Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ezeket miben kell kifejezni?

Ezeket miben kell kifejezni?

Figyelt kérdés

Populációdinamika:

b (születési ráta)

d (halálozási ráta)

r (b-d) (malthusi paraméter)

K (telítési szint)

t (nem tudom mit jelent)


Szóval ezeket hogyan kell kiszámolni és mi a mértékegységük (ha van)?

Nagyon hálás lennék annak, aki leírná!



2018. júl. 5. 17:07
 1/10 A kérdező kommentje:

lemaradt:

e (szintén nem tudom, hogy mit jelöl)

2018. júl. 5. 17:09
 2/10 anonim ***** válasza:
esetleg van a témát érintő jegyzeted?
2018. júl. 5. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Jegyzetem sajnos nincs, egyelőre csak ez van (de ez inkább populációgenetika):

[link]

2018. júl. 5. 17:31
 4/10 anonim válasza:
t nem az idő?
2018. júl. 5. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

De, csak mondjuk van az exponenciális növekedés egyenlete

dN/dt=rN akkor ide miként helyettesítem be a t-t (vagy a d-t)?

2018. júl. 5. 18:05
 6/10 anonim válasza:

1.: Az egyenletben nem szerepel a d.

2.: Ez egy differenciál-egyenlet. Azt "mondja", hogy az N(t) függvény t szerinti deriváltja (meredeksége) r*N(t). Ennek a megolsása az N(t)=C*exp(r*t), ahol C egy konstans, amit egy kezdőfeltételből tudsz meghatározni, például abból, hogy tudod N értékét egy adott időben.

2018. júl. 5. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 sadam87 ***** válasza:

Ööö... egy kicsit durva hiányosságoknak tűnnek. Meg főleg az, hogy nem sikerül utánanézni.


b illetve d: Az egy főre eső születések/halálozások száma időegység alatt. Mértékegység: 1/időegység (pl. 1/év)

r: itt gondolom azt akartad írni: r = b-d, mert ahogy felírtad, elég érthetetlen. Másként reprodukciós rátának hívják (az időegység alatti egy főre eső populációméret változás). Mértékegység értelemszerűen mint fent.

K: egyensúlyi egyedszám (a környezet eltartóképessége) mértékegység remélem értelemszerű.


"Jegyzetem sajnos nincs, egyelőre csak ez van (de ez inkább populációgenetika):"

Manapság tényleg elképesztően nehéz hozzáférhető egyetemi jegyzetet/könyvet találni. Google 1. találata populációdinamika címszóra, kb. 12 másodperc keresés:

[link]

2018. júl. 5. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszcsi
2018. júl. 5. 20:49
 9/10 Mojjo ***** válasza:

@5: Oda sem a t-t, sem a d-t nem kell behelyettesítened. Ahogy írták előttem, az egy differenciálegyenlet.

dN/dt N első idő szerinti deriváltját jelenti. Olyasmi ez, mintha delta t lenne ott, vagy középiskolából pl gondolj a gyorsulásra: a = delta v/ delta t - akkor sem akarsz deltát behelyettesíteni, hisz az csak a változást jelenti, nem valami behellyettesíthető dolog. A d az ugyanaz, mint a delta, csak annyi történik, hogy naaaaagyon kicsi az a változás (végtelenhez tartóan, infinitezimálisan kicsi). Szóval a per dt az infinizezimálisan kis idő alatt történő változás.

2018. júl. 5. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Mojjo

Köszönöm szépen, így már érthető.

2018. júl. 6. 13:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!