Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a két ujjammal megfogok...

Ha a két ujjammal megfogok egy elemet a pozitív és negatív sarkánál, akkor az lassan lemerül?

Figyelt kérdés
És ha csak a negatív sarkát fogom akkor lemerül? A talpamnál fogva lemegy a földbe?

2017. dec. 23. 21:56
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:

1: igen, de nagyon lassan. Nedvesítsd be az ujjad.

2: nem.

2017. dec. 23. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:
És a földbe miért nem megy le? A 230V lemegy.
2017. dec. 23. 23:04
 3/25 anonim ***** válasza:
100%

> "És ha csak a negatív sarkát fogom"

És a pozitívval mit csinálsz? Ha a levegőben lóg, akkor úgy nem fog áram folyni rajta.

2017. dec. 23. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:
De a földhöz képest mégiscsak kéne feszültségkülönbségnek lennie? Ha rákötök egy drótot a negatív sarkára és a földbeszúrom?
2017. dec. 23. 23:39
 5/25 anonim ***** válasza:

Akkor lemegy egy annyira kicsi töltés, hogy talán oszcilloszkóppal lehet kimérni.

Tudod, a folyamatos áramhoz áramkör kell.


A 220V azért működhet a földön keresztül, mert annak az egyik pólusa földelve van.

Ha az elem egyik pólusát a földre teszed (jó vezetőre), a másikat megfogod, és mezítláb álldogálsz, akkor folyik az áram.

2017. dec. 24. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
Rajzold le magadnak. Ha a két sarka között nem lesz szigetelő réteg (záródik a kör), akkor folyhat valami minimális áram.
2017. dec. 24. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:
És mekkora távolságig működik ez a földelés? Pl. minden házban van földelés de lehet hogy feleslegesen? Mert elég ha a szomszédnál földelve van a pólus? Vagy elég ha a másik utcában földelve van a pólus? Vagy netán falunként elég egy pólust földeni? Hány km-enként vannak leföldelve?
2017. dec. 24. 01:19
 8/25 anonim ***** válasza:
51%
A házban pl. azért kell a földelés, hogy ha a villámhárítóba belecsap a villám, akkor az ne menjen végig az egész falun, amíg lejut a földbe.
2017. dec. 24. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 A kérdező kommentje:
Es a villam miert nem felfele csap? Miert nem a protonok mozognak a foldbol az egbe?
2017. dec. 24. 02:04
 10/25 2*Sü ***** válasza:

> De a földhöz képest mégiscsak kéne feszültségkülönbségnek lennie?


Feszültségkülönbség van, csak éppen az áramkört egy elég vastag levegőréteg „zárja”, így nem folyik áram. (Olyan, mint a konnektor esetén, ha nincs bedugva semmi, akkor hiába a feszültség, ha az óriási ellenállás miatt nem folyik áram.)


~ ~ ~


Kis magyarázat. A váltakozó áramot – ami a konnektorból kijön – generátorokban állítják elő. Anno ez így elég is volt, csak volt ezzel egy kis gond. A két kivezetés között feszültség van. Ha az egyik készüléken egy vezeték szigetelése leolvad és hozzáér a fém házhoz, akkor mi történik, ha megfogod? Semmi, hiszen nem zárod az áramkört. Ha a másik készüléken a másik kivezetés ér hozzá a fém házhoz, akkor mi történik, ha megfogod? Szintén semmi, hiszen megint nem zárod az áramkört. Ez elég alattomos dolog, hiszen lehet, hogy hónapokon, éveken keresztül sem derül ki, hogy bármi gond lenne. De ha egyszer rátenyerelsz a két készülékre úgy, hogy az egyik kezed az egyiken, a másik a másikon van, mindjárt zárod az áramkört. Ráadásul az áram az egyik kezeden át a másikba folyik, elég nagy áramerősség folyik át a szíven. Nem egészséges.


A megoldás az lett, hogy a generátor egyik kivezetését bizonyos távolságonként nullázzák, azaz kvázi beleköti a földbe. (Ez lesz a nulla, a másik kivezetése a generátornak meg a fázis lesz, aminek az elnevezése a háromfázisú rendszerben nyer értelmet, de erre most nem akarok külön kitérni.) Másrészt a készülékek házát földelik. Egy háztartásban egy külön földelés vezeték szolgál erre, de ipari környezetben lehet, hogy ténylegesen egy földbe levert fémrúdhoz kötik hozzá a készülék házát. (Illetve nem csak elektromos készülékek esetén fordulhat elő ilyesmi, mondjuk egy híd fémszerkezetei elemeinél is.)


Ha ebben az esetben a nulla vezetékének a szigetelése sérül meg, és az ér hozzá a készülék házához, akkor semmi gond, nem záródik az áramkör. Viszont ha egy készüléknél a fázis ér hozzá a készülék házához, akkor az a földelésen, majd a földön, majd a nullázáson keresztül zárja az áramkört, rövidzárlat lesz ebből. A biztosíték kiég, a kismegszakító lekapcsol, azonnal, sok esetben még azelőtt, hogy egy ember hozzáérne a készülékhez. Ez jó, mert a probléma azonnal kiderül, a legtöbbször anélkül, hogy bárkit áramütés érne. A dolog hátránya, hogy – hacsak az ember nem valami szigetelő anyagon áll – a fázis vezetékének megfogása önmagában elég az áramkör zárásához: fázis → ember → föld → nullázás → nulla. De még ezzel együtt is ez a jobb, kevesebb halálesetet, áramütést okozó megoldás.


A lényeg, hogy minden esetben kell, hogy záródjon az áramkör. A fenti magyarázat tükrében talán már világosabb, hogy a fázis megfogásánál ez pontosan hogyan történik.


~ ~ ~


Viszont az elem egyik kivezetése sincs leföldelve, ha csak az egyik pólust fogod meg, azzal nem zárod az áramkört.


Ha mindkét végét megfogod, akkor igen, de elég lassan. Az emberi test ellenállása elég változó, eléggé függ a körülményektől, de számoljunk úgy 1000 Ω-al. 1,5 V esetén tehát

I = U/R = 1,5 V / 1000 Ω = 1,5 mA

áram fog átfolyni rajtad. Még a leggagyibb – lehet még ilyet kapni? – szén-cink elem is tud legalább 500 mAh-t, ergo annak a lemerítéséhez is kellene vagy 330 óra (kb. két hét).

2017. dec. 24. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!