Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért mutat többet a mérleg...

Miért mutat többet a mérleg ha ráugrok?

Figyelt kérdés

Én arra gondoltam, hogy amiért megváltozik az impulzus.

De ha pl ráejtek valamit, mennyi idő alatt változik meg az impulzus? dt->0? Ekkor végtelen erő hat?

Nem tudom mennyire érthető a problémám.


Valaki esetleg megoldaná ezt a feladatot, amit most találtam ki? Így lehet megérteném:

1kg tömegü testet ráejtek a mérlegre 1m magasról: mit mutat a mérleg?



2017. szept. 30. 19:29
 1/9 anonim ***** válasza:
0%
Tömegvonzás miatt. Nagyobb a tömeged zuhanás közben.
2017. szept. 30. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A mérlegre erő hat, amikor ráállsz ez a súlyerő:

"A fizikában a súly az az erő, amellyel a test az alátámasztást nyomja vagy a felfüggesztést húzza."


Mi történik, hogyha egy test v>0 sebességgel nekiütközik a mérlegnek.

Mivel a test megáll, ezért a mérleg erővel hatott rá.

1 méter magasról leejted a testet, akkor az szert tesz v=g*t sebességre.

s=g/2*t^2 képlet alapján

t = gyök(2s/g)= gyök(0,2)=0,44s


v = g*t = 4,4 m/s


Azt kéne tudni, hogy mennyi idő alatt állt meg a zuhanó test. Ha mondjuk t' = 0,1s

Akkor a mérleg által kifejtett erő -44m/s^2 gyorsulás okozott a testnél.

Ehhez a mérleg F=m*a képlet alapján számolt mennyiségű erőt fejtett ki a testre.


De Newton 3. tv-e szerint a test is ugyanekkora erővel hatott a testre.

Ezt az erőt fogja mutatni a mérleg.



Ha megfordítjuk a kérdést:

Ráejted a testet a mérlegre, leolvasod a maximális kitérést. Abból tudod, hogy mekkora erővel hatott a mérleg a testre.

Ebből pedig ki tudod számolni, hogy mennyi idő alatt állt meg a test.


Itt két ismeretlen van: A mérleg által kifejtett erő, és az az idő, ami alatt a test megállt.

Ha a kettőből az egyiket tudjuk a másik kiszámolható.

Ha egyiket se tudjuk, akkor nem lehet megmondani, hogy mit fog mutatni a mérleg.

2017. szept. 30. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Mivel attól kezdve, hogy a test hozzáér a mérleghez a súlyerő szintén jelen van, azt hiszem, hogy a két erő összegét fogja mutatni a mérleg.

De ebben már nem vagyok teljesen biztos.

2017. szept. 30. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
36%

Gravitáció, súly, szabadesés. Becsapódás.

Ha van digital mérleged, üsd meg kiderül hány kilós az ütésed.

A mérleg annál nagObbat mutatt minél magasabbról ugrasz rá, és a súlyodtól is függ.

2017. szept. 30. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Oké ezeket értem

De a leírt feladatot valaki meg tudná oldani? Addig nem érzem, hogy érteném, amíg ezt nem tudom megoldani

2017. okt. 1. 12:26
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Itt a számolás:


"v = g*t = 4,4 m/s


Azt kéne tudni, hogy mennyi idő alatt állt meg a zuhanó test. Ha mondjuk t' = 0,1s

Akkor a mérleg által kifejtett erő -44m/s^2 gyorsulás okozott a testnél.

Ehhez a mérleg F=m*a képlet alapján számolt mennyiségű erőt fejtett ki a testre. "


Ha t'=0,1s, akkor a lassításra kifejtett erő:

F=m*a = 1kg * 44 m/s^2 = 44N


Fs = m*g = 10N


A mérlegre 10N+44N = 54N erő hat, azaz 5,4kg-ot fog mutatni.

2017. okt. 1. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Másik, talán egyszerűbb számítás az energiával:

Ha 1 m úton 10 N erő (a súlya) gyorsította, akkor 10 Nm mozgási energiára tett szert.

Ha pl. 1 cm alatt (mondjuk benyomódás) állt meg, akkor nyilván 100* akkora erő, azaz 1000 N fékezte ÁTLAGOSAN.

Ez az elmélet. A gyakorlatban a mérlegtől függ, hogy kibírja-e az ütést, ill. ilyen rövid idő alatt képes-e mérni.

A mechanikus szerkezeteknek pl. jelentős idő kell a méréshez.

2017. okt. 1. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszi

Tulajdonképpen én is erre gondoltam, csak összezavarodtam a következő kapott feladat miatt:

Mélreg fölött elengednek 1 10kg-s kötelet. Mit mutat a ekkor a mérleg?

Ehhez is szükséges volna, hogy mennyi idő alatt fékezi le a kötelet? De az nincs itt megadva a feladatban

2017. okt. 1. 19:05
 9/9 anonim ***** válasza:

Arról még nem volt szó, hogy miért nem 0 idő alatt áll meg a test. Azért, mert a mérlegben van egy rugó, ami összenyomódik, ehhez idő kell. Minél erősebb a rugó, annál rövidebb úton és annál hamarabb áll meg a test, tehát annál nagyobb erőt fog mutatni a mérleg.


A köteles kérdésed így értelmezhetetlen. Ha egy mérleg felett elengedsz egy kötelet, akkor a mérleg 0-t fog mutatni.

2017. okt. 2. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!