Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az emberiség fejlödésének...

Guti73 kérdése:

Mi az emberiség fejlödésének a titka? ELMÉLETILEG, kb.2millió év alatt ember lett az elöemberből, akkor a dinoszauroszoknak miért nem lett 150millió év alatt az emberi IQ-hoz hasonló fejletségi szintű faja?

Figyelt kérdés
Komoly válaszok érdekelnek! A vallást is belekeverhetjük, meg az UFOkat is, csak nem értem mit csináltak a dinók 150millió évig?
2018. szept. 29. 19:00
1 2 3
 1/22 anonim válasza:
51%
Ettek, ittak, szaartak, kuurtak aztán aludtak.
2018. szept. 29. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
80%

Ilyen az evolúció. Bizonyos véletlen mutációknak és környezeti hatásoknak az összessége, hogy az emlősökből alakult ki az intelligens élet.


Semmiféle törvényszerűség nincs ebben.

2018. szept. 29. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
60%
Lehet, hogy épp úton voltak felé, amikor jött az a meteor... De lehet, hogy egyáltalán nem törvényszerű, hogy eszközhaználó, civilizációépítő értelmes életnek kell létrjönnie minden élőlénycsoportból. A Földön is több mint 3 milliárd évig tartott...
2018. szept. 29. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
100%

Elég nagy hiánya van itt az ismereteknek sajnos. Az evolúciót sosem a mi nézőpontunkból kell nézni. Ezek a folyamatok nem úgy működnek, hogy mi legyünk a cél. Minden evolúciós vonalon, ahol van szelekció gyakran csak egy változat marad fenn (sok esetben meg nem, erre most külön nem térnék ki). Nem a legokosabbak lesznek előnyben, hanem a legrátermettebbek. Ezt jól kifejezi maga, a fitness kifejezés, a fit passzolni, illeni jelentéssel bír. Tehát, aki a leginkább illik a környezetébe. Ez egy univerzális és általános elv, tehát azt nem mondja meg, hogy ez konkrétan mi. Az függ a környezettél, a szelekció irányától és természetesen maguktól, az élőlényektől is. Nincsenek kijelölt út, hiszen az evolúció nem lát előre, nem tervez holnapra. Mindig a szaporodási siker határozza meg az események kimenetelét, ami aztán a hosszú távú történéseket. Magyarul az apró adaptációk felhalmozódnak (adaptív evolúció esetén). Ezt szokták remekül ábrázolni (mutogatni nem szokták, pedig nagyon szemléletesek) az adaptív tájképeket. A vízszintes tengelyen vannak a genotípusok, a függőlegesen pedig a rátermettség. Bizonyos genotípusok rátermettsége nagyobb (lokális maximum), így a többi gén is (ha úgy tetszik a populáció) is arra áramlik. Azért jó, mert látható, hogy sehol sincs tervezés a jövőre. A pillanatnyi teljesítmény meghatározó (Legalábbis a populációgenetikában. Ökológiai szemlélet esetén az átlagos szaporodási rátát figyelik, ami hosszabb idő esetén egyre pontosabb értéket ad). Remélem ezzel már világos, hogy a kérdésed miért értelmetlen.

Az élet elő jelei kb. 4 milliárd évesek, az első eukarióta sejtek pedig kb. 1,5 milliárd évesek. Mit csináltak ennyi ideig a kis prokarióták. Nem hogy intelligenciájuk nem volt, de az egyszerű kémiai szabályzáson kívül semmi. De nem is kellett a szaporodási sikerhez.

2018. szept. 29. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 2*Sü ***** válasza:
96%

> Mi az emberiség fejlödésének a titka?


Az, hogy nincs semmiféle titka.


> a dinoszauroszoknak miért nem lett 150millió év alatt az emberi IQ-hoz hasonló fejletségi szintű faja


Mert az intelligencia nem fejtétlenül jelent evolúciós előnyt. Minél egyszerűbb egy egyed működése, általában annál alkalmazkodóképesebb. A vírusok a legegyszerűbbek, szinte nem is élnek, mégis képtelenség kiirtani őket. Sok baktériumok is eléggé jól tűri a szélsőséges környezeti viszonyokat. A medveállatka a kedvencem, érdemes megnézni, miket tud. ( [link] ). A hangyák, vagy úgy általában a rovarok, ízeltlábúak is eléggé sikeres fajok. Próbáltál már kertes házon kívül tartani hangyákat? Ha igen, akkor tudod, hogy intelligencia ide vagy oda, ebben a háborúban mindig ők lesznek a nyertesek, még ha vannak megnyert csatáink is. Így is eléggé hatékonyak, kisebb eséllyel jön olyan mutáció, ami szignifikánsan hatékonyabbá teszi őket, ami evolúciós előnyt jelentene.


Ugye minél komplexebb egy élőlény, annál nagyobb a „meghibásodás” lehetősége. Annál nagyobb az energiaigénye is, nyilván egy ember sokkal többet eszik és iszik, mint egy hangya. Általában minél inkább specializált egy faj, annál rugalmatlanabb a környezeti változásokkal szemben, ami hosszútávon könnyen vezethet a faj kihalásához. Ahhoz, hogy az intelligencia kialakult az embernél, ahhoz kellettek „békeidők”, amikor egy ilyen folyamat közbenső állapotai nem okoztak konkrét evolúciós hátrányt.


Az, hogy az életből intelligens élet lesz, azért nem annyira magától értődő, és még az sem biztos, hogy tulajdonképpen előnyös. Oké, az intelligenciáknak köszönhetően megbirkózunk szélsőséges körülményekkel is, de ha minden ember elveszítene minden civilizációs vívmányt – beleértve pl. a ruhát is –, akkor még ha a tudása meg is maradna, az első télen meghalna az emberiség harmada, a rá következő nyáron a másik harmada. És akkor talán még optimista is voltam.


De úgy alakult, hogy az emberi faj intelligensé vált. Ez nem szükségszerű, nem elkerülhetetlen, de lehetséges volt. Ennyi a „titok”.

2018. szept. 29. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
92%
Igen, én is így gondolom. Az intelligencia inkább egy trükk, vagy evolúciós csel. Hiszen nem alkalmazkodsz a környezethez (mármint nem fenotípusos alkalmazkodással), hanem pillanatnyilag átalakítod a magad javára. Persze maga, az intelligencia evolválódása adaptációs folyamat.
2018. szept. 29. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:

4-s, 5,-s válaszoló, nagyon köszönöm!! Igen tudom, hogy hülyén kérdeztem, de még így is tudtátok mit is akarok kérdezni valójában!

Mégegyszer kösz!

2018. szept. 29. 21:10
 8/22 anonim ***** válasza:
Voltak
2018. szept. 29. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:

Már az előember is komolyabb fejlettségi szinten volt, mint a dinoszauruszok és a testi fejlődése is más irányba tartott. Nem voltak például kezei, így olyan jellegű tevékenységet nem végezhetett egy dinó, ami kiteljesedett intelligencia felé vezethetett volna.

Az előemberi szint, ami mára már nem tudományos megnevezés, mert már részletesebb ismereteink vannak, - eléréséhez kellett a majomember szintje és az ahhoz vezető út is meglehetősen hosszú volt, de a kétmillió év sem stimmel, mert az előemberből nagyjából kétszázezer évvel ezelőtt vált ki az ősember, így az emberré válás időszaka ehhez köthető.

[link]

2018. szept. 30. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
Elnézést, az kimaradt, hogy az intelligencia fejlődése a tapasztalatok szerint egyre gyorsuló, exponenciális skálán mutatható ki.
2018. szept. 30. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!