Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent a képletekben, ha...

Mit jelent a képletekben, ha egyes fizikai tényezők előtt "d" betű áll?

Figyelt kérdés
2018. okt. 21. 19:58
 1/4 A kérdező kommentje:
És a képlet kiszámítását ez hogyan befolyásolja?
2018. okt. 21. 20:00
 2/4 anonim ***** válasza:
2018. okt. 21. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
65%

Differenciált jelent, vagyis végtelen kis változást.


Pl. a dv=a*dt azt jelenti, hogy amíg az idő végtelenül kicsit megváltozik (telik), addig a sebesség a-szor ennyit változik.

2018. okt. 21. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A fizika jelenségeit attól függően lehet leírni egyszerűen vagy bonyolultan, hogy maguk a jelenségek milyenek, vagy mennyire általánosan, speciálisan foglalkozunk velük.

Ha azt mondom s=v*t, akkor leírtam egy egyenletes mozgásban az útnak a sebességtől és az időtől való függését. Ha egy bonyolult mozgásét akarom leírni, nem írhatom ugyanezt, mert közben változik a sebesség. ekkor azt írom s=integrál(dv*dt). Itt a dt azt jelenti, hogy végtelenül kicsi időtartamot tekintek, ahol már feltételezhetem, hogy az alatt a sebesség állandó. Ekkor érvényes az előbbi. Az integrál meg azt jelenti, hogy az előbbi időtartam összes végtelenül kicsi időtartamát (vele a sebességgel való szorzatát) összeadogattam.

A "d" a végtelenül kicsiny jele egy olyan bonyolult folyamatban, ahol csak e kicsi időtartam alatt azonosak a többi tulajdonságok.

És persze ezeket az összefüggéseket sok másra is fel lehet használni, nemcsak az időbeli változásokra.

2018. okt. 23. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!