Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Statisztikailag milyen gyakori...

Statisztikailag milyen gyakori, hogy egy családban 3 fiú vagy 3 lány születik (3 gyerekből)?

Figyelt kérdés
Matematikailag 1/8 az esélye, hogy ha 3 gyerek van, akkor mindhárom fiú. És 1/8, hogy mindhárom lány. Illetve kb 1/8, mert arról találtam statisztikát, hogy az újszülöttek 52%-a fiú. Van arról statisztika, hogy ha egy nő 3 gyereket szül, akkor közelítőleg tényleg 1/8-ánál lesz FFF? Fedi egymás a matematika és a valóság?

2018. szept. 24. 10:07
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Egy 1958-as nagy adathalmazt találtam: [link]

Benne a táblázat: [link]


Itt 51,5% a fiúk aránya. Vannak benne érdekes, az egyszerű matematikától elütő trendek.


Például ha összehasonlítod a csupa fiús családokban élő fiúk számát és a csupa lányos családokban élő lányok számát, az arány már 53,2% a fiúk javára, ami az 51,5%-ot szignifikánsan meghaladja egy ekkora mintában. Ez vagy azért lehet, mert több a lányt szokásosnál nehezebben összehozó pár, vagy mert az addig csupa lányos családokban gyakrabban vállalnak még egy gyereket, hátha az fiú lesz.


Szóval egyértelműen vannak a natúr p=0.515-ös binomiális eloszláson felüli tényezők is, legyenek azok biológiaiak vagy emberiek.

2018. szept. 24. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi a számokat.


Az 10/01 mezői alapján a táblázatnak a fiúk 51,3%-a születnek, lányok 48,7%-al.


Ezután 0,513-as binomiális eloszlásnak tekintettem a 2 és 3 gyerekes családokat.

És az így kijött arányokat összevetettem a 02/11/20 illetve 03/12/21/30 mezőkkel.

Ránézésre azt látom, hogy a binomiális eloszlás jól közelíti a tényleges értéket. +-0,37 százalékpont a legnagyobb eltérés.


A 4+ családokat nem néztem, engem ebben a kérdésben főleg az érdekelt, hogy amit matekórán kiszámoltatnak az jól közelíti-e a valóságot.

És azt látom, hogy igen.

Modell szinten, ha 1/2-nek vesszük a nemeket, akkor az elég jó közelítés.

Ha még jobbat szeretnénk, akkor 0,513-as binomiális eloszlást használhatunk. Az én konklúziúm az, hogy további pontosításra normál gyerekszámnál nincs szükség.

De fontos észrevétel lehet, hogy a modell nem teljesít jól extrém gyerekszám esetén. :)


Még egyszer köszi a segítséget.

2018. szept. 24. 13:52
 3/5 A kérdező kommentje:

Rákerestem gyorsan, hogy az 51,3%-ra tényleg annyi-e.

A KSH-nál is ennyi a 2017-ben született fiúk aránya:

[link]


Ez megnyugtató :)

2018. szept. 24. 14:23
 4/5 anonim ***** válasza:
Közben én is rájöttem, hogy a csupa fiús / csupa lányos családok is kijönnek a binomiális eloszlásból, nem világítanak rá semmilyen egyéb tényezőre. Az n fiú / n lány arány n=5-ig jól megfelel (0.513/0.487)^n-nek.
2018. szept. 25. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A valóság és a matematika "nagyjából" fedi egymást. A "nagyjából" azt jelenti, hogy ha egy elég népes országban nincs manipuláció és politikai cél e tekintetben, akkor mindig kicsivel több fiú születik (hozzávetőleg 51-52%), ami evolúciós következmény (a férfiak várható életkora szignifikánsan alacsonyabb). Ezért a kétesélyes "játszma" nem egzaktul az, hiszen nem 50-50%, hanem mondjuk 51-49%.


Mivel a lakosság összetételét az adott népesség szokásai, életmódja, kulturális hagyományai, ezért gyakran politikai céljai befolyásolják, így a férfiak és nők aránya területenként változó. Az emberiség összességét tekintve tehát kismértékű eltérés lesz a matematikai eredménytől a fele-fel arány eltérése miatt.


A politikai szándékra és kulturális hagyományokra jó példa Kína korábbi törvénykezése a szaporodás visszafogására. Egyetlen utód volt engedélyezve, a többit megszakították (plusz büntették). Az ottani szemlélet következtében ezért ha lány volt a születendő gyermek neme, gyakran abortálták, bár ez is tilos volt. Következmény a durva aránytalanság a fiúk javára.

2018. szept. 25. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!