Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan tudják, hogy nincs két...

Honnan tudják, hogy nincs két egyforma hópehely?

Figyelt kérdés
Úgy értem van aki az összeset megnézte? Értem én hogy egy hópehely alakja komplex és egyedi, de gondoljunk bele, csak egy akkora országban mint Magyarország, egyetlen év alatt hány ezermilliárd hópehely esik le? Eleve a számok alapján is kizárt hogy az egész világon ne legyen két egyforma, annyira magasnak kéne lennie a variációknak. Akkor mégis miért jelentik ki a tudósok expliciten hogy nem létezik két egyforma hópehely? Honnan tudják ezt?

2018. júl. 29. 20:47
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Nem hiszem, hogy tudják. Pl még ha hiszünk a reinkarnációban is, pl lehet, hogy pl pont 10000 évente van két egyforma hópehely, és akkoris a világ két különböző pontján (ez most csak egy példa, szóval szerintem létezhet) ha ugyanaz az ember mondjuk véletlenül pont ugyanúgy a 10000. évben is, meg előtte 10000 évvel is pont tudós, és rendelkezésére állnak ilyen eszközök, de mondjuk ő az Északi-sarkon lakik, és a Délin esik le egy másik olyan hópehely, mint ami 10000 évvel ezelőtt volt, hát nem nagyon nagy az esélye, tehát nemigazán valószínű, hogy mindkettőt pl meg tudja figyelni. (De az is lehet pl , hogy 10 évente van 3 egyforma hópehely is; de mi van, ha ő akkor nem foglalkozik vele, még ha a házánál esik is; mert éppen bent ő akkor egy teát szürcsölget, és pont nem látja, lemarad róla; pedig rendelkezésére áll pl olyan mikroszkóp, meg egyéb eszközök; de pont nem jól időzített, és pont lemarad róla.) Szóval attól hogy még senki nem figyelt meg két tökéletesen egyformát, szerintem van rá esély, tehát én nem zárnám ki, hogy előfordulhat két egyforma hópehely. Ha egyszer létrejött egy pontosan olyan alakú, meg annyi és olyan víztartalmú hópehely; akkor nem lehetetlen a létezése, akkor nem lehetetlen, hogy ez máskor is létre tudhat jönni. Ha egyszer már kialakult, mert a természet törvényei megengedték, akkor miért ne lehetne mégegy?
2018. júl. 29. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
*"hogy mindkettőt pl meg tudja figyelni. " A sok temérdek másik hópehely között, tegyük hozzá:) Meg pl lehet, hogyha a barátjával van, pont ráesik az arcára és elolvad, vagy valami:) előbbi vok még:)
2018. júl. 29. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
*tehát elméletileg meg van a lehetősége. Ha egyszer már volt olyan forma, akkor nem lehetetlen a létezése(előző vok még mindig, bocsi)
2018. júl. 29. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
87%

Kérdező: tudsz adni egy hiteles forrást?


1.: Már szerintem azzal elvesztetted a válaszod hitelességét, hogy a reinkarnációról beszélsz a tudományok témakörben.

2018. júl. 29. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

#4. : Nem tényként írtam csak lehetőségként. Hogy sőt, még ha tegyük fel, lenne reinkarnáció, akkor sem biztos, hogy az a két ember, aki látja azt a két egyforma hópelyhet, kapcsolatban áll egymással

Vagy pedig, hogy pont mindketten levideózzák a hópelyheket, amikor esik a kettő, hogy össze tudják hasonlítani.

Szóval ha még meg is engedjük, hogy van reinkarnáció, akkoris kicsi az esélye, hogy pont készítenek adatokat, felméréseket hópelyhekről, és pont az ugyanolyan hópelyhek fognak szerepelni mindkettő leírásaiban. Szóval lehet, hogy lenne két egyforma hópely, de mondjuk az egyik az egyikről készít kutatásokat, a másik leesik a másik embernek, vagy akár őneki a vizsgálódónak a háta mögött; tehát elkerülik, hogy filmrevegyék pl a két ugyanolyan kinézetű hópelyhet.

2018. júl. 29. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Megpróbálom elmagyarázni.

Néha a variációs lehetőségek nagyon nagyok lehetnek.

Vegyük például az ujjlenyomatot.

Egyetlen ujj bőrredőinek a teljes azonossága nem elképzelhetetlen ,de a valóságban olyan kicsi az esély rá, hogy gyakorlatilag kizárhatjuk. Ha már két ujjat veszünk akkor nem megduplázódik a variációk száma, hiszen mindkét ujjon végig kell futtatni a rengeteg lehetőséget és ez mind a két kezünket figyelembe véve iszonyatos számot jelenthet, végeredményben ugyanez áll a hópehely esetére is.

A természetben az ezermilliárd nem túl nagy szám, csupán 13 jegyű, vannak ennél sokkal nagyobbak is.

Ha mondjuk az ujjlenyomat, vagy a hópehely összes lehetséges variációja egy 300 jegyű szám, akkor nagy a valószínűsége, hogy soha nem lesz közöttük egyforma, hiszen (ha jól tudom) az univerzum atomjainak száma csupán 77 jegyű, így az összes lehetőségből csak csekély valósulhat meg, akár az univerzum teljes korában is.

2018. júl. 29. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Kerdezo, nem tudja senki sem, de nem is ez a lenyege a dolognak. Tobb okbol sem.


Egy hopehely tomege legyen kb. egytized gramm. Nagyon durvan szamolva ez kb 6x10~20 molekulat jelent egyetlen hopehely eseteben. Harom vizmolekula kb. 3 felekepp, 5 molekula kb. 10 felekepp, 20 molekula 5000 felekepp, 100 molekula pedig mar vagy milliofele kulonbozo variacioban kapcsolodhat egymashoz. Most gondold el, az a 6x10~20 mennyisegu molekula hanyfele kulonbozo hopehelyformat hozhat letre. Le se lehetne irni a szamot, mert nincs annyi atom osszesen az egesz univerzumban, amennyi szamjegye ennek a szamnak lehet.


De ez csak a dolog egyik fele. A masik, hogy egy-egy hopehely folyamatosan veszit es "megkot" vizmolekulakat, masodpercenkent millioszor vagy meg tobbszor. Errol az agarol leszakad par molekula, amoda meg no egy csokor, amott meg letorik, vagy osszefagy ket hopehely. Tehat egy folyamatosan valtozo strukturarol van szo, nem egy allando formarol.


Raadasul a hopelyhek nem csak vizet, hanem egyeb anyagokat is tartalmazhatnak: vizben oldott gazokat (CO2, NO2, SO2, stb.), legkori port, es mikrobak (foleg bakteriumok, sporak) egesz garmadajat.


Tehat elmeletben ugyan nem zarhato ki ket tokegyforma hopehely, de ennek a valoszinusege valami boduletesen kicsi szam, le sem lehet irni hogy mennyire kicsi. Es pont ez a lenyege ennek a mondasnak, egy metafora arra, ha kifejezhetetlenul valoszinutlen dologgal allunk szemben.

2018. júl. 29. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Jó válaszok, ezt csak kiegészítésül: Az az érdekes (vagy csak én nem tudom a magyarázatát), hogy egy hópelyhen belül az ágak nagyrészt hasonlóak. (?)
2018. júl. 29. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Igen, véleményem szerint is a valószínűségszámítás tájékán kell keresni a megfelelő választ. Több helyen is írják, hogy ugyan a pelyhet felépítő alap formaelemek száma nem túl nagy, de ezek olyan sokféleképpen kapcsolódhatnak egymáshoz, hogy a két pontosan ugyanolyan hópehely kialakulásának gyakorlatilag nulla a valószínűsége (bár én hozzátenném, hogy ez csak gyakorlatilag nulla, matematikailag nem nulla). Egy adott helyen hiába is "talál" valaki két pontosan ugyanolyan, ez ettől még (szerintem) nem cáfolja kategorikusan a kijelentést.
2018. júl. 30. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Wadmalac ***** válasza:
100%

Nos, hópihe kristályosodási formák száma éppenséggel nem végtelen, sőt.

[link]


Viszont ettől még igaz, hogy két egyforma sosem volt. Feltéve, hogy elég mélyre merülünk abban, mit nevezünk egyformának.

Mert lemehetünk ám atomi szintre is a forma vizsgálatába és akkor elérjük a végtelen variációt, de mondhatjuk azt, hogy a szempontunk: fehér, kicsi, hideg izé és akkor mind egyforma.

2018. júl. 30. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!