Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha ezt kiszámítjuk, reális az...

Ha ezt kiszámítjuk, reális az eredmény a gyakorlatban?

Figyelt kérdés

Arról van szó, hogy nagyon gyakran hallani mostanában, hogy milyen közel mennek el kisbojgók a föld mellett.

Ha ez így van, akkor az évmilliók során nem sokkal több becsapódás kellett volna történjen, ami kipussztította volna az életet, vagy legalábbis a fejlettebb életformákat, és így minden kezdődhetne előről időközönként?

Lehet e végezni ilyen számításokat,vagy esetleg az a realitás, hogy százmillió évenként történik egy ilyen világméretü katasztrófa?



2017. aug. 20. 21:03
 1/3 anonim ***** válasza:
55%

Bolygó, Föld, kipusztította volna, elölről, világméretű.


Van ilyen számítás, de csak közelítő. Sajnos itt már számít a többi bolygó hatása is, és ez egy káoszjelenség, amit gyakorlatilag nem lehet teljesen pontosan kiszámítani.

2017. aug. 20. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Mojjo ***** válasza:
100%
Kicsit nagyobb az űr az égitestek között, mint gondolnád :) Magyarán tágasabb a világűr, mint amilyennek tűnhet.
2017. aug. 20. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Tom Benko ***** válasza:

Először is: juj. Kisbo LY gó.

Másodszor: eddig is mentek el, csak eszköz nem volt megfigyelni.

Harmadszor: Van egy Holdunk.

Negyedszer: A közel meg érintő pálya meg hasonlók csillagászati értelemben veendők. Közelnek számít, ami a Hold pályáján belül van, ez 384 Mm. Mivel a Föld mérete ennek harmincada, az esély, hogy egy ilyen cucc eltaláljon, első közelítésben olyan 1:900. (persze ezen módosít a Föld és a Hold tömegvonzása, erre utaltam az előző pontban.)

Ötödször: Ezek a kavicsok eléggé picikék. A KT-kihalás, ami messze nem a legnagyobb volt, egy ~10 km-es sziklának köszönhető, most a legutóbbi hiszti egy 400 méteres porszem miatt volt. Gondot okozna, de csak regionálisan.

Hatodszor: A becsapódások várható száma ráadásul minden becsapódással csökken, ezt egy szép exponenciális egyenlettel lehet leírni (ugyanazzal, mint a radioaktív bomlást, mivel a mögöttes tényezők azonosak).


Lehet végezni ilyen számításokat, de ezek több okból is csak becslések lesznek. Viszont a legnagyobb kihalást éppenséggel egy földi, nem csillagászati esemény okozta: egy vulkánkitörés. Illetve nem is egy, hanem pár millió évig egy csomó, tartósan, ezt ismerjük ma Szibériai Fennsík fedőnéven.

2017. aug. 21. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!