Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem értem a kambium működését...

Nem értem a kambium működését a növényekben. Segitene valaki?

Figyelt kérdés

Szóval a kambium a növények szárában, egyéb tengelyszerveiben elhelyezkedő, a külső felülettel párhuzamos sejtréteg.

Tehát a növény oldal irányú növekedését, vastagodást idéz elő.


Kifelé háncs elemet (szerves anyag szállító elemek), befelé farészt (vizet, ásványi anyagokat szállító részt) "termel".


itt jön a kérdésem.


Mivel két irányba osztódik, ezért (az én logikám szerint), egy idő után már nem tudnának a kambiumból létrejövő utódsejtek hova elférni.

Tehát befelé nyilván tud még haladni, és ott differenciálódni farésszé a kambium utódsejtek egy része, de kifelé az előző sejtek akadályozzák a vastagodást.

Szét kellene feszítenie belülről a kambiumnak a már differenciálódott rastacsöveket, meg a harmadlagos kérget is, nem?

Nyilván nem ez történik, mert látjuk hogy a fás szárú növények vígan növekednek.


De akkor nem értem, mit gondolok rosszul? Hogy lehetséges ez?



2018. nov. 3. 23:43
 1/6 anonim ***** válasza:
Szerintem a harmadlagos retegek mar nem osztodnak. Csak a legkulso reteg osztodik. De nem ertek hozza, mas a szakteruletem :D
2018. nov. 3. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Vagy masik elmeletem:


Ahogy osztodnak es vigan fejlodik a noveny, ugy a kerge is egyre vastagabb! Hiszen az ujonnan fejlodott friss kergek bepulnek a regi oreg kergek ala

2018. nov. 3. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Harmadik elmeletem:


Lehet hogy a kambium utodsejtek reszenek csak 1/4-e valik faressze. Azaz 4 sejtbol 3 megy a noveny belso reszebe es csak 1-bol lesz kereg. Persz ez az 1/4 arany csak hasrautesre mondtam/.

2018. nov. 3. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Igen, talan ez lesz a jo valasz, hogy nem egyforma utemben valik kette faressze es belso reszekke. Hiszen akkor majdnem ugyanolyan vastag lenne a fa kerge mint a belseje.
2018. nov. 3. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Valamint kifele biztosan tagulnak, mert a fa kergen sok repedes latszik.
2018. nov. 3. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Egyelőre úgy tűnik hogy a kambium folyamatosan gyártja a xilémet befelé, nagyobb ütemben mint a floémet kifelé, és a kifelé gyártott floém mintha idővel a xilém részévé válna.


Jól értem?

Bocsánat, ez a szöveg sűrű mint a beton, és nem értem meg egyszerűen. Plusz valahol mindig elveszek, például miért másodlagos floém vagy xilém keletkezik a kambiumból?

Azt hittem hogy egy szövet csak akkor másodlagos ha dedifferenciálódik, aztán újra a dedifferenciálódás előtti szövetté alakul.


Illetve valaki felvilágositana, hogy hogyan is képzeljem el a fa szárában ezeket a rostacsöveket (floém)?

tehát, ezek elvileg még élő sejtek, de a sejtfaluk eléggé nagy szilárdságot kölcsönöz nekik, és ott van a nagy mértékú tengellyel párhuzamos megnyúltságuk. Ebből én arra következtetnék hogy a "helyükről" nem lehet, vagy maximum nagyon minimálisan lehet őket eltolni.

Tehát kb szakadnia, törnie kéne a fának, ha a háncs alatti kambium sejtsorról lefűződő új sejtek kifelé akarnák nyomni őket.


Egyelőre ezeket találtam.



[link]


[link]

2018. nov. 4. 01:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!