Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizikában milyen jelentése...

Fizikában milyen jelentése van az deriváltnak és az integrálnak?

Figyelt kérdés
Értem én, hogy a derivált a függvény meredekségét adja meg, az integrál pedig a függvény alatti területet. De amikor egy fizikai képletben használják ezeket, pontosan mit fejeznek ki velük? Példákkal tudná valaki ezt illusztrálni nekem?
2017. máj. 17. 19:49
 1/4 anonim ***** válasza:
49%
Ez kb olyan, mint ha azt kérdeznéd, hogy egy tájkép festésekor hova kell kenni a sárgát.
2017. máj. 17. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
53%

A legegyszerűbb példa az út-idő kapcsolata.

Az út-idő grafikon meredeksége a sebesség.


Az út időszerinti első deriváltja a sebesség. (a második deriváltja a gyorsulás)

Egyenletes mozgásnál s = v * t => deriváljuk: s' = v

Még egyszer deriváljuk: s'' = 0 (ez a gyorsulás, ami valóban 0)


Egyenletesen gyorsuló mozgásnál:

s = a/2*t^2 => s' = a * t (= v) => s'' = a



A sebesség-idő grafikonról meg a megtett utat úgy számolhatod ki, ha veszed az adott időtartományban a grafikon alatti területet. Vagyis a sebesség időszerinti integrálja a megtett út.


Így értelmet nyernek azok a képletek is, amiket 7-ben bemagoltatnak. pl. az egyenletesen gyorsuló mozgásnál az s = a/2 * t^2

2017. máj. 17. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
48%

Na most le leszek pontozva, de hátha tudok neked segíteni.

Szóval, nekem szarul tanították az integrálást meg a deriválást egyetemen. Aztán jött a fizikai kémia, ahol biza kell deriválni. Szóval, úgy vettem észre, hogy deriválni akkor kell, tehát akkor írunk fel differenciálegyenletet egy adott mennyiségre, amikor annak a mennyiségnek a változására vagyunk kíváncsiak.

2017. máj. 17. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
53%

Rajzolj fel egy tetszőleges függvényt a függőleges tengely lesz x, a vízszintes a t (idő). Na már most a delta x / delta t = v a sebességgel, de ez átlag sebesség ami erre a delta tartományra vonatkozik. delta x = x1-x0, delta t = t1-t0

Na már most a meredekséget úgy kapod meg abban a pontban ha delta t tart 0-ba tehát azaz átlag sebesség egyre kisebb szakaszra vonatkozik t1-t0->0, és amikor már végtelenül kicsi akkor lesz az adott pillanat sebessége.

2017. máj. 18. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!