Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egyszer vettem egy 50 méteres...

Egyszer vettem egy 50 méteres feltekerhetős hosszabitót. Az üzletben azt mondták, hogy ne használjam feltekerten, mert úgy fog viselkedni mint egy tekercs. Mit jelent ez?

Figyelt kérdés
2017. nov. 20. 07:46
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

Hát igen, ez a tekercses dolog ez inkább elméleti. Ennyi menet hálózati frekvencián alig több, mint a semmi.

A melegedést tekintve viszont a veszély valóságos, amit letekerve elbír, azt több rétegben piszkosul nem bírja. Ez nyilván csak nagy terhelésnél jön elő, hősugárzó, stb. Én egyszer kissé összeolvasztottam a külső köpenyeket így (szét lehetett tépni, csak kissé cafrangos lett) de ha nem kapok időben észbe, akkor alighanem eljutok a zárlatig is.

2017. nov. 20. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 EagleHUN ***** válasza:
100%

"Volt már áramütéses baleset feltekercselt állapotban, a terhelés megszakításakor keletkező önindukciós feszültség miatt.

Ennek és ehhez a nulla-vezetőnek semmi köze.

Minél nagyobb a megszakított terhelés, annál nagyobb az önindukciós feszültség.

"

Bár ez igaz, de csak nagyon nagy induktivitásoknál. 50m feltekert kábel ehhez nagyon nagyon kevés.

Halottam már olyan sztorit hogy több Henrys (azaz nem mikro vagy milli H van szó!) tekercset ami milliós menetszámmal bírt, az újoncot ráküldték a "szakik" mérje meg az ellenállását. A meglepetés akkor érte az újoncot amikor megpróbálta elvenni a tekercs kivezetéseitől az ellenállásmérő mérőtüskéit. A megszakítás önindukciója több 10 centis szikrát húzott a tekercs és a műszer közt.

Az újont megrémült de semmi baja nem lett még ekkora feszültségtől sem. A műszer tönkrement.


Szóval továbbra is biztos vagyok benne, 50m feltekert vezeték, csak úgy nem fog senkit sem bántani.


De fordítsuk meg a dolgot, melyik gyártó vállalná be annak a kockázatát hogy a termékének használata emberéletben kárt tehet. Egyik sem vállalná.


Ha mindezek mégis figyelmeztetést adnak annak valami olyan oka lehet mint amiért a mikrosütőkre ráírják hogy élőállat és csecsemő szárítására tilos használni. Mert volt pár ist@nb@rm@ aki kipróbálta és utána még pert is nyert, csak mert nem volt "figyelmeztetés"...

Azaz túlbiztosítják magukat.

2017. nov. 20. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
100%

Bár régi a kérdés, de hátha valakinek hasznos.

Csak a melegedés miatt nem javasolják összetekert helyzetben használni.

Nyilván a legextrémebb helyzeteket veszik alapul.

Például

40 fok meleg van nyáron és még kint van a napon és olyan gépet használsz, amit 10 másodpercenként ki és bekapcsolsz a maximálisan megengedett terhelés mellett.

A gép felvesz 10 Ampert folyamatos üzemben, ami teszem azt a hosszabbító maximális árama, miközben az induló villanymotor 20 Ampert vesz fel. Simán leolvadhat a szigetelés. A praktikeres narancssárga hosszabbítók szigetelését nem viszik túlzásba.

2019. dec. 10. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:
Köszi szépen.Igen, azóta már tisztázódott.
2019. dec. 12. 10:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!