Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora területen belül...

Mekkora területen belül látható ugyanaz a hullócsillag az égbolton?

Figyelt kérdés
Tehát, ha X ponton látok egy fényes meteort az égen, akkor azt mekkora távolságon belül észlelheti más is? Az olyan eset nem játszik, hogy messzebb felhős az ég, vagy nagy a fényszennyezettség. Kontinensnyi méretekről beszélhetünk, vagy esetleg sokkal kisebbről?

2017. aug. 14. 17:33
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Meg kell nézni, hogy milyen magasságban égnek el a meteorok. Erre 70-100 km körüli számokat találtam így első körben. Mondjuk, hogy 100 km.


Rajzoljuk le a metszetet: van egy 6370 km sugarú körünk (Föld) és egy, a középponttól 6370+100 km-re levő pontunk. Ebből a pontból húzzuk meg a két érintőt: a két érintési pont közötti régióban lehet látni a meteort. Az érintési pontokban a horizonton látszana a meteor (nyilván olyan mélyen már nem látszik, de becslésnek jó lesz).


Tehát van egy derékszögű háromszögünk, átfogója 6470 km, hosszabbik befogója 6370. A kettő közötti szög cos(x) = 6370/6470 amiből x = 10.09 fok. Ami a Föld felszínén 1100 kilométernek felel meg, azaz legjobb esetben 1100 km sugarú körben látszik. Ha mondjuk 50 km magassággal számolunk (pl. nem árt ha nem csak a tetejét látni, hanem az egész csíkot) akkor az 800 km sugarú kört ad.


Persze ott van még az, hogy nem függőlegesen esnek a meteorok, hanem szögben, ami ugye elnyújtja azt a kört, amiben látni lehet, és egy, a meteor pályája hosszában elnyújtott ellipszis-szerűséget ad. A nagyságrendek mindenesetre ekkorák.

2017. aug. 14. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes választ. Meggyőző, és teljesen logikus. Akár nekem is eszembe juthatott volna :)
2017. aug. 14. 18:58
 3/8 dq ***** válasza:
100%

Méretarányos ábra a Földről és az atmoszféráról: [link]


egy hullócsillag kb a héj felénél található. Felveszel ott egy pontot, és képzeletben állítasz egy érintő-kúpot. Vagy egy ~140° nyílásszögű kúpot, vagy amilyet akarsz. (Esetleg vonalzóval.) Így le tudod olvasni az ábráról hogy a földfelszín mekkora része látja.


Megfordítva: ha arra vagy kíváncsi, hogy egy H~50 km magasan levő tárgy honnan (mekkora sugarú körből) látszik α~20 fok vagy nagyobb szögben, akkor azt a tangens-függvény adja meg:


tg(α) = H / X


ebből: X = H*ctg(α) ~ 50*2.7 ~ 80-200 km sugarú kör.

(És itt veheted úgy, hogy a Föld jó közelítéssel lapos)


(az előző válaszoló nagyobb magassággal számolt, és 20 foknál kisebb szögeket is belevette, így neki nagyobb érték jött ki. Ha kisebb szögeket is megengedsz, akkor a Föld görbületével is kell számolni)

2017. aug. 15. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Pár évvel ezelőtt egy később Spanyolország felettinek azonosított meteor jelenséget láttam Budapestről ...
2017. aug. 15. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 dq ***** válasza:

Hömm.

Akkor valószínû a 20 fok nagyon erõs becslés, ahogy a Föld görbületének elhanyagolása is. :/

(vagy rosszul irtam fel/rendeztem egy a*b=c alakú egyenletet, megesik ez is)

2017. aug. 15. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Én azért ezt a Spanyolországos sztorit ebben a formában nehezen hiszem el, mivel a legközelebbi pontja is 1400 km-re van Budapesttől. Az még az első, nagyvonalú becslésemnél is több. Ha tényleg ugyanarról a meteorról van szó, akkor az valószínűleg nem Spanyolország felett repült be, hanem jóval keletebbre, mondjuk a Földközi-tengeren valahol, csak Spanyolországból látták és jelentették.
2017. aug. 15. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
72%
A rejtély kulcsa az, hogy egyes meteoritok nagyon lapos szögben érik el a föld légkörét, és akár 1000 km-es csíkot is húzhatnak, ami persze nem mind látszik. De az egy normál jelenség, hogy valaki lát Budapesten egy ilyen meteort a belépés környékén, más valaki ugyanezt Madridban, amint éppen felrobban, vagy elég.
2017. aug. 15. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

#7 igen, talán ez a legjobb magyarázat.


Közben kiszámoltam az általános képletet dq horizont felett elvárt szögével együtt, úgyhogy akkor már beírom. Villanás magassága h, horizont feletti minimum szög φ, Föld sugara R, láthatóság sugara a felszínen r.


r = R*(π/2 - φ - asin(R/(R+h)*sin(φ+π/2)))


Egy olyan háromszög BAC szögét kell kiszámolni (majd a Föld sugarával végül beszorozni) ahol AB = R+h, AC = R, és ACB szög 90°+φ. Egy szinusztétel kell hozzá, és egy kis átrendezés.


Ez h=100 km és φ=0 mellett az eredeti 1100 km-t adja, de már egy egész kicsi φ=5° mellett is csak 700 km-t.

2017. aug. 15. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!