mező hatására, ami az őt létesítő okot - a kerületi sebességkülönbséget a forgó rendszerhez képest) csökkenteni igyekszik, vagyis maga is forgásba jön.

A motor működéséhez mindíg szükséges egy bizonyos sebesség különbség a forgómező és a forgórész kerületi sebessége közt, ez a csuszamlás vagy szlip. ez fedezi mindenkor a forgórész teljesítmény igényét (is).

Bővebben:

[link]

2017. febr. 16. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Kicsit fáradt voltam, hülyeséget írtam:

Tehát: a mágnes indukcióvonalai metszik a vezetéket, tehát az indukcióvektornak van az áramirányra merőleges komponense.

Az indukcióvektor merőleges komponense, az áram nagysága és a vezető hosszának szorzata megadja a vezetőt gyorsító Lorentz-erő nagyságát. Az iránya pedig érintőirányú lesz, lásd jobbkézszabály. F = B*I*l


#2: Az aszinkron motor hogy jön ide? Ez egy kicsit más elven működik. Ez egy homopoláris egyenáramú gép, csúszógyűrűre van szükség a működéséhez.

2017. febr. 16. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Walter_Dornberger ***** válasza:

Kedves előző!


A kalickás forgórészű aszinkron motor úgy jön ide, hogy:

1., NEM kell hozzá sem kommutátor, sem csúszógyűrű. (a kérdésben volt :" ha nincs benne kommutátor miért forog", erre hoztam egy példát, amiben szintén nincs kommutátor, és mégis forog!, vagyis a működésnek, forgásnak nem feltétele a kommutátor, csúszógyűrű)

2., Az általam is emliített csuszamlás (szlip) miatt a kalicka lemarad a forgómezőhöz képest, és már létre is jön az általad is megnevezett jelenség, (erővonal metsz egy rövidrezárt tekercset, a kalickát) és erő ébred a kerületen, ami forgatja a forgórészt!


hát szerintem így jön ide.

2017. febr. 16. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Walter_Dornberger ***** válasza:

Annyiban kiegészíteném magam, hogy:

Miután megnéztem a videót, (a wikin volt belinkelve) és az tényleg egy "homopoláris motor".

A működési elvének nem sok köze van tényleg az aszinkron géphez, azonban a kérdésre ("ha nincs benne kommutátor, miért forog" ) válaszol, hogy a kommutátor nem szükséges feltétele egy motor működésének,

Továbbá a kérdésben nem szerepel, de a mágnes oldala csúszógyűrűként viselkedik, és kimaradt a tényleges kérdésre adandó rövid válaszom:

Azért csak akkor forog a motor, ha a mágnes oldalához érintjük az elem másik pólusát (mert az egyik pólus már a csavaron keresztül az áramkörbe van kapcsolva) mert így alakul ki egy zárt áramkör, ami által létesített mágneses tér az általad is elmondottak szerint működteti a motort.

2017. febr. 16. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

A lényeg és ami bezavar nálam az az, hogy a forgó mozgáshoz pulzáló mágneses tér szükséges.

Ha állandó mágneses térbe helyezünk egy vezetőkeretet amin egyenáram folyik akkor az csak addig forog míg be nem áll a mágneses mező irányába. Ezért szükség van egy csúszógyűrűre/(nálam kommutátor:)aminek segítségével adott pontban megváltozik az áramirány és a mágneses erő iránya. Tehát van egy állandó mágneses terem a mágnestől és van egy egyenáramom. Mitől lesz a mágneses terem változó/pulzáló azaz még mindig nem értem mitől forog. :(

2017. febr. 16. 20:07
 7/9 Walter_Dornberger ***** válasza:

Kedves kérdező!


A mágneses tér sem a keretben, sem a mágnesben nem változik.

A motor működésének a lényege, hogy a vezetőkeretben létrejövő áram (amit a telep - csavar - mágnes - csúszógyűrű -vezető - telep másik sarka) létrehoz egy mágneses teret.

Ez kapcsolódik az állandó mágnes mágneses tereével , aminek É - D pólusának a tengely irányába kell essen ehez.

Ez a mágnes mágneses terét azon az oldalon, amit az áramkör átfog, csökkenteni igyekszik.


Ezzel szemben a mágnesben folyó köráramok (ezzel magyarázzuk a mágnesség jelenségét) erről nem tudnak, azok nem változnak meg, és így az általuk létrehozott mágneses tér és a külső mágneses tér közt erőhatás lép fel.


Ez az erőhatás a mágnest elfordítja, elforgatja úgy , hogy a külső mágneses tér által a mágnesben létrejövő mozgási indukcióval indukálódott "örvényáram" (ami szintén csak a korábban leírt vezetőkerettel körbezárt térrészben folyik) által létrehozott töblet mágneses tér egyensúlyt tartson a vezetőkeret mágneses terével.


Tehát a motor működéséhez szükséges a mágnes, a forgástengelyében lévő pólusokkal, a forgástengely és a körülötte lévő vele csak részlegesen kapcsolódó másik áramkör.


Több áramkör és csószógyűrű együttes hatása összegződik, így akár le is ronthatják egymást de erősíthetik is.

2017. febr. 17. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Az elektromos áram iránya az állandó mágnesben 90 fokkal elfordul, aminek eredményeképp a mágneses tér erővonalai is 90 fokot fordulnak. Ezen a kis rövid részen folyó áram mágneses erővonalai azok melyek a forgást okozzák? Kár, hogy nem lehet itt rajzolni.:(
2017. febr. 21. 21:27
 9/9 A kérdező kommentje:

"...eredményeképp a mágneses tér erővonalai is 90 fokot fordulnak" akarom mondani

...eredményeképp a folyó áram mágneses terének erővonalai is 90 fokot fordulnak

2017. febr. 21. 21:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!