Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen a "folyékony mozaik"jel...

Milyen a "folyékony mozaik"jelleg?

Figyelt kérdés

A biomembrán (élő hártya) szerkezeténél : A

koleszterin bevonat stabilizálja a "folyékony mozaik " jelleget. Mire utal ez?


2017. okt. 4. 18:05
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia! :)

A pontos megnevezés "folyékony mozaik membrán modell". Az általad említett biomembrán foszfatidokból épül fel (olyan lipid, melyben a glicerin két OH csoportját zsírsav, a harmadikat pedig foszforsav észteresíti). A foszfatidoknak két része van:

1. Hidrofil "fej"

2. Hidrofób "farok"

Vízbe kerülve -ami egy poláris oldószer- a foszfatid molekulák "tömörülnek", azaz micellákat alkotnak (a hasonló a hasonlóban oldódik elv miatt).

A micelláknak jellemzően 3 formája van:

1. gömb

2. henger

3. kétrétegű membrán (azaz, mint a sejthártya)

A sejthártyába -mint írtad- beépülnek koleszterinek, de ezek a modell szempontjából (jelenleg!) nem fontosak (amúgy stabilizálják a membránt.

A membrán azért:

1. mozaik, mert sok, apró, de azonos foszfatid molekulából épül fel

2. "folyékony", mert a foszfatidok elmozdulhatnak egymás mellett, energetikai szempontból nem gond, DE

a foszfatidok nem léphetnek ki a membránból, mert akkor az apoláris (hidrofób) farok érintkezne a vízzel, ami poláris. Tehát a membrán "mozoghat", de stabil.

Anno, a Tanárnőnk ezt úgy magyarázta, hogy "rángathatom a farkat, de nem húzhatom ki". Gondolom nem kell ecsetelgetni, hogy miért nem felejtettük el...

Remélem tudtam segíteni, ha van még kérdésed, nyugodtan írj! :)

Néhány hasznos kép:


foszfatid (foszfolipid) molekula:

[link]


micella:

[link]


sejthártya:

[link]


Ui.: a harmadik OH csoportot nem mindig foszforsav észteresíti (de mindig vmi foszfortartalmú) és kapcsolódhat hozzá nitrogén(tartalmú anyag) is.

2017. okt. 4. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Az előző nem egészen korrekt.


Önmagában nem is folyékony membrán modell a helyes megnevezés, hanem a fluid, mert a membrán a kristályos és a folyékony halmazállapot között helyezkedik el. Folyadékkristálynak is felfogható.


Azért mozaik, mert a fluid állapotban a foszfolipidek bizonyos fokú lokális rendezettséggel mutatnak, ami nem az egész membránra terjed ki, hanem csak kisebb szigetekre. Azok a kölcsönhatások, amik ezt biztosítják, a kristályos halmazállapotra jellemzőek.

Azért fluid, mert a lipid kettősrétegben a foszfolipidek a saját rétegükben szabadon diffundálhatnak. Ezt laterális diffúziónak nevezik és ez a folyékony halmazra jellemző. Az ellentétes lipid rétegbe nem tudnak átugrani (flip-flop mozgás), csak enzimmel.

2017. okt. 4. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!