Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csak matematikára alkalmazható...

Csak matematikára alkalmazható a braket jelölés?

Figyelt kérdés

Azt olvastam egy cikkben, hogy a bra sor- a ket meg oszlopvektorokat jelöl. Ezek szerint a következő összefüggés egy szorzótáblát adna mátrix formában, jól értem?:

| 1, 2, ..., 9, 10> < 1, 2, ..., 9, 10 |

Esetleg rakhatom közé azt a szorzásjelet is?



2018. jún. 30. 11:45
 1/5 Ez az állítás hamis. ***** válasza:

"Azt olvastam egy cikkben, hogy a bra sor- a ket meg oszlopvektorokat jelöl."


Ez így igaz, de ennél többről van szó. Dirac a kvantummechanikában használt állapotvektorokat megkülönböztetendő vezette be a bra-ket jelölést (a bra-k tere a ket vektortér duális tere), plusz e vektorok komponensei komplex értékeket is felvehetnek, valamint a normájuk mindig 1 kell, hogy legyen, így - pl ez utóbbi miatt is - az általad felírt vektorok máris kiestek.


Igazából a bra-ket jelölésnek ezeken túlmenően van más értelme is, például, hogy megkönnyítse a gondolkodást (ha van pl egy hosszabb, nehezebben átlátható szorzatom, melyben valahol szerepel olyan tényező is, hogy <valamivektor1|valamivektor2>, akkor tudom, hogy az egy belső szorzat, ami egy számot eredményez, így nyugodtan áttehetem a szorzaton belül máshova, ezáltal átláthatóbb formájúra alakítván a kifejezést).


Írnék még sok dolgot ehhez, de nem akarok most túl mélyen belemászni, ha nem gond.


"Ezek szerint a következő összefüggés egy szorzótáblát adna mátrix formában, jól értem?"

Annyiban igen, hogy ha egy ilyen szorzatban egy sorlopvektort (sormátrixot) balról szorzok a transzponáltjával, akkor abból valóban egy mátrix lesz. A te esetedben valóban egy szorzótábla. De, mint fent írtam, ezek nem ket, illetve bra vektorok, így nem is túl vallásos dolog a bra-ket jelölést alkalmazni rájuk.


"Esetleg rakhatom közé azt a szorzásjelet is?"

Nem szoktunk.

Sőt, pl tenzorszorzat esetén még ennyit sem szoktunk kiírni, hogy|a>|b>, helyette gyakran csak |ab>.

De ettől persze akár írható úgy is, hogy |a>körkereszt|b>.


(Tudom, hogy te nem tenzorszorzol fönt, ez csak egy példa volt.)

2018. júl. 3. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Ez az állítás hamis. ***** válasza:
JAVÍTÁS.: Annyiban igen, hogy ha egy ilyen szorzatban egy SORvektort (sormátrixot) balról szorzok a transzponáltjával, akkor abból valóban egy NxN-es mátrix lesz, AHOL N A VEKTOR KOMPONENSEINEK A SZÁMA.
2018. júl. 3. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 dq ***** válasza:
(#1: valójában tenzorszoroz a példában)
2018. júl. 3. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Ez az állítás hamis. ***** válasza:

Én jobbára diadikus szorzatként ismerem, de ezen nem fogunk összeveszni. :-)


Tudom, hogy le is "tenzorszorzatozhatjuk", de tenzorszorzat alatt inkább két mátrix Kronecker-szorzatát szoktam érteni. Legalábbis QM-ben rendszerint így beszélünk róla.


Ettől még persze neked is igazad van.

2018. júl. 3. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

> valamint a normájuk mindig 1

Tehát, pl. a kvaternió bázis egységvektor szorzótábla elemei lehetnek? Így:

| 1, i, j, k > keresztszorzat < 1, i, j, k |

2018. júl. 8. 19:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!