Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges hogy egy csillag...

Rumi bátya kérdése:

Lehetséges hogy egy csillag forgástengelye nem a középponton legyen?

Figyelt kérdés
hanem az átmérője 1/5-1/4-edénél? És ha igen, egy bolygó hogyan mozoghat körülötte?

2017. júl. 5. 20:52
1 2
 1/14 Mojjo ***** válasza:
Nem lehetséges.
2017. júl. 5. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

1. Igen, lehetséges (legalábbis elvben), ha a csillag nem homogén szerkezetű. De akkora tömegnél, amely hagyományos értelemben vett csillagként képes fúziót indítani, már elképzelhetetlen ilyen mértékű inhomogenitás. (A kisebb sűrűségű anyagrész a saját súlya alatt összeroppanna, és a csillag felvenné a majdnem szabályos gömb alakot, azaz a sűrűség különbség kiegyenlítődne.

Kisebb-nagyobb mértékben minden csillag (és minden égitest) eltér a szabályos gömb alaktól és a tökéletes homogén szerkezettől, emiatt mindegyiknek a forgástengelye kis mértékben eltér a középtengelytől. De minél nagyobb az égitest, annál kisebb mértékben tud eltérni, mert a gravitáció annál erősebben kiegyenlíti az eltéréseket.


2. A csillag és a kísérői (akár több bolygó esetén is) mindig a közös tömegközéppont körül keringenek. Ha a közös keringési pont a csillag belsejében van (ez az általános eset, ami leggyakrabban előfordul), akkor a csillag a kísérők hatására keringés közben precesszál (azaz ide-oda mozgást végez, mintha nem a középpontja körül forogna. Ebből a precessziós mozgásból szokták a csillagászok számítani a csillaghoz közeli bolygók, holdak jelenlétét, tömegét, és pályaívét.


Pedro

2017. júl. 5. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Mojjo ***** válasza:
@2: azért azt tegyük hozzá, hogy bár a gömb alaktól a csillagok gyakran eltérnek - kissé lapultak - a tengelyszimmetria nagyon nagyon nagyon jó közelítéssel fennáll, így nem lesz excentrikus a tengely körüli forgásuk. Főleg nem ilyen 1/4-ed sugárnyival.
2017. júl. 5. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Shai-Hulud ***** válasza:

@Mojjo


Azt hiszem, ezt írtam én is... :-)


Pedro

2017. júl. 5. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 Mojjo ***** válasza:

@4: nagyjából. Csak én kiemeltem, hogy a tökéletes gömb forma pont nem számít a kérdés szempontjából, mert te arrafelé tendáltál.


Egyébként a homogenitás sem számít. Természetesen egy csillag nagyon nagyon távol áll a tökéletes homogenitástól. A tökéletlentől is. :D A lényeg az, hogy tengelyszimmetrikusan legyen elrendeződve az anyag.

2017. júl. 5. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Régen érettségin volt egy pár diagramm hamin a csillag fényességének különböző periodicitást és fényerősséget mutatott. Én tudtam h különböző bolygók haladnak el a föld és a csillag között, de én a csillag forgástengelyének elváltozásával irtam le. Szóval nem szabályos elipszispályán mozog a bolygó hanem a csillag forgástengelye miatt máshogy, így más a fényerősség és a periodicitás. Hülyeség vagy van benne valami? Persze már tét nélkül mert már jó pár éve volt az írásbeli :D
2017. júl. 6. 07:58
 7/14 A kérdező kommentje:
Hozzáírnám hogy bármennyi ideig sem lehetséges ez amit irtam? Kb 1-2 évig valamilyen, a csillagra érkezett
2017. júl. 6. 07:59
 8/14 A kérdező kommentje:
Hatás miatt?
2017. júl. 6. 08:00
 9/14 Wadmalac ***** válasza:

Hmm, ha egy csillagra a körülötte keringő bolygók ilyen mértékű gravitációs hatással vannak, hogy jelentős eltérés van a forgás- és keringési tengelye közt (a mási keset, az excentrikus tömegeloszlású csillag sem lehetetlen ,de valószínűtlen, szerintem ilyen igazán csak ikercsilagok összeolvadása után egy ideig létezhet), akkor az szerintem a csillag fényerő-változásában sokkal nehezebben kimutatható, mint a spektrumváltozásában (vörös- vagy ibolya eltolódás).

Persze biztosan van némi fényerő-változás, hiszen a megfigyelési távolság és látószög befolyásolja a fényerőt, de minél messzebbről figyeled, ez a különbség annál kisebb.

A periodikus spektrumeltolódást meg a megfigyelési távolság nem befolyásolja (a komplett színkép messzebbről lehet vörösebb, de a saját spektrumváltozásai attól még látszanak).

2017. júl. 6. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Mojjo ***** válasza:

Wadmalac jól írja, csillagok összeolvadásánál lehet ilyesmi ideiglenesen. Vagy akkor, ha valami erős gravitációs hatás torzítja a csillagot. Pl egy hozzá közel keringő fehér törpe. De az sem úgy fog kinézni, ahogy az elgondolásodban szerepel, hanem így:

[link]

2017. júl. 6. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!