Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha valaki sok vizet (csapvizet...

Ozmium42 kérdése:

Ha valaki sok vizet (csapvizet) iszik, wc-re is gyakrabban jár. Ez az ionháztartásra ugyanolyan hatással van, mint a gyógyszeres vízhajtás?

Figyelt kérdés
2017. máj. 29. 03:56
 1/9 anonim válasza:
100%

Nem. Ez sima anyagcsere folyamat. Ami bemegy annak ki is kell jönnie. Ha a veséd jó akkor nem borulhat fel az ion-háztartásod.

A gyógyszer mellé meg nem véletlenül írják fel a sótablettákat.

2017. máj. 29. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Ugyanannyi idő alatt több szűrlet képződik, vagyis nagyobb a tubulus-rendszerben az áramlás sebessége, kevesebb idő marad az ionok visszaszívására. Ez az elméletem nem állja meg a helyét?
2017. máj. 29. 06:59
 3/9 anonim ***** válasza:

Nem allja meg a helyet, mert ugyanannyi ido alatt ugyanannyi fel is fog szivodni, csak a nagyobb mennyisegu viz miatt kisebb lesz a koncentracio.

A sebesseg nem szamit az oldasnal, csak az, hogy ugyanugy x ideig valasztodik ki, sot, az alacsonyabb koncentracioju vizbe meg konnyebben is oldodnak a cuccok mint egy tomenyebben.

2017. máj. 29. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 EagleHUN ***** válasza:

"Ha valaki sok vizet (csapvizet) iszik, wc-re is gyakrabban jár. "

Ez sem biztos hogy így van. Anyagcsere folyamatainkból a víz nem csak a vizelettel, de az izzadással is ürül, a sókkal együtt.

Akár az is lehet hogy ha nagy melegben sportolsz és mellé több liter vizet meg kell innod, de még így sem kell pisilned, mert kiizzadtad közben.

Ha kellően ásványi sós az a víz nem fog felborulni az ionháztartásod sem.

2017. máj. 29. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ahogyan az első válaszoló is írta, ha egészséges vagy, akkor ez egy élettani folyamat, és nem borulhat fel az ionháztartásod. A vese azon túl, hogy a vérből az alakos elemeket visszatartja, megveszekedetten dolgozik azon, hogy a sóból és egyéb számodra fontos ionokból csak éppen annyit veszíts, amennyi a felesleg, és a többit "visszaszívja".

Tőlem még akár az is előfordulhat, hogy ha négyszer annyi vizet iszol, akkor négyszer annyit pisilsz. De ha megfigyeled, akkor a négyszer annyi vizeletnél nem sárgásbarna a vizeleted, hanem halvány-szalmasárga, majdnem víztiszta. Szóval a négyszer annyi vizeleted négyszer hígabb is - látszik eleve a színén, mérni sem kell az összetételét. Szóval ami ionra szükséged van, az a vesében visszaszívódik.

2017. máj. 30. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Elvileg a só visszaszívás időigényes folyamat, amit koncentráció gradiensek is befolyásolnak és különböző transzport aktív és passzív mechanizmusok végeznek. Ha egységnyi idő alatt több szűrlet keletkezik, akkor nagyobb a szűrlet áramlás sebessége, illetve a víz nagyobb térfogata miatt a grádiens is kisebb. Miért ne ürülne ilyenkor több ion?


Az ionoknak nincs színe. Szabad szemmel biztos nem lehet kianalizálni a vizeletből.


A vizelet színét esetleg olyan anyagok okozhatják, amik nem filtrációval, hanem aktív transzporttal, szekrécióval kerülnek bele. Gyorsabb szűrletképződés és ürülés mellett érthető, hogy ezekből miért lesz kevesebb, viszont ezzel nem lehet párhuzamot vonni a sótartalomra, ugyanis míg ezek idővel kerülnek bele a szűrletbe, addig a szűrlet ionkoncentrációja a filtrációkor a legmagasabb, és egyre csökken.

2017. máj. 30. 18:31
 7/9 anonim ***** válasza:
Ki mondta hogy az ionoknak nincs szine? Persze nem mindegyiknek van, de lattal mar gondolom rez-szulfat oldatot, na az vajon mitol kek? Vagy vas-szulfat oldat mitol zold?
2017. jún. 1. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Szelíden felhívnám a figyelmedet, hogy vizeletről van szó. Hacsak nem réz-szulfát oldatot pisilsz, akkor inkább ne kötekedj.
2017. jún. 1. 17:23
 9/9 anonim ***** válasza:

A két dolog teljesen eltérő mechanizmusú.


Ha sok vizet iszol, a növekvő plazmatérfogat egy sor idegrendszeri és humorális folyamatot indít be, melyek most nem részleteznék, mert elég összetett.

A diuretikumoknak meg van egy csomó típusa, egyikük hozzá sem nyúlnak az ionháztartáshoz (legalábbis nem ez a támadáspontjuk), mások pedig pont valamilyen ioncsatornát gátolnak, így közvetlenül befolyásolják az ionháztartást.

A különbség abban rejlik, hogy míg a természetes úton megnövekedett diurézis csak annyi iont használ, amennyit szükséges, addig a gyógyszeres teljesen kiiktathat egy ionkonzerváló mechanizmust.


"Ugyanannyi idő alatt több szűrlet képződik, vagyis nagyobb a tubulus-rendszerben az áramlás sebessége, kevesebb idő marad az ionok visszaszívására."


Túl nagy jelentőséget tulajdonítasz ennek az "áramlási sebesség - idő a visszaszívásra" összefüggésnek. Egészséges vesében fiziológiás körülmények között a gyűjtőcsatornához érve már nincs szükség transzportokra (lásd: itt a transzportok csak hormonális hatásokra indulnak meg jelentős mértékben, azaz amikor szükség van rájuk), így még itt bőven van ideje a vesének arra, hogy a gyors áramlás miatt elvesztett sőt visszaszívja.


A vizelet színét az urobilinogén okozza, melynek mennyisége nem a veseműködéstől függ, viszont csökkenő koncentrációban halványabb lesz.

2017. jún. 4. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!