Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tűrés megadása rajzon?

Tűrés megadása rajzon?

Figyelt kérdés
Érdeklődnék, hogy ha egy mart felületen 25,2 mm-t kell elérni, akkor hogyan tűrésezzem? 25,2 +-0,05 ?

#tűrés #tűrésezés #tűrt méret
2017. ápr. 6. 16:44
 1/9 anonim ***** válasza:
2017. ápr. 6. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
Függ a megmunkálógép jóságától, meg hogy hova fog illeszkedni az a felület. Fejből nem tudom, hogy a marógép milyen tűrésmezőt tud tartani, de fémtechnológiai táblázatban láttam irányértékeket.
2017. ápr. 6. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Wadmalac ***** válasza:

+/- 0,05 egy jó CNC gépen tartható.

Az általad felírt 25,2 +/-0,05 is jó, de akár megadhatod úgy is, hogy 25 +0,15/+0,25.

Átmérő esetén ilyenkor érdemes megkeresni a passzentos illesztéstűrést, pl. átm. 25 f7, és azt megadni.

2017. ápr. 7. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Abból induljunk ki, hogy illesztett felületeknek szoktunk tűrést adni. Nyilván a felhasználás célját tekintve többféle jellegű illesztést alkalmazunk, de három fő csoportja van: laza, átmeneti és szilárd. Ezen belül is vannak természetesen különbségek pl.: tágan futó, könnyen futó, futó, szűkfutó, mozgó, toló, akadó, ékelődő, kötő, sajtoló, zsugorodó.


Szóval az illesztés célját figyelembe véve választjuk meg a tűrést, ezt kéne tudni, így konkrétan nem is megválaszolható a kérdés.


Egy példán keresztül talán érthetőbb:

25,2mm-es körzsebet akarunk marni, csapágyhelynek. Ha ezt betűröd +- 5 századra, akkor ha 25,25 lesz kiesik a csapágy, ha 25,15 akkor meg nem lehet összeszerelni. Tehát nem megfelelő a tűrés, mert selejtes munkadarab keletkezhet annak ellenére, hogy a rajz szerint nem hibás. Csapágyaknál általában szilárd kötést alkalmaznak és mivel a csapággyűrű megközelítőleg nullás, ezért a csapágyfészket kell mínuszosra tűrni pl.: 25,2 M6 (-0,004 -0,017). Viszont van olyan eset is, hogy a csapágy könnyen szerelhető kell legyen, pl. villanymotor pajzsoknál, ilyenkor átmeneti illesztést alkalmaznak.


Viszont ha a kérdés arra irányul, hogy a 25,2 mennyire tartható marógépen, milyen tűrést érdemes megadni ami még tartható is, akkor 25,2 JS6 még nyugodtan megadható. Ez +-0,007mm-t jelent, másfél százados ismétlés pedig simán tartható egy átlagos marógépen.


Az előttem válaszoló szerintem véletlenül egy nullával kevesebbet írt. Amelyik gép +-0,05mm-re, tehát egy tizedre dolgozik, az nem jó, hanem selejt vagy felújítás érett. Egy jó gép simán századon belül dolgozik.

2017. ápr. 9. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
Jó lenne pontosítani a kérdést. Ugyan nem vagyok gyártós, de a +-0,007 és hasonló szigorú tűréseket maximum csapágyak hengeres illeszkedő felületeihez tartom reálisnak. Ezt már mérni sem egyszerű. Ha csak egy sima hosszúsági vagy szélességi méretről van szó, akkor ezeket kerülni kell, pláne ha át is kell fogni az alkatrészt (meg lehetőleg tényleg csak azt kell betűrni, amit muszáj, azt is a lehető legkisebb mértékben). Ha tévedek, akkor javítson ki valaki.
2017. ápr. 9. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Lehet félreérhető voltam, én sem azt akartam kihozni az egészből, hogy mindenféle "lebegő" méretet századra be kell tűrni. Mert ez a "túltűrésezés" egyébként egy létező probléma a frissen végzett mérnökök között. Mindenféle lényegtelen méretekre, semmivel nem érintkező felületekre ráirkálják jellemzően pl. a h7-et.


Viszont azért a másik véglet se reális, hogy +-5századra dolgozunk, ez azért durva elnagyolásnak minősül. CNC gépen, még tűretlen méreteknél se szokványos az ilyen. Persze 5000mm-en már elfogadhatónak számít az egy tized is, de most 25,2mm-ről beszélünk.


A +-0,007mm-t pedig csak mint példát írtam, hogy az még egy normális állapotú hagyományos marón is tartható. Nem tudom a méréssel kapcsolatban mire gondolsz, de ezt egy hagyományos mikrométerrel is simán meg lehet mérni. Az újabb digitálisak pedig a 0,002mm pontosságot is simán hozzák. A csapágyakon kívül is azért rengeteg helyen vannak hasonló tűrések, 1,5század nem számít különösebben szigorúnak marásnál/esztergálásnál, köszörülésnél meg pláne nem. Tudnék példákat írni, de attól tartok, azzal már nagyon elkanyarodnánk a kérdés témájától.


A kérdés megválaszolásához egyébkét valóban többet kéne tudni. Ez a +-5század maximum egy műhelypontosságnak felel meg, majdnem mintha be se lenne tűrve.

2017. ápr. 9. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Wadmalac ***** válasza:

"Az előttem válaszoló szerintem véletlenül egy nullával kevesebbet írt. Amelyik gép +-0,05mm-re, tehát egy tizedre dolgozik, az nem jó, hanem selejt vagy felújítás érett. Egy jó gép simán századon belül dolgozik."


Én is dolgoztam szikraforgácsolón, ott az öt ezred volt a tűréshatár.

De a mostani munkakörnyezetemben 12X5X2 m munkaterű CNC gépek dolgoznak. Ott meg 0,01 mm pontosság már az álomhatár, a 3/- 0,05 viszont minden téren (beállási pontosság, síkszerűség, derékszögek stb.) tarthatóak.

Értelemszerűen a mozgástér méretével NEM összefüggő forgácsolások (pl. egy furat kiesztergálása) az IT7 tűrésein belül vannak, de a többi, hát...

Tudom, hogy egy 5D Mori-Seiki az 500X500X500 mm munkaterével pontosabb, de sok helyen a magyar valóság azért nem ez.

2017. ápr. 10. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Nyilván 12000mm esetén nem lehet századra tűrésezni, ott már a hőtágulást is figyelembe kell venni, vetemedhet is az anyag, stb. Ebben az esetben az a +-5 század is szigorú tűrésnek számíthat, ezt nem vitatom. Ekkora munkadarabot nem terveztem soha, szóval ehhez nem is tudok nagyon érdemben hozzászólni, de szerintem ezzel azért lehetnek így páran, mert ekkora gépből az egész országban lehet pár darab.


Azonban azt azért ne felejtsük el, hogy a kérdésben 25,2mm-ről volt szó, a kettő nem ugyan az. Ahhoz, hogy azt a 25,2mm-t 1,5 századon belül tartsuk nem kell űrtechnika.

Az én munkahelyemen 20 évnél fiatalabb forgácsoló gép nincs is. DMC63V megmunkálóközpontok, Deckel FP3NC marógép, stb. Hagyományos gépekből meg mindenféle ősrégi Strigon meg Csepel marógépek, jugoszláv Prvomajska gépek, szovjet marók pl. 6P83. Esztergából a legújabbak Gildemeister ct40-esek (30éves gépek, átalakított főhajtással, NCT vezérlővel). Ezeken kívül csak hagyományos gépek TOS SUI eszterga, pár E400-as, nagy EE800-as, kis műszerészek E3N stb...

Csak azért írtam le ezt a kis felsorolást (a teljesség igénye nélkül), hogy nincs semmi megfizethetetlen vagy ultramodern technika, mégis akármelyik gépen lehet tartani azt az 1,5 századot amit írtam. Nyilván a hagyományos gépeken nagyobb odafigyelést igényel, viszont a CNC-k sorozatban tudják ezt. Kerestem egy rajzot amin kapásból van 3db 16g6 tűrés és mégis legyártottunk belőle vagy 800 darabot eddig és nem volt probléma vele.


Félreértés ne essék, nem kötekedni akarok, de hogy 25mm-es nagyságrendben 1 tizedre lehet dolgozni az egyszerűen nem igaz.

2017. ápr. 10. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Wadmalac ***** válasza:

"Félreértés ne essék, nem kötekedni akarok, de hogy 25mm-es nagyságrendben 1 tizedre lehet dolgozni az egyszerűen nem igaz."

És én sehol nem is állítottam ilyet.


Ahonnan az egész ered:

Előttem kommentelő:

"Fejből nem tudom, hogy a marógép milyen tűrésmezőt tud tartani"


Én kommentem:

"+/- 0,05 egy jó CNC gépen tartható."


Nem kell ebbe beleolvasni, hogy ennél szűkebbet nem lehet CNC gépen tartani ,meg hogy másmilyen gépen nem lehet tartani.

:D

2017. ápr. 11. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!