Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Magasabb szerveződési formákná...

Magasabb szerveződési formáknál (pl. embernél) is előfordulhat apoptózis, ill. miben tér el az altruizmustól?

Figyelt kérdés
Érdekel a téma, és most láttam A gyilkos szoba c. filmet, amiben erről is volt szó. Szerintetek tényleg vannak/voltak ilyen (hasonló) kísérletek, bele lehet kukkantani a kutatási anyagba?

2018. ápr. 5. 18:39
 1/7 anonim ***** válasza:
98%

Az altruizmus populáción belüli, egyedek közti interakció, mely során egy egyed akár saját kárára is segíti egy fajtársát.

A programozott sejthalál vagy apoptózis (PCD, programmed cell death (angolul)) a többsejtű élőlényekben lévő fölöslegessé vált sejt „öngyilkossága”.

A válsz igen.

2018. ápr. 5. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Az élni akarás túl nagy, így tényleg csak leges legvégső esetben áldozza fel magát valaki a testért, avagy az országért.


Tűzoltók, katonák stb akik teszik a dolgukat, és meghalnak egy magasabb rendű célért.

2018. ápr. 5. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! A fogalmakat akartam csak tisztába rakni a fejemben (egyébként én is utána tudtam nézni, mit jelent a két fogalom, szükségtelen magyarázni). A kérdés másik fele az, hogy miben tér el az ember (vagy más entitás) apoptózisa az altruizmustól? Vagy a kettő egy és ugyanaz ezen a szinten?
2018. ápr. 5. 21:45
 4/7 anonim ***** válasza:
91%
Szerintem meg továbbra is csak hadoválsz, és nem érted, hogy az apoptózis egy technikai fogalom arra a folyamatra, amikor egy sejt beszünteti a működését és elhal. Nincs ilyen hogy "ember apoptózisa".
2018. ápr. 6. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Amit írtam fent film, abba pontosan az emberek apoptózisáról van szó. Azt láttad? Ajánlom. Én is egyet értek azzal a koncepcióval, miszerint ki lehet terjeszteni ezt a fogalmat magasabb szintű szerveződésekre, és azzal érvelek, hogy ugyanúgy értelmezhető itt is ez a mechanizmus. Ellenérvek/megerősítés?
2018. ápr. 6. 14:33
 6/7 anonim ***** válasza:
Igen, önfeláldozásnak hívják. Miért erőlteted ezt az apoptózis dolgot, be vagy szívva? Megtetszett a párhuzam és nem bírod elengedni?
2018. ápr. 6. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 dq ***** válasza:

Lényegüket tekintve nem térnek el.

A többi válaszolóhoz hasonlóan én is hangsúlyozom, hogy az apoptózis speciálisan sejtekre vonatkozik, magasabb rendű formákra nem használhatod. De az apoptózist felfoghatod az altruizmus egy példájaként. Fordítva kb olyan lenne, mintha azt mondanád hogy a láb kutyaláb.


[link] (a magyar szócikk csak az etológusokkal foglalkozik, holott a szó maga, a tágabb értelmében Comte-hoz köthető)

[link]

2018. ápr. 6. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!