Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Választ tudnátok erre adni?

Választ tudnátok erre adni?

Figyelt kérdés

Üdv!

Az imént nézegettem a szemszín öröklődéssel kapcsolatos dolgokat és ezzel kapcsolatban volna is egy kérdésem.

Ugye pl. két barna szemű szülőnek 0% az esélye hogy kék vagy egyéb színű gyermeke születik.

Na mármost: az én édesanyám kék szeműként született, majd az évek alatt (ahogy a testvéremnél is ez történt) teljesen bezöldült. Akkor milyen szemszín géneket ad át a születendő gyermekének?

Amivel ő is született (kék) vagy amilyenné változott (zöld)?

Lehet hogy nem jó kategóriába raktam a kérdést, ez esetben elnézést kérek!



2018. okt. 10. 21:46
 1/5 anonim ***** válasza:

"Akkor milyen szemszín géneket ad át a születendő gyermekének?"


Valószínűleg olyat, amilyet ti is kaptatok. Kéket, ami később bezöldül. De ezt le is írtad, hiszen te és a testvéreid anyud gyermekei vagytok, nemdebár? :)

2018. okt. 10. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A szemnél sem teljesen mendeli az öröklődés. Több gén is beleszól, ezért nagyon ritkán de az is előfordulhat h kék szemű házaspárnak csak barna szemű gyerekei születnek.

De legvalószínűbb hogy olyat mint a sajátja, de ez nem feltétlenül úgy alakul majd mint nála, lehet h a gyerek szeme kék marad, vagy világosabb/sötétebb kék lesz, vagy bezöldül stb. Meg ugye apja is van a gyereknek. :D

2018. okt. 10. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Rosszul tudod. A kék szem recesszív allél, a barna domináns. Tehát két recesszív kék esetén kék szemű gyereke is lehet két barna szemű embernek. Nem 0%!


Mondhatni a kék szem "lappang"


Az, hogy bezöldült nem tudom mitől van... a zöld szemszínt a barnás sárgás pigment adja a kék strukturális íriszen (a kékben nincs festék, csak az epithel rétégben)

2018. okt. 10. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A barna a domináns, szóval ott lehet kék szemű a gyereke, 25%

Mármint később is kék, mert szinte mindenki kék szemmel születik.

Aki kék szemű, az ilyen géneket is ad át, 99%

A zöld nem ilyen egyszerű, ott bonyolultabb a szabály.

2018. okt. 11. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

"Ugye pl. két barna szemű szülőnek 0% az esélye hogy kék vagy egyéb színű gyermeke születik."


Ilyen ökörséget hol olvastál? Pont hogy a barna szeműeknek lehet a legnagyobb valószínűséggel más szemű gyerekük. :D Az a legdominánsabb. Lehet mellette recesszíven kék és zöld is.

2021. júl. 19. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!