Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fény elmozditható e azáltal...

Zupo0110 kérdése:

A fény elmozditható e azáltal hogy elmozditom a közeget amiben terjed?

Figyelt kérdés

itt a konkrét példa maire gondoltam:

az ürben vagyok és van két átlátszó műanyag dobozom

az eggyikben teljes vákum a másikban egy anyag pl víz.

(a fénytörést és a müanyagban terjedést nem kell figyelambe venni)

Mindkettőn átküldök egy lasercsikot de amikor a lasercsikok a dobozok felénél vannak mindkét dobozt

1cm el fénysebességet közelitő sebességel odébb lököm

akkor amiben vákum volt az a csik eggyáltalán nem fog változni mert csak a körülötte lévő dobozt mozgattam

viszont amiben víz volt mivel a vizben terjedt a vizzel együtt odébmozditottam? vagy azis maradt a hehyén?

a kérdésem tehát máshogy megfogalmazva:

A fény a közegben terjed vagy a közeg ellenére is tud terjedni csak kicsit lassaban?



2017. júl. 2. 20:11
1 2 3
 1/28 Roflkopter ***** válasza:
Nem teljesen értem a kérdést,de a lézercsík olyan mint egy vektor aminek nem fog megváltozni sem a tamadaspontja sem a hatásvonala akárhová mozgatod a közeget
2017. júl. 2. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:

"A fény a közegben terjed vagy a közeg ellenére is tud terjedni csak kicsit lassaban?"

Mivel vákuumban is terjed, így nem kell neki anyagi közeg. Az atomokon való szóródása, elhajlása közrejátszik pl. a látszó terjedési sebességben, de a leírt példában nem fog a fény 1cm-rel odébb, az eredeti iránnyal párhuzamosan haladni, ha erre gondolsz.

2017. júl. 2. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:
akkor a fény nem terjed a vizben csak a viz ellenére is tud haladni nem? mert ha a vizben terjedne akkor a viz odébbmozditásával a fényt is odébb mozditanám..
2017. júl. 2. 20:44
 4/28 anonim ***** válasza:
Úgy képzeld el, mint a rádióhullámokat. Azok sem konkrétan a levegőben terjednek, bár a levegő hatással van rájuk. De nem pont úgy, ahogy írtad.
2017. júl. 2. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 Wadmalac ***** válasza:
100%

Belegondolva nem is teljesen hülyeség a kérdés.

A közegben haladó fény a közeg molekuláin verődik ide-oda, ez "lassítja" a haladását is. Ha a közeg mondjuk a fény haladására merőleges irányban mozgásban van, méghozzá elég nagy, mondjuk fénysebességet közelítő sebességgel, akkor elképzelhetőnek tartom, hogy a fény pályája így görbületet vagy inkább törést szenvedhet.

Persze ez most csak alátámasztatlan hipotézis-ötlet, lehet, hogy a fénytörést is okozó "legkisebb energiaigényű úton haladás" miatt ez nem fog megtörténni.

Most már én is kíváncsi vagyok.

2017. júl. 3. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 tatyesz ***** válasza:
Fénysebesség mérése áramló folyadékban - Fizeau, 1851. [link]
2017. júl. 3. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 dq ***** válasza:

A #6-ban szereplő szócikk alapján "In other words, light appeared to be dragged by the water, but the magnitude of the dragging was much lower than expected." arra tippelek, hogy igen.

A fény irányára merőlegesen mozgatott dobozban más lesz a közegbeli fénysebesség egyik és másik irányba, tehát szerintem a rajta áthaladó fénysugár sem szimmetrikusan halad át, hanem arrébb tolódik.

2017. júl. 3. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 Wadmalac ***** válasza:

Hmm, de úgy néz ki, csupán a sebesség-összeadódás relativitás-elméleti hatásai miatt jelentkezik az effektus, nem arról van szó, hogy a közeg "magával sodorja" a fényt.

Hmmm...

2017. júl. 3. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:

Számomra egy olyan kérdés merül fel, hogy mondjuk ha egy foton szóródik egy részecskén, akkor a szórt fény tulajdonságait befolyásolja-e a récsecske sebessége?


Vagy pl. erős szélben elmozdulni látszanak-e a csillagok a szél irányába? (Már ha mérhető a dolog.)

2017. júl. 3. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:

Egy link a fentiről:

[link]

2017. júl. 3. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!