Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen módszerrel érzékelik a...

Milyen módszerrel érzékelik a részecskéket?

Figyelt kérdés

2018. máj. 13. 19:21
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ milyen részecske.


Vannak foton detektorok, amik akár egy fotont is képesek érzékelni.


Még ezer féle detektor van, elektronokra is stb... a lényeg, hogy a detektorral kölcsönhatásba lépve összeomlik a hullámfüggvény.


Viszont a which-way experiment, a módosított kétrés-kísérlet érdekes... ugyanis olyan detektort kell építeni, a rés mellett, ami bár "leméri" a részecskét, de nem nyeli el azt, mint egy PMT vagy ernyő, hanem haladhat tovább részecskeként.

Itt egy példa: [link]

2018. máj. 13. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de a technikai részletek érdekelnek - mármint hogy körülbelül el tudjam képzelni a folyamatot. Milyen nyomokat hagy a részecske, hány félélt, és milyen közegben? Értem, hogy sokféle van, egy konkrét példa is megfelelne (mondjuk a leggyakrabban használt).
2018. máj. 13. 20:04
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

... de milyen jelenség, milyen folyamat?


[link]


Többinél használd a keresőt.

2018. máj. 13. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Egy korai megoldás a ködkamra.

[link]


Amúgy egy kis összefoglaló:

[link]

2018. máj. 13. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Nna, köszönöm, erre a válaszra vártam! :D A ködkamráról már hallottam, de nem tudtam, mi az eszközök nevei, amivel rájuk kereshetek. Köszönöm, ez hasznos volt. :)
2018. máj. 13. 21:52
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Egy rendkívül egyszerű mérőeszköz: ablaküveg.

Ha belül világos van, átment rajta a foton. Ha meleg, süti a nap (szintén foton, de most az anyagi természete). Ha valahová oldalra egy fénycsík vetül, elhalott rajta a foton (annak a hullámtermészete).

Egy durvább változat: emberi bőr. Ha rákos lett, feltehetően sokat sütötte a nap úgy, ahogy nem kellett volna. De lehet, hogy más erős sugárzás érte. (kétségtelen, hogy lehet más változat is, ennyiben megbízhatatlan a módszer).

2018. máj. 14. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 EagleHUN ***** válasza:

Ebben az érdekes cikkben pont részletezték is hogyan működik egy müondetektor és hogy a CERN-ben is érzékelnek ilyen elven.

[link]

2018. máj. 31. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!