Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudnám kiszámolni...

Hogyan tudnám kiszámolni (milyen adatok, átváltások s képletek segítségével) az alábbi problémát? (fizika & matematika)

Figyelt kérdés

A szituáció:

Egy terménymag levegővel megfújva elhalad (esik) egy egyenes, műanyag csőben - lényeg, hogy egyenes pályán fut.


Amik ismertek:

Ismert, hogy hány BAR nyomású levegővel (légpisztoly segítségével) van megfújva a magszem.

Ismert a mag súlya (hány gramm), és az esési irány gravitációs erővonallal (vagy nem tudom hogy kéne rendesen megfogalmazni, lényeg, hogy a gravitáció vonalával) bezárt szöge.


A KÉRDÉS:

Mekkorára becsülhető (méter/sec.) a mag SEBESSÉGE a csőben?

Ha ez erősen függ a gyorsulási tényezőktől (a megtett úttól a gravitáció miatt), akkor nagyjából az 1 méter út után vett sebességet kell nézni.


A levegőbefúvás egyenletes, folytonos. (legalábbis ez szerepel a körülmények leírásában)


------------------

Igazság szerint:

PLC programozó és villanyszerelő vagyok, de a cégnél kaptam egy olyan feladatot, amihez a leírt szituációban szereplő mag sebességét kéne tudnom : lévén, magszámlálót építek.

Viszont fizikából nem vagyok nagy ász, legalább másfél évtizede volt már az érettségimnek.... =( Szóval ez a (rész)feladat most egy kicsit megfogott.


KÉREM, aki tud, segítsen! Nagyon hálás lennék!

Előre is köszönöm a hozzáértő válaszokat!



2017. márc. 22. 17:54
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Én szerintem hiába próbáltok meg a csőbe "egyenesen" befújni, ott örvények keletkeznek, így a mag sem egyenesen halad, hanem cirkulálva megy végig, erre nehéz lenne pályaegyenletet felírni (nekem legalábbis). Ha ez egy létező valami, akkor ki kell kísérletezni, meg kell figyelni a jelenséget. Amúgy mit használsz magszámlálásra?
2017. márc. 22. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Saját magam kell építsek magszámláló elektronikát.

A vezető - attól tartok - már totál fixen elhatározta, hogy infravörös fototranzisztorokból fog tömeges rendelést leadni, így abból kell megoldjam.

Nekem végülis nem nagy gond, csak őszintén szólva : Gőzöm sincs, hogy az lenne-e a megfelelő módszer, amit ma a műhelyben kikísérleteztem.... Lehet, erre egy frissen végzett egyetemista 3szor jobb megoldást tudna.

Az a gond, hogy annyira csak kudarcok voltak mostanában a vállalatnál mindenhol, hogy most hogy bejött, látott pár kedvező értéket és reakciót szkópon, máris bezsongott, hogy milyen jó dolgot fogok tudni csinálni ebből... Pedig ő valóban végzett, tanult, min. 2 diplomás (annyiról tudok biztosan) mérnök ember.

Szóval úgy dióhélyban ennyi.


De közben rájöttem, hogy talán egyszerűbb a helyzet.

Amúgy értelemszerűen vetőgépről van szó.

Én voltam megkavarva.

Szerintem ez gyakorlatban nem is lesz megfújva. Legalábbis akkor már nem, amikor elhalad a szenzor előtt. Csak ők súlykolták ezt.

Belenéztem egy ilyen rendszerbe, s erősen gyanítom, hogy a mag a szenzor előtt már szabadesésben fog esni.


Akkor lényegében elég, ha csak a gravitációs gyorsulásnak utánanézek a wikin, s az már könnyen számolható. Nemde?

Vagy az sem ilyen egyszerű?


Pedig hajdanában számolgattunk ilyet fizikafakultáción. De szégyen szemre, a tábláról csak a képek derengenek csak nagyon nagy vonalakban, semmi más. 😓

Mintha az egész csak élmény lett volna.

2017. márc. 22. 20:54
 3/8 Mojjo ***** válasza:

@2: ugye jól értelek, a cső nem pontosan 90 fokot zár be a talajjal?

Itt a gondot abban látom, hogy a magok bele-bele fognak ütközni a cső falába, gellert kapnak, lassulnak, tovább pattognak - és mindegyik máshogy. Ettől pedig kiszámíthatatlan lesz az egész.

2017. márc. 22. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Bocs nem akarok offolni.

MI a pontos cél? Mert a piacon lehet kapni már magszámláló elektronikát (az egyik ráadásul magyar fejlesztés).

Miért nem fordítod meg a dolgot?

(nem vagyok se programozó se villanyszerelő, szóval nem akarok okoskodni, de kizártnak tartom ,hogy szükséges a pillanatnyi magmennyiséget tudni bármikor is, inkább az átlagos mennyiségre kellene koncentrálni. Ott sem a 100%os pontosságra.

2017. márc. 22. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 kiitos ***** válasza:
Amit meg lehet venni készen- üzembiztosan-működőképesen azt kár kitalálni újra . keyence, balluff , ifm stb. gyártók termékei között találhatóak érzékelők amik jók erre a feladatra. Optikai, kapacitív, ultrahang, kamera, stb módon lehet "számlálni" a gyorsan haladó alkatrészeket (magokat)
2017. márc. 22. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Higgyétek el, utánanéztünk már ennek. Már, ebben méginkább jártasabb kollégák is.


A legolcsóbb megoldás 400.000 HUF lenne.

Egy vetőgép kerül 500.0000-be.


Magyarán : a magszámláló monitor majdnem annyi, mint maga az egész komplett vetőgép.


Nem a magokat kell darabra számolni, nem ez az érdemi cél. :/

Nyilvánvalóan az, hogy jelezzen a gép, ha a vetőgépben elakadás van, beragad a termény, s nem vet.

Ennek az üzembiztos működéséhez viszont majdnemhogy ugyanakkora pontosságra van szükség, mint a magok egyenkénti számolásához.

2017. márc. 23. 14:30
 7/8 anonim ***** válasza:

Végre egy izgalmas kérdés :)


Nem világos, miért kell ehhez tudni a magok sebességét.

Gondolom, hogy van egy csöved, aminek az átmérője jóval nagyobb egy mag átmérőjénél. Ebben a csőben együtt áramlanak a magok és levegő, ismét csak gondolom, hogy normál esetben a térfogat jelentős részét levegő teszi ki, a magok viszonylag szellősen utaznak.


Írod, hogy vannak fototranzisztoraid. Normál esetben a magok utaznak a csőben, néhány érzékelőt kitakarnak, néhány szabadon van.

Ha elakadás van, akkor vagy minden érzékelő ki van takarva (beragadtak a csőbe a magok ott ahol az érzékelők vannak) vagy egyik sincs kitakarva (valahol az érzékelő sor felett ragadt be, és lejjebb már nem utaznak magok egyáltalán)


Lehet, hogy egyszerűbbnek látom a helyzetet mint a valóság, de első körben annyit csinálnék, hogy megnézem, a fototranzisztorok hány százaléka van kitakarva a magok által amikor minden rendben van. Ez egy erősen ingadozó szám, de az időbeli átlag valószínűleg egy jól behatárolható tartományba esik.


Magát a hibajelzést pedig úgy tudom elképzelni, hogy fogod ezt a számot, (hány százalék van takarásban) átlagolod az utolsó mondjuk 5 másodpercre (attól függ, milyen gyors reakcióidőt akarsz) és ha ez az átlagolt érték elhagy egy bizonyos tartományt, akkor sípol és világít a piros lámpa.

2017. márc. 23. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
😎
2017. márc. 23. 17:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!