Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért azonos a mandula és a...

Miért azonos a mandula és a cián illata?

Figyelt kérdés
Miért van az, hogy a mandulának és a ciánnak azonos illata van? Ugyebár a biológia a szagok érzékelését úgy magyarázza, hogy a különböző receptorok csak a megfelelő szagmolekulák "illeszkednek". A cián és mandula szagmolekulája különböző, mégis ugyanaz az illat jön létre.

2017. aug. 3. 00:18
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Mert a mandula tartalmaz cianidot.
2017. aug. 3. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem a cián tartalmaz mandulát, hanem a mandula ciánt...
2017. aug. 3. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

A spektrumon volt egy quantumbióligiával foglalkozó ismeretterjesztő műsör Jim Al-Khalili műsörvezetésével. Abban pont volt szó erről, hogy eddig úgy gondolták ahogy leírtad. Újabban viszont az a feltételezés, hogy az orrunk inkább hasonlít a fülre és a molekulák rezgése alapján különböztetjük meg a szagokat. Ha jól emlékszem azzal magyarázták a hasonlóságot, hogy ugyanúgy érzed a felhangokat, mint ahogy a hangoknál hallod. Valami ilyesmi, de itt egy videó, nem tudom, hogy ez a kérdés pont benne van-e, de azt hiszem kb. ugyan azokról beszél mint a műsorban, csak rövidebben.



[link]

2017. aug. 3. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
2017. aug. 3. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

[link]

"A természetben is megtalálható ciántartalmú glikozid. Először a mandula (Prunus dulcis) magjából állították elő (amigdalé, ἀμυγδάλη görögül mandulát jelent), de megtalálható a sárgabarack, feketecseresznye, birs és sok más növény magjában és levelében"

2017. aug. 3. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Az #5 Válaszadónál a pont.

. . .

Ha valaki bizonyítani akarja a "quantumbiológiai" "?" magyarázatot, ám legyen! Fogyasszon el kb. 1/2 kilogramm nyers, friss keserű mandulát!

Ha utána rosszul érzi magát, szédül, és f*sik (enyhe ciánmérgezés tünetei), akkor bukta. A jó öreg szerves-kémia nyert.

2017. aug. 3. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Én is tanulok (jelenleg is) szerves kémiát! A filmet megnéztem. Nem volt rossz, bár nekem a béka, enzim stb. történetet kicsit túlmagyarázták, nagyon bonyolultnak próbálták beállítani (ez csak a személyes véleményem). Azt régebben is hallottam, hogy a mandula tartalmaz cianidot és a keserűből csak hetet lehet megenni stb. Idáig azt hittem, hogy csak "városi legenda". Akkor a konklúzió: a cianid miatt valóban azonos a szaguk.
2017. aug. 3. 19:52
 8/8 anonim ***** válasza:
A benzaldehid is keserűmandula illatú. Kiválóan lehet vele szivatni a másodéveseket szerves laboron.
2017. aug. 4. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!