Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Normál légköri nyomáson lehet...

Normál légköri nyomáson lehet tárolni hidrogént PET palackban (úgy hogy a palackban levő hidrogén nyomása se legyen nagyobb mint a kinti levegő nyomása) anélkül hogy elpárologna?

Figyelt kérdés
2017. szept. 26. 13:12
1 2
 1/12 Wadmalac ***** válasza:

Nem tudom, mennyire átjárható a PET műanyagja a hidrogénnek, kicsi molekula-mérete miatt igen illékony, gyanítom, hogy a műanyag palack "ereszt", a polimer láncmolekulák közt a hidrogén át tud slisszolni.

Az azonos külső-belső nyomás csökkenti a szivárgást, viszont nem csak a nyomás számít, hanem a parciális nyomás is, az alapján meg a benti hidrogén igencsak ki akar menni, akkor is, ha a levegő nyomása kint azonos a benti hidrogénével.

Valószínűleg odáig is szökni fog, míg némiképp a légköri nyomás alá csökken a nyomása, mert kifelé több hidrogént tud engedni, mint befelé a levegő gázkeverékét.


A hélium molekulamérete kicsit kisebb a H2-nél, az spec az üvegen is elég rendesen átdiffundál. Gyanítom, hogy a hidrogén is meg tudja tenni. A PET palack az üveghez képest szúnyogháló.

2017. szept. 26. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Wadmalac

Köszi a választ.Akkor szerinted melyik az az anyag ami jobban meg tudja tartani.Mondtad az üveget, ennél jobb van-e?

2017. szept. 26. 15:14
 3/12 Walter_Dornberger ***** válasza:

ad1:

"a parciális nyomása is számít..."

Szóval, ha az össznyomás azonos, akkor ha valamilyen gáz még jelen van, a parciális nyomás biztosan kisebb mint a kinti össznyomás.


Ennek ellenére a hidrogén mégis kiszökik.


Miért is?


Mert ezt az anyagáramot (hidrogén kiszökés) nem a nyomáskülönbség hozza létre, hanem a koncentráció különbségből adódó kémiai potenciál különbség. Az anyagtranszport módja pedig a diffúzió.

Példa:

Ha a hidrogén csak 10 %ban van jelen a palackban a parciális nyomása csak 10 %-a a kinti össznyomásnak, mégis kiszökik a hidrogén, mert a koncentráció különbség által létesített diffúzió bizony erősebb az ösznyomásnál. (kint a hidrogén parciális nyomása közel zérus!!!)


A kérdéshez:

A gáznemű hidrogén nem párolog. diffúzió útján távozik.

2017. szept. 26. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
3-dik.Erre van tudományos bizonyíték,kisérlettel alátámasztva,vagy csak elmélet alapján mondod?
2017. szept. 26. 16:47
 5/12 Walter_Dornberger ***** válasza:

Fick bácsi I. és II. törvénye - mint természettörvény írja le a diffúzió jelenségét. Ez általánosan elfogadott ás kísérletileg igazolt törvény. Az egydimenziós esetre vonatkozó modell matematikailag igazolt.

[link]

Magának az alapjelenségnek itt olvashatsz utána.

[link]



De a lepontozók kedvéért, akiknek kevés lenne a wikipédia szócikk, próbálok szemmel látható gyakorlati példát is mondani a diffúzió mint anyagtranszpor hétköznapi előfordulására:


Legszebb példa talán a teakészítés: a forró vízbe tett filterből mindenféle kevergetés nélkül a tea színezőanyagai kijönnek és megfestik a színtelen teavizet. annélkül, hogy bármit csinálnánk vele, kavargatás és lötykölés nélkül is megfigyelhető üvegpohárban a jelenség.


Kérdező, a természettörvényként elfogadott axiómákat nem bizonyítuk, hanem megtanuljuk!

2017. szept. 27. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Wadmalac ***** válasza:

"kint a hidrogén parciális nyomása közel zérus!!!)"

Erre próbáltam utalni, talán pontatlanul fogalmazva.

2017. szept. 27. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
És,ha dupla falu PET palackba zárom a hidrogént,és a dupla falat pedig héliummal öltöm fel ,de csak normál légköri nyomásra, úgy bent marad a hidrogén?
2017. szept. 27. 16:24
 8/12 Wadmalac ***** válasza:

Facán összekeveredik a két gáz mindkét rétegben, plusz mindkettő szökik. :)


Amúgy ez azért nem olyan, hogy huss és elment a gáz.

Ez egy lassú folyamat.

Nem tudom, milyen célból, mennyi ideig szeretnél hidrogént tárolni.

Rövid távon a szökés elenyésző lehet.

De én azért mellette állva nem szívesen gyújtanék rá. :D

2017. szept. 28. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Csak kisérletképpen.Ma például vizet bontottam és a keletkező 10 liter és 5 liter gázt(Brown gázt)belenyomattam 2 bag in box zacskóba,ami nem ereszti vissza a levegőt, és megfigyelem,hogy hány nap kell amig elszökik a gáz a zacskóból.Mennyire veszélyes ezt a gázt tárolni?tudom hogy nagyon robbanékony ,de ügyelek, hogy ne kerüljön szikra a közelébe.
2017. szept. 28. 19:40
 10/12 Wadmalac ***** válasza:
Tárold szabad levegőn. A hidrogén szépen elszáll felfelé és kész.
2017. szept. 29. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!