Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van valami ismert hibája...

Van valami ismert hibája ennek az elméletnek?

Figyelt kérdés

Szóval, tegnap néztem a féreglyukon át idővel foglalkozó részét amiben rengeteg különféle megközelítés és elmélet volt, és közben eszembe jutott még egy lehetőség ami ott nem hangzott el. A lényege az, hogy az idő nem egyszerűen a téridő 4. dimenziója, hanem annak a tágulása. tehát úgy ahogy az univerzum első 3 dimenziója tágul az ősrobbanás óta, úgy tágul a negyedik is, és ez magyarázza miért haladunk az időben egy irányba, illetve hogy egyáltalán miért halad az anyag az időben. (A tágulás miatt megváltozáska pozíciója.) Nem vagyok benne biztos, de ezzel talán összeegyeztethetőt, hogy a gravitáció és a mozgás lassítja az időt, viszont egyben azt is jelenti, hogy a jövő (még) nem létezik és nem mehetnénk vissza a múltba, mert nem az van, hogy teljes univerzumok pillanatképei követik egymást, és az idő minden pontján létezik ami egyszer ott volt, vagy lesz, hanem az anyag mozog a 4. dimenzióban (vagy a dimenzió az anyag körül), tehát a múlt mint olyan már sehol sincs jelen.


Nem tudom ennek mennyi értelme van a többi elmélethez képest,v agy van e valami amit nem tudok és kizárja ezt, de akkor ez magától értetődő válasznak tűnt a kérdésre. (és nekem nagyon fura az az elmélet amiben az idő minden pontján egy teljes univerzum létezik, így kívülről felmerül bennem a kérdés, hogy keletkezik az a rengeteg anyag, és nem kéne annak gravitációja legyen?)


Olyanok válaszát várom akik értenek az ilyen szintű fizikához.



2017. okt. 8. 12:07
 1/3 anonim ***** válasza:

A szemléleted már ott rossz, hogy a téridő idő komponensére úgy gondolsz, mint 4. dimenzió. Nincs 4. dimenzió, csak 4 dimenzió van, ezt nem lehet így önkényesen kijelölni az egyiket, hogy ez lesz a 4. .


Talán azt tudod, hogy amikor a téridő tágulását szeretnénk leírni, akkor feltételezzük, hogy az Univerzum izotrop és homogén, ami azt jelenti pongyolául megfogalmazva, hogy mindenhol körülbelül azonosan néz ki, és nincs kitüntetett iránya. Ilyen esetekben keressük az úgynevezett Einstein-egyenletek megoldását, amely közérthetően megfogalmazva annyit jelent, hogy ha belerakjuk az általunk keresett konstrukciót akkor visszaadja, hogy hogy viselkedik a téridő.


Amikor ezt az Univerzumra akarjuk alkalmazni, akkor feltesszük, hogy térnek olyan az alakja, hogy a téridő szerkezetét leíró matematikai objektumban, amit "metrikus tenzornak" szoktak nevezni, a tér komponensek van egy szorzója, ami egy függvény és ez függ az időtől. Tehát ebbe bele van építve az, hogyha növelem az időt tágul a "tér". Növekednek a térbéli távolságok a Világegyetemben. Ez sok kérdésben egy elég jól működő modellje az univerzumnak. Ez nagyon pongyolán lett fogalmazva, de remélem kicsit érthetőbb lett.


A klasszikus intuíció nem sokat mond az általános relativitáselmélethez tartozó kérdésekben. Nem látom értelmét, hogy azt mondanánk, hogy a téridő idő komponensét beszorozzuk ugyanezen időtől függő függvénnyel akkor értelmeset kapnénk-e.

2017. okt. 10. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Egyáltalán nem érthető, bocsi. Hát a 4. úgy értem, hogy az első 3 az x,y,z és a 4. tengely az idő, amit így 3 dimenzióban nem tudok elképzelni, de értem, hogy a ma az előrébb van ezen a tengelyen, mint a tegnap, és hogy az ezen a tengelyen való haladás amit mi időnek érzékelünk.


Amit fent próbáltam mondani az az, hogy azzal szemben, hogy mi, illetve az anyag konkrétan haladunk ezen a tengelyen, mert mondjuk van egy lendületünk, ami visz előre, nem lehet e, hogy úgy változtatunk rajta helyet az univerzum tágulása miatt, ahogy a csillagok és galaxisok távolodnak egymástól azáltal, hogy megnő közöttük a tér?


Tehát ha jól értem az univerzum tágul, akkor a galaxisok már csak e miatt is helyet változtatnak az xyz tengelyeken vagy azok változnak meg körülöttük így megváltoztatva azok relatív helyét. Szóval ha a téridő 4. tengelye is ugyan így tágul, akkor ugyan így változtatnak helyet azon is, a fenti kérdésem pedig arról szólt, hogy nem lehet e, hogy ezt érzékeljük időnek.


Ugye az említett részben rengeteg tudós megszólalt, különféle elméletekkel, elmondták pl. azt is, hogy einstein szerint 4 dimenziós a téridő, de volt aki úgy gondolta az idő valójában nem is létezik, volt aki szerint az ősrobbanás előtt is volt, valaki szerint csak azóta a végén pedig volt egy aki szerint az idő maga is kétdimenziós és ez magyaráz bizonyos kvantumjelenségeket.


Na most, el tudod mondani egyszerűen, akár elbutítva, akár hasonlatokkal, hogy mit gondoltam rosszul, mert az előzőből csak azt értettem, hogy nem értetted mit próbáltam elmondani odafent.

2017. okt. 11. 03:24
 3/3 A kérdező kommentje:

Vagyis leírom mit "értettem" abból amit leírtál:


1. nem jött át, hogy a 4. tengelyt értettem 4. dimenzió alatt

2. ha jól értettem arról beszélsz, hogy nem tudjuk az univerzum hogy néz ki kívülről és hogy hol a közepe, de van valami módszer amivel ezt megsaccolhatjuk, vagy legalábbis szimulálhatjuk a működését.

3. azt mondod az időben előrehaladva tágul az univerzum, de ez nekem nem úgy tűnik, mint ami kizárná, hogy az univerzum tágulása és az idő ugyan az (illetve az idő olyan következménye az univerzum tágulásának, mint ahogy a távolság nő folyamatosan a világűrben)


Szólj ha valamit félreértettem

2017. okt. 11. 03:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!