Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet nehezebb egy fehér...

Lehet nehezebb egy fehér törpe egy fekete lyuknál?

Figyelt kérdés
A Univers sandbox-ban raktam össze egy érdekes dolgot. Fehér törpe körül keringett a fekete lyuk és nem fordítva. Mondjuk ez csak egy játék, de attól még lehetséges volna?

2018. aug. 21. 20:24
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Lehetséges - csak az a kérdés, hogy ez létrejöhet-e természetes módon.

Fekete lyukat lehet készíteni mikroszkopikus nagyságút is.

2018. aug. 21. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Elméletileg lehetséges, bár pillanatnyilag még nem ismerünk olyan fekete lyukat, ami könnyebb lenne egy fehér törpénél. (a legkisebb ismert fekete lyuk az 5-10 naptömegű XTE J1650-500, a legnehezebb ismert fehér törpe a RE J0317-853 ami 1,35 naptömegű).


De ettől még szinte biztosan van ilyen.

2018. aug. 22. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Elméletileg lehetséges, hiszen az alapvető különbség a fekete lyuk és a fehér törpe között a sűrűség. Egy fehér törpe, ami nagyobb tömegű, mint egy fekete lyuk, értelem szerűen sokkal nagyobb térfogatú lesz attól.
2018. aug. 22. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Elméletben (valamelyik szakkönyvben olvastam) fekete lyuk nem csak a tömegénél fogva jöhet létre, hanem kicsivel a tömeghatár alatti csillag is válhat fekete lyukká, ha az összeomlás elég nagy sebességű, ilyenkor "átrobog" a fehér törpe és a neutroncsillag állapoton.
2018. aug. 22. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ha jól tudom, az ismert legkisebb fekete lyuk 3,8 naptömegnyi és 24 km-es átmérője van.


A ma ismert szabályok szerint egy fehér törpe nem lehet nagyobb-nehezebb a Chandrasekar-határnál, ami 1,4 naptömeg.


Ez láthatóan jelentősen kisebb, mint az ismert legkisebb fekete lyuk tömege.


Ez alapján a kérdésben felvetett helyzet mai tudásunk szerint nem lehetséges.

Ne feledjük, hogy a fehér törpék gyakorlatilag kiégett csillagmaradványok, ahol a fúzió energiája már nagyon kicsi, nem tud nagy gravitációnak ellentartani, a Chandrasekar-határ túllépésekor összeomlik és szupernóvává alakul.

Annak szétszóródásakor visszamaradó mag neutroncsillag, kvarkcsillag lesz, elegendő tömeg (vagy elég gyors összeomlás) esetén fekete lyuk (de mint írtam, ilyen nem ismert 3,8 naptömeg alatt).


Persze továbbra sem teljesen kizárható a dolog. Nagyobb fehér törpe lehetetlen, de kisebb fekete lyuk elvileg lehetséges. Csak eddig még nem találtunk ilyet (lehet, hogy éppen azért, mert kicsi az észrevehetőséghez).

2018. aug. 23. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!