Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy faág mennyi idő alatt...

Egy faág mennyi idő alatt bomlik le?

Figyelt kérdés
Ha egy már száraz 3-4 centi átmérőjű faágat betemetünk a földbe, akkor az mennyi idő alatt bomlik le?

2018. jún. 30. 08:05
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

függ a fa fajtájától (mennyire üreges/tömör/puha/nedvszívó)

függ a talajtól (mennyire savas, nedves, agyagos stb., milyen baktériumok élnek benne, vannak-e benne állatok, milyen mélyre temeted, milyen a hőmérséklete a talajnak)

függ attól, hogy mit tekintesz lebomlásnak (pl. földszerű anyaghoz képest a faszént mennyire tekinted lebomlot fának, vagy a sűrű mocsárban elkeveredett faanyagot?)


tippem szerint átlagosan 1-5 év kellhet hozzá, lehetnek ettől jelentősen eltérő kivételek, bár nem igazán értek az ilyesmihez.

2018. jún. 30. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy újra kihajt belőle egy fa... :)
2018. jún. 30. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
száraz, félig korhadtból?
2018. jún. 30. 08:38
 4/6 anonim ***** válasza:
Kb 1 év
2018. jún. 30. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Olvasgattam kicsit. (Várhatóan) arról nem találtam semmit, hogy egy ág mennyi idő alatt bomlik le, de arról igen, hogy egy egész fa(!). Szerintem nagyon érdekes. Kimentek a kutatók az erdőbe és különböző állapotú kidőlt fákat feljegyeztek (ötös skálán osztályozták őket), majd 5 év múlva elegánsan visszatértek. Egy matematikai modellt alkottak, ami alapján kiszámolták, hogy az öt éves bomlás alapján a teljes lebomláshoz mennyi idő szükséges. Ami szerintem izgalmas, hogy az első válaszoló által említett tényezők mellett (klimatikus viszonyok, a növény faja) a legjelentősebb faktor az hogy a fatönk hány darabból áll, mennyire van feldarabolódva, széttöredezve. Ugyanis minél nagyobb az "érintkezési felület" a környezettel, annál több szaprofita (lebontó) mikroorganizmus tud rajta megtelepedni, azaz annál gyorsabb a bomlás. Ez persze egy ágra is igaz lehet, bár nem tudom, hogy van-e értelme ezt a tényezőt figyelembe venni. Szóval ha erdőben jártok, nyugodtan daraboljátok fel a kidőlt tuskót! :D

Egyébként itt a cikk, ha érdekel valakit:

[link]

2018. jún. 30. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Sok függ a fa fajtájától. Egy nyár, vagy hárs ág egy év alatt lebomlik, míg pl a vörösfenyő, vagy akár, évekig ellenáll.
2018. júl. 7. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!