Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Amikor egy atomot felmelegítün...

Amikor egy atomot felmelegítünk, az elektronok milyen módon mennek följebb?

Figyelt kérdés
Csak a vegyérték elektron(ok?) haladnak végig minden egyes fentebbi elektronhéjon, ahogy növekszik a hőmérséklet, vagy a teljes elektronfelhő elkezd fentebbi és fentebbi héjakra menni? Ha meg nem, akkor lesz egy hőmérséklettel növekvő üres tér a belső elektronok és a vegyértékelektronok között?
2018. júl. 8. 08:12
 1/3 anonim ***** válasza:
73%
Szerintem hőmérséklet-változás során az elektronok nem lépnek magasabb pályára, csak az atom mozgási energiája nő.
2018. júl. 8. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
52%

Ez egy dinamikus rendszer.

Ha az atom magában száguld hosszú ideig, akkor minden elektron alapállapotba kerül.

Ha viszont ütközik, akkor ezek az ütközések kilökhetnek elektronokat véletlenszerűen - de csak azokat, amelyeknek elég energiát tudnak átadni. Tehát magasabb hőmérsékleten belsőbb elektronok is kijjebb kerülhetnek.

Aztán persze regenerálódnak - és, hogy átlagosan milyen állapotban vannak, az a hőmérséklettől és a gáz sűrűségétől függ. Ez egészen addig elmehet, hogy ionizált lesz az egész.

Utána, jóval magasabb hőmérsékleten jön az, hogy már az atommag is elkezd töredezni.

2018. júl. 8. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 EagleHUN ***** válasza:
56%

"Szerintem hőmérséklet-változás során az elektronok nem lépnek magasabb pályára, csak az atom mozgási energiája nő."


Kedves #1-es érdemes elolvasni #2 válaszát mert abból megérthető hogy az a mozgási energia amiről írsz az bizony kilökdös elektronokat. Emiatt minden anyag sugárzik valamilyen frekvencián, legtöbbször nem látható mikrohullámú vagy infravörös tartományban. De ha eléggé megmelegíted akkor elkezd láthatóvá válni először vörös aztán sárga fehér és akár kék izzás vagy erős UV kibocsájtásba is átmehet a dolog (lásd hegesztés).


Minden ilyen kisugárzás abból adódik hogy az elektronok visszatérnek egy belsőbb pályára és közben kibocsájtanak egy fotont. Ezek a pályák közti ugrások és a kibocsájtott foton energiája (frekvenciája) diszkrét értékűek. Ebből adódik pl hogy egy csillag fényéből színképvonalakkal megállapítható miből mennyit tartalmaz. Mert az mérhető mit sugárzott ki és mennyit illetve hol vannak elnyelési vonalak a színképben. (Ahol semmit nem sugároz mert az egyik elem elektronja elnyeli az adott frekvenciát, közben felsőbb pályára lép majd amikor visszaugrik már egy másik eredetinél alacsonyabb frekvencián bocsájt ki fotont.)


Az is az adott anyagtól (elemtől) is függ hogy melyiknél mekkora hőmérsékleten kezd mondjuk szabad szemmel is látható vörös izzásba. De előbb utóbb mind izzani kezd.

2018. júl. 8. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!