Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Amikor mozgó töltésekről...

Amikor mozgó töltésekről beszélünk, akkor mihez képest kell érteni a mozgást?

Figyelt kérdés

Tehát ha mondjuk egy vezetékben elektronok haladnak, de úgy mozgatjuk a vezetéket hosszirányban, hogy a szobához képest állnak az elektronok, akkor miért lesz mágneses tér a vezeték körül?


Vagy pl. ha egy töltés egy asztalon lévő fémdarabban a Földdel együtt száguld a Nap körül, akkor az nem kelt mágneses teret?



2017. jún. 5. 21:21
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
54%
A töltések a feszültség hatására mozognak, azaz a két pólushoz képest mozdulnak el, ha mozgatod a vezetéket, mozgatod a pólusokat is.
2017. jún. 5. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
78%

Bármihez képest. Amihez képest éppen viszonyítani szeretnél.


Ha együtt mozogsz a töltésekkel, akkor hozzád képest nem mozognak, nem fogsz mágneses teret észlelni.


A Földdel együtt mozgó töltés a Földről mérve nem kelt mágneses teret, a Napról mérve viszont igen.

A Nappal együtt mozgó töltés viszont pont, hogy a Földről mérve kelt mágneses teret, és a Napról mérve nem.


Végeredményben mindegy, hogy amihez viszonyítasz, mivel mozog vagy nem mozog együtt, az ébredő erőhatások ugyanakkorák lesznek.

2017. jún. 5. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
32%
Mindenekelőtt: ha kiválasztasz egy elektront, az nem száguld végig a vezetéken. Az elektron a saját atommagjához képest mozdul el, mégpedig a "szomszéd" atommaghoz. Ezáltal ott fölösleg keletkezik, és eg ottani elektron távozik. Tehát nem az elektron száguld, hanem a töltéskülönbség miatti erőhatás következtében a "zavar" hatása száguld. Eközben mindegy, hogy maga a vezeték mit csinál. A zavar az elektronok közvetlen környezetében érezteti hatását, majd a távolság négyzetével fordítottan arányosan elhal. A nap körüli keringés elméletileg a nullához tartó, de végtelenül kicsiny hatást ugyan kelt, a gyakorlatban azonban a nap töltései nincsenek rá hatással, és viszont. Ennélfogva érdektelen, hogy "ahhoz képest" mi történik. Ha a vezetékben van potenciálkülönbség, akkor annak hatása a vezetékben keletkezik, függetlenül attól, a vezeték mozog-e.
2017. jún. 7. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

" Tehát nem az elektron száguld, hanem a töltéskülönbség miatti erőhatás következtében a "zavar" hatása száguld"


Köszönöm, ez okés, de ebből hogyan lesz mágneses tér? Mármint elvileg a mozgó töltés kelti a teret, és akkor mindegy is, hogy egy "atomrácsnyit" mozdul-e el, vagy egy centit. (?)

2017. jún. 7. 12:32
 5/18 anonim ***** válasza:
83%

#3, azért ennek csak egy része igaz. A vezetésben részt vevő elektronok legnagyobb része nem ugrál szomszédról szomszédra, és főleg nem lök ki onnan egy másik elektront, ez a modell durva egyszerűsítésként sem állja meg a helyét, téves.

Fémrácsban az atomok legkülső elektronjai delokalizáltak, nincs "saját" atommagjuk. Az alapjelenségek egész jól leírhatók úgy, hogy ezeket gyakorlatilag gáznak veszed: random bóklásznak a fématomok jelentette gyenge pozitív periodikus potenciálban. Külső elektromos tér hatására rendezett mozgást végeznek. Az viszont igaz, hogy sokkal lassabban haladnak, mint a mozgásukat előidéző tér (néhány méter per óra, míg a tér közel fénysebességgel).

De félvezetőkben és szigetelőkben sincsenek egymást kilökdöső elektronok. A szabad (atomjáról leszakadt, vagy kívülről beinjektált) elektron a szigetelőben is kedvére mozoghat, csak épp baromi sok energia erre a szintre juttatni. A szomszédos kötött elektronok ugribugrijával a leszakadt elektron helyén hátramaradt "pozitív lyuk" mozgása modellezhető.


Üdv,

#2-es válaszadó

2017. jún. 8. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
#2, Akkor elvileg a műszert is mozgathatnánk egy álló töltéshez képest? (Tudom, hogy nonszensz, de mégis felmerül a kérdés.)
2017. aug. 28. 14:06
 7/18 anonim ***** válasza:
100%

Ez a relativitás-elmélet következménye, hogy a megfigyelő / műszer mozgásán múlik, hogy mit lát a világból. Ha képes is lenne fénysebességgel mozogni, akkor azt venné észre, hogy eltűnnek a távolságok (relativisztikus rövidülés) és az időérzet is. És hát sosem lehet tudni ki mozog kihez képest, ez a szép az egészben, nincs abszolút egy helyben állás.


Külső behatás nélkül minden objektum igyekszik úgy mozogni, "egyenesvonalú" egyenletes mozgást végezve, hogy bármely külső megfigyelő az objektum óráját minél gyorsabban lássa ketyegni. Minden objektum úgymond "vágya", hogy a többiek minél gyorsabban lássák öregedni.


Amikor eldobsz egy almát ferdén a levegőben, akkor azért mozog azon a parabolapályán, mert a Föld által eltorzított téridőben azt a röppályát találta úgy, amin haladva a lehető leggyorsabban ketyeg az órája külső megfigyelők számára. Az ő lokális koordinátarendszerében persze mindig igaz, hogy 1 mp = 1 mp. Kívülről nézve nem mindig.

2017. aug. 29. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

"a műszert is mozgathatnánk"

Igen.

2020. jún. 7. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
64%

#4

"...a mozgó töltés kelti a teret, és akkor mindegy is, hogy egy "atomrácsnyit" mozdul-e el, vagy egy centit?"

Még az sem kell hogy elmozduljon, elég ha "forog".

Nehezen értelmezhető a mikrorészecskék (proton, elektron, ...) világában a perdület, mint klasszikus fizikai mennyiség, de kísérleti adatok bizonyítják, hogy a mikrorészecske úgy tesz mintha forogna.

Az elektronnak mint töltéssel rendelkező részecskének saját forgásából (pontosabban spinjéből) adódóan állandó mágneses impulzus nyomatéka (mágneses momentuma) is van. Az atommagnak is lehet eredő mágneses momentuma, ha a mag eredő spinkvantumszáma nem zérus.

Megjegyzés: ezen jelenségekkel az elektron spin rezonancia (ESR) amit szokás elektron paramágneses rezonanciának (EPR) is nevezni, illetve a mag mágneses rezonancia (NMR) nagyműszeres analítikai kémiai technikák foglalkoznak.

2020. jún. 7. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
Ha mondjuk egy vezetéket csévélek egyik dobról a másikra, akkor a kettő között haladó kábel körül lesz mágneses mező? Hiszen elektronok haladnak benne egy irányban a műszerhez képest.
2020. jún. 16. 16:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!