Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Két test bármilyen mesziröl...

Zupo0110 kérdése:

Két test bármilyen mesziröl vonza egymást? Vagy van egy arány hogy ha nagyon kicsi tömegüek és nagyon messze vannak akkor már nem vonzák egymást.

Figyelt kérdés

#gravitáció #Fizika tömeg zömegvonzás
2018. márc. 15. 20:09
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Papíron két nagyon kicsi, egymástól nagyon távoli test is fejt ki egymásra vonzóerőt, nyilván egy ponton túl ennek már nincs gyakorlati jelentősége.
2018. márc. 15. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

De.... akkor igazábol valami mérhetetlen minimális módon egy hajszál is gyorsitja

Maga felé a távoli galaxisokat??

2018. márc. 15. 21:25
 3/8 Mojjo ***** válasza:
78%
@2: Pontosan, ez így van.
2018. márc. 16. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem emiatt is érdemes a gravitációt nem úgy felfogni mint egy erő, akár a mágnesesség, hanem a tér "szövetének" torzulása amit az anyag fejt ki rá.


"2 dimenzióban" jó szemléltető a gumiasztal amire egy vasgolyót ejtesz, ezzel torzítod a gumit... a széléről elindítasz oldal irányba egy kisebb vasgolyót, akkor spirális pályán szépen elkezd esni a központi golyó felé, míg teljesen el nem éri azt. Nincs vonzóerő köztük.


Tehát ha úgy értelmezed, hogy a téridő torzulásának következménye a gravitációs kölcsönhatás, akkor könnyebben elképzelhető szerintem a kérdésben említett dolog. Egy hatalmas gumiasztal is torzul, nagyon kis méretekben, nagyon távol a golyótól.

Ahogy egy ember ugrása is képes kimozdítani a Földet a keringési pályájáról. Természetesen detektálhatatlanul kis mértékben.

2018. márc. 16. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Pontosabban Einstein fizikája óta beszélhetünk a gravitáció jelenségéről, amit a tér torzulása okoz, és nem gravitációs erőről.
2018. márc. 16. 02:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A klasszikus modell szerint igen, de annak a "megdöntése", vagy szebben mondva a kvantummechanika elveivel való egyesítése az egyik legaktuálisabb téma az elméleti fizikában. Tehát amíg nem derül ki, hogy a gravitációs erőtér a többihez hasonlóan kvantált jellegű-e vagy sem, maradnak kételyek.


Statisztikusan a mindenki mindenkit vonz elve mindenképp igaz, de hogy egy konkrét árva proton egy másik galaxisban levő konkrét protont "személyesen" vonz-e valaha az élete során, azt nem tudjuk.

2018. márc. 16. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
#4 A gumiasztal jó példa, de ha már feljött a kvantum-téma: ha nagy a lepedő és elég messze megyek, olyan messze, hogy a süppedés mértékét leíró, nullához tartó függvény már a legkisebb fizikailag értelmezhető hossznál is kisebb, akkor mi van? Ha a süppedés matematikailag tud Planck-hossznál kisebb lenni, de fizikailag nem, akkor el tud mozdulni az ennél távolabb eső golyó, vagy sem?
2018. márc. 16. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

@11:41

A Planck-hossz az a hosszúság melynél nem lehet kisebb hibával mérni elvileg sem. Ha ennél kisebb a "süppedés" akkor nem lehet megmérni, azonban ettől még beleszólhat az összegződésbe. Ha ebből több van akkor ezek összegződve már elvileg mérhetőre nőhet meg, szemben azzal ha mindig 0-ra csonkolódik le és nem tud összegződni e miatt. Az hogy van e legkisebb egysége a gravitációnak vagy nincs azt nem tudjuk, ha kvantált a gravitáció akkor lehet úgy hogy a legkisebb egységről csökken úgy hogy megszűnik.

Azért fogalmaztam így hogy akkor lehet így (is), mert attól függ hogy ekkor mi a gyengébb "láncszem". Ez vagy a tér tágulásának következménye, a gravitáció szempontjából. Igazából a miatt nem végtelen a hatótávolsága, mivel véges a gravitáció terjedési sebessége és elég nagy távolságról nem ér oda sose, mivel a tér tágulása leelőzi.

Megjegyzés:

Az hogy végtelen a hatótávolsága, azt úgy értik, hogy önmagától végtelen, ha egyéb valami nem "szól közbe".

Mint szokták mondani, az utolsókból lesznek az elsők. Elég "szívós" a gravitáció, messze a leggyengébb kölcsönhatás. Azért ő érvényesül nagy távon mert, az erős és a gyenge kölcsönhatás rövid hatótávú, az elektromos az pozitív és negatív töltésű váltakozva sakktábla szerűen kioltja egymást.

A gravitációnak minden anyag aktív és passzív résztvevője is, aktív mert minden anyag gravitál, passzív mert minden anyagra hat. Pozitív előjellel vesznek benne részt (nem úgy mint az elektromosban). Leárnyékolhatatlan (ha leárnyékolható lenne, akkor lehetne az leárnyékolásból örökmozgót építeni). A gravitáció is hullámszerűen terjed, de pl a fény terjedésével ellentétben a gravitációs hullámok csillapítása a távolsággal arányos, nem mint a fény esetében hogy négyzetesen csökken.

2018. márc. 16. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!