Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent ez a matematikai...

Mit jelent ez a matematikai kifejezés?

Figyelt kérdés

a (mod m)


Ez azt jelenti, hogy a-nak m-mel vett osztási maradéka?



#osztás #Modulo #kongruencia #modulo osztás
2017. jún. 23. 19:18
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Igen.
2017. jún. 23. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Isti bizti?
2017. jún. 23. 20:02
 3/11 bongolo ***** válasza:

Jobb lenne látni a teljes kifejezést. Mert ha pl. ilyen:


x ≡ a (mod m)

akkor ez az egész egy kongruenciát jelent. (Persze az is csak maradék...)


Szóval tudsz mondjuk egy képet mutatni az egészről?

2017. jún. 23. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Igazából két dolgot nézegettem, a kongruenciát, és a hast-elést, utóbbi az informatikával kapcsolatos. Egyszerűen nem tudtam a jelöléseket. Amúgy itt:

[link]


Akkor tehát 4 (mod 7) = 4


Ez így helyes?


és 9 (mod 7) = 2


Ez így jó?

2017. jún. 23. 22:50
 5/11 A kérdező kommentje:

Amit így kiokoskodtam eddig a wikipédia link alapján a kongruenciáról, hogy:

14/6 = 2 maradék 2

hozzáadok hatot

20/6 = 3 maradék 2


Ugyanannyi a maradék, mert az osztó többszörösét adtam az osztandóhoz. Ebben az esetben viszont igaz az is, hogy:

20 = 1*6+14


Számokkal leírva:

6|20-14


ebből következik, hogyha


a = 20, b = 14, m = 6

k = pozitív egész szám:

akkor:


a = k * m + b


Ez végülis annyira nem bonyolult.

2017. jún. 23. 23:02
 6/11 dq ***** válasza:
Ebben a formában inkább egy művelet. Két (egész) számot eszik, és egy [0,m)-beli számot dob ki eredménynek.
2017. jún. 24. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
A maradék mindig kisebb az osztónál, ez a definíciója. A 14 tehát nem maradék. (ha X-et nullával osztod, akkor X a maradék?)
2017. jún. 24. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 bongolo ***** válasza:

> Akkor tehát 4 (mod 7) = 4

> Ez így helyes?


Ez még nem kongruencia, csak sima maradékos osztás. Ezt én így írnám inkább, zárójel nélkül:

4 mod 7 = 4


A kongruencia mondjuk ilyen:

12 ≡ 19 (mod 7)

és itt a zárójeles mod 7 mindkét oldalra vonatkozik, nem csak a jobb oldali 19-nek az operátora. A három vonalas egyenlőségjel a kongruencia jele, együtt a zárójeles (mod 7)-tel. Azt jelenti, hogy a bal és jobb oldal (vagyis a 12 és a 19) ugyanabban a maradékosztályban van, magyarul 7-tel osztva mindkét oldalt a maradékok megegyeznek. Tök mindegy, mi a maradék, a lényeg, hogy egyforma.

2017. jún. 24. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Kedves Bongolo!

Rendkívül értékelem a válaszodat, ugyanakkor felhívnám szíves figyelmedet arra, hogy az általad leírtakat már egy példával illusztráltam az előbbiekben, miszerint:


"Amit így kiokoskodtam eddig a wikipédia link alapján a kongruenciáról, hogy:

14/6 = 2 maradék 2

hozzáadok hatot

20/6 = 3 maradék 2


Ugyanannyi a maradék, mert az osztó többszörösét adtam az osztandóhoz. Ebben az esetben viszont igaz az is, hogy:

20 = 1*6+14


Számokkal leírva:

6|20-14


ebből következik, hogyha


a = 20, b = 14, m = 6

k = pozitív egész szám:

akkor:


a = k * m + b


Ez végülis annyira nem bonyolult."


A legjobbakat!

2017. jún. 24. 14:56
 10/11 bongolo ***** válasza:

OK, rendben, bizonyára nem írtad le az egésznek az elejét, azért nem jöttem rá, hogy nem csak maradékos osztást csinálsz, hanem (ha jól értem) akkor a "14 ≡ 20 (mod 6)" azonosságról láttad be, hogy azonosság. Jól láttad be.


Amit az azt megelőző hozzászólásban írtál, az viszont nem jó, mert olyat, hogy "4 (mod 7) = 4", ilyet nem írunk. Olyat se írunk, hogy (4 (+ 7) = 11". Zárójel nélkül írjuk mindkettőt.


Az előző válaszomban ezt finomabban próbáltam megfogalmazni, hogy "én másképp írnám", de valójában nincs olyan jelölés. Olyan van csak zárójelesen, hogy "a ≡ b (mod c)".

2017. jún. 24. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!