Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A nyári napforduló valójábal...

A nyári napforduló valójábal lehet, hogy nem is június 21-én van?

Figyelt kérdés

Olvastam egy cikket,hogy ma reggel (jún 15.) kelt fel a leghamarabb a nap,holnaptól kicsit később kel mindig,a napnyugtával pedig úgy van,hogy majd június 26-án nyugszik legkésőbb le a nap,27-től mindig hamarabb,de ezeknek semmi köze a nyári napfordulóhoz (június 21.),akkor a legrövidebb az éjjel.


Ezen elcsodálkoztam.

A fent leírtak alapján, hogy június 21-én a legrövidebb az éjjel.


Van ebben lehet valami rejtély. Én azt következtettem ki ebből,hogy lehet nem június 21-én a legrövidebb az éjjel,hanem máskor,hamarabb vagy később,esetleg lehet,hogy mától júni 26-ig egyforma az éjjel hossza másodpercre pontosan,aztán 26-tól hosszabb.

Nem tudom,ezt csak én gondolom így. Most elakadtam,nem tudom ,hogy hogy van ez.


Ahogy nézegettem a napkelte,napnyugta táblázatokat,ellátogattam decemberre is.

Decemberben is hasonló a helyzet.

Dec. 8-án nyugszik leghamarabb a nap,9-től mindig később ,január 7-én pedig a legkésőbb lel fel és 8-tól mindig hamarabb és olyankor is a téli napfordulót állítólag december 21-re mondják amikor a leghoszabb az éjjel,közben lehet ez sem igaz. Már nem értem így ezeket.


Tényleg június 21-e a legrövidebb éjjel (nyári napforduló) vagy nem?


Ezekből a számításokból amiket olvastam,fentebb leírtam,hogy kell kikövetkeztetni,hogy tényleg 21-én van a napforduló?


Előre is köszönöm a válaszokat.



2017. jún. 15. 21:16
 1/4 anonim ***** válasza:
23%
Annyit segítek, hogy a Föld bolygón elfoglalt helyünknek is köze lehet a dologhoz.
2017. jún. 15. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Itt nézegesd meg az ábrákat:

[link]


A nyári napfordulókor emelkedik a legmagasabbra a Nap, és ekkor a leghosszabb a nappal.


DE


Nem ekkor van a legkorábbi napkelte illetve a legkésőbbi napnyugta. Ennek az az oka, hogy az időmérésünk a középidőn alapszik. Úgy vesszük, hogy a Nap mindig ugyanakkor delel (Budapesten téli időszámítás szerint 11:44-kor). Pedig ez nem igaz, ehhez képest a mi szélességünkön plusz-mínusz kb. 15 perc eltérés lehetséges (október végén illetve februárban van a két szélsőérték).

Ha egy egész éven át mindig felírjuk 11:44-kor, hogy hol jár a Nap, nem egy függőleges vonalat kapunk, hanem egy nyolcas alakú görbét. (ha pedig napkelte, napnyugta idején írjuk fel, egy "megbillent" nyolcast)

A jelenség csillagászati magyarázata az, hogy a Föld pályája egy elnyújtott ellipszis, nem pedig kör.

2017. jún. 16. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
A Föld pályája nem kör, csak majdnem, a kis- és a nagytengely között viszonylag kicsi az eltérés. De már ennyi elég az észrevehető nyolcashoz.
2017. jún. 16. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, hogy csak perc pontossággal nézted. Illetve, nem egyértelmű számomra, hogy a nappal hosszát számoltad, vagy csak a napkelte, napnyugta időpontjait hasonlítgattad.


Idén, az év során, június 21-én lesz leghosszabb a nappal. És igen, akkor lesz a napforduló.

A különböző szélességi körökön, különböző hosszúságú, de adott helyen, ezen a napon a leghosszabb a nappal.


Például:

• Június 21-én, Magyarország legészakibb településén, Hídvégardón, 16:08:01;

• azon a napon Magyarország legdélibb településén, Kásádon, 15:43:19;

• azon a napon, a csaknem azonos szélességi körön fekvő Keszthelyen és Békésen 15:51:41, illetve 15:51:42

időtartamú lesz a nappal hossza.


De, bármelyik helyen (akár a felsoroltakon is), az előtte levő, vagy utána következő nappal, rövidebb. Lehet, hogy kevesebb, mint 1 másodperc a különbség, de van.


Íme, a „Daylenght” (nappal hossza) az említett helyeken, a mai nappal kezdődő 7 napon: [link]


A honlap, ahol más települések (és más dolgok is) megnézhetők: [link]

2017. jún. 16. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!