Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy 4 dimenziós világban úgy...

Egy 4 dimenziós világban úgy mászkálhatunk az időben, mint egy 3 dimenziósban előre vagy hátra. Szerintetek van értelme az “elméletemnek”?

Figyelt kérdés

Adott pl. Egy Super mario. Elé rakunk egy kockát, csak egy négyzetet lát, mivel az ő világában az a kivetülése a kockának. Így a következő kérdés merült fel bennem: ha valóban az idő a negyedik dimenzió hatása, akkor miért tellik a 2. És a 3. Dimenzióban egyaránt?

A következőt gondolom: Az idő egy 4. Dimenziós elem, mely ugyanúgy egy tengely (x, y, z, ?), viszont lineárisan tellik, nem lehet “ana” és “kata” irányban mozogni. Ergo ez a lineáris telés (talán) csak ennek a negyedik tengelynek a kivetülése. Viszont. Az idő tellése a 2. Dimenzióban is megfigyelhető. Nem lehetséges, hogy az idő egy n. Dimenzió, melynek a kivetülése valamilyen formában az összes dimenzióban megtalálható, ezáltal egy összekötési pont lehet a dimenziók között?



2018. márc. 13. 22:01
 1/4 anonim ***** válasza:

Hagyjuk a dimenzió szót, ezek fizikai paraméterek, amik meghatároznak egy (nyilván fizikai anyaghoz köthető) eseményt. Nem választhatóak el egymástól, sőt érdemesebb úgy elképzelni, hogy nem az anyag van a téridőben, hanem az maga az anyag jellemzője. És épp emiatt az idő nem is lineáris, hanem a tér minden pontjában másod tellik.


Ha lennének plusz dimenziók, az kb annyiban nyilvánulna meg, hogy egy helyen, egy időben akár több dolog is történhet, és ezt egyelőre mi nem tudjuk megmérni.

2018. márc. 14. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Wadmalac ***** válasza:

Az időt sajnos általánosan szokás a negyedik dimenziónak nevezni. Szerintem ez egy nagyon rossz metódus, például, mert ilyen zavaros ötleteket eredményezhet.


A fizikában szemléletesség kedvéért lehet értelme az időt, mint dimenziót ÁBRÁZOLNI, modellekben felhasználni, matematikailag úgy kezelni, de ettől még semmi köze a térdimenziókhoz.


Ha léteznek további térdimenziók (és ugyan bizonyíték nincs, de rengeteg dolog utal rá), akkor azok ugyanúgy geometriai értelműek, mint a mi ismert 3 dimenziónk (persze geometriájukban eltérhetnek, pl. a húrelmélet is erősen eltérő görbületű dimenziókkal számol).


Szóval, bár amíg csak teóriákban járunk, betonbiztos cáfolatra nincs lehetőségem, de nem, szerintem ez a gondolatmenet a kérdésben egy rossz megközelítés.


Amúgy nem teljesen értettem a negyedik tengely kivetülését illetve az összefüggést, mitől lenne ez egyirányú.

Valamilyen hibát sejtek a mátrixban. :)

2018. márc. 14. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Wadmalac? Emlékszem te vesztél össze a nyugger nénivel :D
2018. márc. 14. 17:23
 4/4 Wadmalac ***** válasza:

"Wadmalac? Emlékszem te vesztél össze a nyugger nénivel :D"


Nem tudom, összeveszésnek nevezhető-e. Próbáltam észérvekkel és bizonyítékokkal cáfolni, de rettenetesen lepergett róla.

Isten bizony eleinte azt hittem, sima troll, de kiderült hogy szegény rögeszmés beteg.

2018. márc. 19. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!