Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » SOS - Hogyan viselkedik egy...

SOS - Hogyan viselkedik egy kondenzátor egyenáramú és váltóáramú áramkörben?

Figyelt kérdés
Bocsi ha ez nagyon alap kérdés, de nem vagyok jó fizikából, viszont holnap vizsgázom. Tudom tudom utána lehet keresni, de nem találtam olyan magyarázatot amit teljesen értenék. Légyszi valaki írja le egyszerűen, nagyon fontos lenne :) köszi előre is :)

2017. jún. 5. 19:54
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A kondenzátor töltések tárolására szolgál, aránylag nagy mennyiségű töltést tud összezsúfolni (condenser).

Egyenáramú körben, tehát ha egyenfeszültséget kapcsolunk rá, akkor fel fog töltődni arra a feszültségre, töltőáram indul meg rajta. Hogy mekkora töltést szuszakol magába, azt ezzel a képlettel tudod kiszámolni:

Q=C*U, ahol C a kapacitás, U a feszültség.


Miután feltöltődött, nem folyik rajta áram. Ha pedig lekapcsoljuk a feszültségről, és a két érintkezőjét egy véges ellenállással összekötjük, akkor elkezd kisülni. A töltés és a kisülés feszültség-idő görbéje is exponenciális.

[link]


A töltést sorba kapcsolt ellenállással szoktuk, a kisülést pedig párhuzamos ellenálláson keresztül. Tehát a töltés és kisülés során is áram folyik a kondenzátor körében, de csak amíg fel nem töltődött vagy ki nem sült teljesen.


Váltakozó áramú körben is hasonló a folyamat, azzal a különbséggel, hogy folyamatosan fog töltődni és kisülni, csak a töltő- vagy kisütő áramhoz képest késni fog a feszültség. (Hiszen idő kell neki, amíg eléri az adott feszültséget, ahogy az egyenáramú körben is.) Ha szinuszos jellel tápláljuk, akkor a feszültsége és az árama is szinuszos lesz, csak a feszültség fázisát tolja el. Így lehet az, hogy látszólag átfolyik rajta a váltakozó áram, valójában ezek töltő-kisütő áramok. (Mondjuk ezt csak a megértés miatt írtam így, vizsgán nem kell ugyanígy előadni.)

2017. jún. 5. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Egyébként ha odaírod, hogy SOS, attól biztosan nem fogsz hamarabb választ kapni. Ha nincs ott a kérdésben, akkor sem fog senki napokat várni a válasszal.

:DD

Bocs az offért.

2017. jún. 5. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ :)))


Azt hiszem az SOSt a vizsga miatti idegállapotom íratta oda :DD

2017. jún. 6. 06:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!