Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez hogy van a véralvadásban?

Ez hogy van a véralvadásban?

Figyelt kérdés

Ez a folyamat helyes így?

Ugye sérül az érfal, és ekkor reflexszerűen összehúzódik,hogy csökkentse a kiáramló vér mennyiségét, az érfalban lévő kollagénrostok szabaddá válnak, ehhez kicsapódási készségük révén hozzátapadnak a vérlemezkék.A tapadás során aktiválódnak a vérlemezkék, ezért anyagok szabadulnak fel belőlük,pl. a szerotonin,és egyre több vérlemezke vonzódik oda, így létrejön a fehér trombus, a vérrög, és ezt követi a tényleges véralvadás folyamata,ami egy kaszkádrendszer, azaz az anyagok egymást követően aktiválják egymást, ott már értem,hogy az aktiváló komplex Ca2+-ion jelenlétében az inaktív protrombint aktiválja,ebből lesz az aktív fehérjebontó enzim, a trombin,ami peptideket hasít le a fibrinogénből,ezért fibrinszálak keletkeznek,melyeknek laza hálózata később töménnyé válik ,és kialakul a vérlepény.

A könyv szerint vannak külső faktorok is az alvadásban, ugye a belső faktorok azok a plazmában vannak, és elvileg a külső faktorok a külső szövetekből kerülnek be a folyamatba. Egyes könyvek szerint ez 2 különálló dolog,hogy a külső szövetekből jövő anyagok+ az plazmában zajló folyamatok adják a véralvadás reakcióját, mások szerint pedig a külső meghibásodott szövetekből anyagok szabadulnak fel, és ezek hatására csoportosulnak össze a sérülés helyén a vérlemezkék. Most mi a helyes? Valaki el tudná magyarázni?



2017. aug. 20. 18:44
 1/1 anonim ***** válasza:
Én pl. orvosként sosem értettem meg, hogy miért választották külön annak idején a véralvadás két féle (?) módját ún. intrinsic és extrinsic útvonalra. Nem tudom, hogy még ma is így tanítják-e, de a kérdésből azt gyanítom, hogy igen.
2017. aug. 21. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!