Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » (Giroszkóp hatás) Ha egyforma...

(Giroszkóp hatás) Ha egyforma sebességgel megyek egy 26' kerékméretű, és egy 29' kerékméretű biciklivel, akkor az utóbbival nehezebb lesz bevennem ugyanazt a kanyart?

Figyelt kérdés
Ha igen, pontosan miért? Mi a lényege a giroszkóp hatásnak? Bocsánat, ha nem jó kategóriába tettem.

2017. júl. 12. 23:56
 1/4 anonim válasza:
Hogy nehezebb? Nehezebben téríted ki a tengelyirányú forgásból, de ugyanúgy a felni és gumi súlya is számít ebben.
2017. júl. 13. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Nem könnyű a kérdés. Egyrészt azért, mert a kerékpározás pontos mechanikáját, értem ezalatt a diffegyenletek felírását a mai napig -tudomásom szerint- nem sikerült egyértelműen felírni.


Ha ettől el is tekintünk, közelítéseket tehetünk. Mint dinamikából ismeretes, forgó kerekek esetén az ellennyomaték az impulzusmomentum-deriválttal azonos. Utóbbi pedig egy ún. Euler-képlettel számítható: szögsebesség keresztszorozva perdület + tehetetlenségi nyomaték * szöggyorsulás.


Bár nagyobb keréknek nagyobb a tehetetlenségi nyomatéka (az átmérő négyzetével arányos, körgyűrű testet feltételezve), viszont rögzített sebesség mellett lasabban forog egy kisebb kerékhez képest.


Szóval írd fel korrektül a dinamika alaptételét, le kell vezetni az egyenleteket, abból kijön minden.

2017. júl. 13. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, de én csak egy átlagos bringás vagyok egy érettségivel, nem akarok hosszú, számomra érthetetlen képletekbe bonyolódni. Csak megfigyeltem ezt és gondoltam, van rá valami egyszerű magyarázat.
2017. júl. 13. 00:17
 4/4 anonim ***** válasza:

Hasonlítsuk egy 20" bmx-hez. A kis kereket sokkal könnyebb irányba forgatni, terelgetni, de nagyon idegesen viselkedik, nem túl stabil. A legkisebb úthiba is eltéríti a méretéből adódóan. Ahogy a 800mm szélességű downhill kormánnyal is sokkal finomabban lehet irányítani a bringát, mint egy keskeny országútival.

Kanyarban viszont bedőlsz, ezért nem számít a kerék méret. Maximum a fordulási kör lesz egy kicsit nagyobb, mint a kisebb kerékkel, de nem nehezebb bevenni a kanyart. A kanyar stabilitás inkább a tengelytávtól függ.

2017. júl. 13. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!