Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy buborék univerzumban, hol...

Egy buborék univerzumban, hol helyezkedhet el a tejútrendszer?

Figyelt kérdés
Feltételezve: a nagy bumm helyétől gömb alakban táguló 13,8milliárd fényév sugarú lufi felszínén, vagy felszín alatt vagyunk.

2018. ápr. 17. 12:03
1 2
 11/17 Mojjo ***** válasza:

@10: A kérdésedben egy a "nagy bumm helyétől gömb alakban táguló" univerzumról beszélsz. Magyarán elfogadod az ősrobbanás tényét, hisz abból indulsz ki, de közben magát az ősrobbanást úgy képzeled el, mint egy rendes, normális robbanást, ahol a repeszek - ez itt most a világegyetem maga lenne - a robbanás középpontjától szépen repülnek szétfele, gömb alakban tágulva.

Ha az ősrobbanást elfogadod, akkor viszont ezt a képet el kell felejtened - az ősrobbanás nem erről szól. Az ősrobbanásnak nincs konkrét helye, a világegyetem nem így, koncentrikusan tágul. Ráadásul nem is 13,8mrd fé sugarú, hanem jóval nagyobb - nem is tudjuk, mekkora. (Lsd: inflációs szakasz.)


Vagy alternatívaként azt is teheted, hogy ragaszkodsz ahhoz a képhez, hogy a világegyetem az egy pontból tágul gömb alakban és 13,8mrd fé sugarú, de akkor az ősrobbanást kell elvetned, és azt mondanod, hogy hülyeség úgy ahogy van.


Vagy-vagy. Nem kérdezhetsz, meg beszélhetsz úgy a nagy bummról, hogy valójában egy olyan elképzelésről beszélsz, meg kérdezel, ami ellentétben áll vele. Vagy a nagy bummot tartod meg, vagy a te kis elképzelésedet, a kettő együtt nem megy.


Egyébként nem világos, mit kellene cáfolnom. A létező legalapabb linket már bedobtam ide a nagy bummról, ott pedig mehetsz tovább, ezer más hivatkozott szócikre, vagy alul a hivatkozott irodalomra, ami majd megint más hivatkozott irodalmakhoz vezet és így tovább. Ha kellő elszántsággal és kellő időt belefektetve rágod magad végig ezeken, kaphatsz egy korrekt képet a nagy bummról, ha érdekel egyáltalán persze, és nem ezt veted el, hanem a saját elképzelésedet. Ha tudok bármi konkrétabban segíteni, szólj, aztán meglátjuk, hogy megy-e, de én nem látom, mi többet tehetnék érted.

2018. ápr. 18. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:
Nem kell értem tenned semmit, és nem is tettél, amit írsz az alap, mindendenki elolvashatja a wikipédián, bár az egész egy feltevés, feltevéssel feltevést ne cáfolj! Ahogy írtad fogalmunk sincs mekkora, de még az alakjáról és keletkezéséről se, csakis feltevések és elméletek vannak. Voltak régen is, volt amit cáfoltak, és lesz amit majd később fognak!
2018. ápr. 18. 23:16
 13/17 Mojjo ***** válasza:

@12: Az ősrobbanás ténye egy bizonyítékokkal igen alaposan alátámasztott ismeret, amit sikerült nem kevés munkával megszereznünk a világról. Azért ezt feltevésnek nevezni, vagy főleg a te hasraütésszerű másik feltevésedhez hasonlítani igen meredek.


Viszont ha tudod, hogy az ősrobbanás nem arról szól, amit írtál, akkor nem értem a kérdésed. Leírtál egy egyébként könnyen vizualizálható, szemléletes, ámde fantáziaszülte képet, majd arról kérdezel - de minek? Hiszen az ilyen képek továbbgondolásának csak a fantáziánk szabhat határt - és eleve leginkább csak onnan meríthetünk bármit.


Ha azt mondom, hogy á, biztos a lufi belsejében vagyunk, aköré is lehet egy szép történetet kerekíteni, meg aköré is, ha azt mondom, hogy a lufi szélén vagyunk - és kellő írói fantáziával talán valami hangzatos, ámde persze üres magyarázatot is ki lehet találni arra, hogy mégis miért látjuk mindenfelé nézve kb ugyanezt. Ha valami jóféle regényt szeretnél kerekíteni az egészből a kultúra és közösség kategória művészetek alkategóriájában van a kérdés helye. Ha viszont az érdekel, amit sikerült kiderítenünk a körülöttünk lévő viágról, a 11-es hsz vége felé általam ajánlott metódust érdemes követni.


Szóval tulajdonképpen mit is szeretnél ezzel a kérdéseddel, miért írtad ki?

2018. ápr. 19. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:
Nagyon sajnálom, hogy kérdést mertem feltenni, fogadja mélységes alázatos bocsánat kérésem kedves mindent tudó! Köszönöm, hogy felemelő válaszaival megvilágította alantas elmémet!
2018. ápr. 19. 08:01
 15/17 Mojjo ***** válasza:
@14: Ne feszülj már így be. Ha gondolod, tényleg írd le, hogy mi is a cél a kérdéssel, pontosabban mit akarsz megtudni, hisz egy képzeletbeli képpel kapcsolatban csak képzeletbeli válasz születhet. Őszintén kérdeztem, hogy akkor tulajdonképpen mit is szeretnél megtudni. Ha nem akarsz róla beszélni, az is jó, de tényleg kár ezen felhúzni magad.
2018. ápr. 19. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:
A kérdés adott, ketten értelmezték és válaszoltak is rá!
2018. ápr. 19. 15:01
 17/17 Mojjo ***** válasza:
@16: Na, akkor tulajdonképpen minden remek. Ez esetben sorry a zavarásért.
2018. ápr. 19. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!