Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért jó tudnunk, hogy pl egy...

Miért jó tudnunk, hogy pl egy csillag százezer fényévre van? Mi hasznunk ebből?

Figyelt kérdés
Nem provokációnak szántam a kérdést. Dollármilliókat költenek távcsövekre, műszerekre, és a csillagászok, fizikusok lelkesen számolnak be róla, hogy XY galaxis ennyire van tőlünk. Naprendszer kutatása, élet keresése oké, de ennek mi értelme van?

#csillagászat #mérés #értelmetlen kutatások
2018. jan. 27. 09:01
1 2
 1/15 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Egyrészt az ember kíváncsi a világra, másrészt a csillagászat és kozmológia előreviheti a fizikát, abból meg helyben felhasználható eredmények is kisülhetnek.
2018. jan. 27. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Nem azt vizsgálják, hogy hány fényévre van, hanem ez csak mellékes információ, ami a munkájuk -például a világegyetem kialakulásának kutatása- során kitermelődik.
2018. jan. 27. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Egyes szakemberek munkájának az a célja, hogy minél pontosabban meg lehessen becsülni a galaxisok távolságát. A mérés ugye a természettudományos megfigyelés alapja.

Mások munkájának meg az a célja, hogy minél galaxis fel legyen fedezve.

Leginkább akkor szoktak lelkendezni, ha valamilyen szempontból érdekes a felfedezett objektum, pl. szokatlan sugárzást produkál, vagy az elméletek szerint lehetetlenül nagy tömege van. A világűrben a "szemünk előtt" zajlik egy sor olyan jelenség, amiket CERN-szerű létesítményekben sosem leszünk képesek reprodukálni. Ezektől (is) fejlődik a fizika.

2018. jan. 27. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
A Tejútrendszeren belül pl. azért jó tudni ezeket, mert segít megérteni a rendszer működését, csillagtípusok eloszlását, az egésznek a kialakulását, fejlődését. Pl. fontos lehet tudni, hogy adott csillagok egy halmazhoz tartoznak-e, milyen távol lehet a középponttól, egy por- vagy gázfelhőtől, stb. Ezekből olyan fizikai összefüggésekre lehet következtetni, amiket általánosítva fel lehet használni akár a mindennapi életben is.
2018. jan. 27. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

" Naprendszer kutatása, élet keresése oké, "

A csillagászati távcsövek, műszerek nagy része egyaránt alkalmas naprendszeri, és távolabbi égitestek megfigyelésére.

Ma már megvan a távcső, miért ne nézzünk galaxisokat is. (:D)

2018. jan. 27. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Vannak kutatások amiknek nincs értelme, haszna... még. De kutatják mert van rá lehetőség. Az így nyert ismeret a későbbiekben segíthet eldönteni egy kérdést, befoltozni egy lyukat az ismereteinkben vagy éppen igazol/cáfol egy elméletet, ami esetleg még fel sem merült.
2018. jan. 27. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
0%

"Mi hasznunk ebből?"

Semmi. Ez csak rongyrázás. Jó pár ezer kiveri magának este az újabb "felfedezés" alkalmával... :)

2018. jan. 27. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 dq ***** válasza:
0%

Mi értelme van a vasalóversenyeknek?

A profi vasalásokat megfigyelve jobb vasalók kerülhetnek a polcokra!


Mi értelme van Lady Gagát kutatni egy életen át?

Rengeteg rajongója van, akiknek rengeteg boldogságot okoz majd Lady Gaga egy régi kidobott blokkjának képe a rajongói könyvben.


- - -


Mindennek lehet értelmet találni, csak akarni kell. Lásd fölöttem a válszolokat.

Szerintem a kérdés inkább az, hogy megér-e az emberisegnek jelenleg annyit mint amennyit rákölt (energiát, pénzt, akármit), vagy jobb lenne, ha a csillagászok (a csillagászatba ömlő pénzek hiányában) valami hasznosabbal foglalkoznának.

2018. jan. 27. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 dq ***** válasza:
0%

Tl.dr.: vegyük azt a hipotetikus esetet, hogy az emberiség minden pénzét űrtávcsövekbe fekteti. Ekkor ugye kihalunk. Tehát a korlátlan csillagászat nem jó, hanem rossz. (Ez a gondolat nem jelent meg felettem -- szomorú.)


Jelenleg senki nem tudja hogy a csillagászat jelen mértékben mennyire hasznos, és mennyire káros (igen, simán lehet hogy inkább káros, lásd a fentebbi gondolatkísérletet).


A kormányok adnak nekik annyi pénzt és eszközt, amennyit kilobbiztak maguknak.

2018. jan. 27. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Az emberi ostobaság, károkozás és mindennemű pénzelpancsolás listája biztos nem a csillagászatnál kezdődik. Az meg egyenesen szégyen, hogy a társadalmi fejlődés - már ami van - kizárólag a tudomány és technika fejlődésének áttételes következménye. Politikusoknak meg akiknek dolga lenne ezen lendíteni, biztosan nem.
2018. jan. 27. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!