Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az egyenlítő vonalát követve...

Az egyenlítő vonalát követve miért nem megy le a Nap?

Figyelt kérdés
Ma az egyik osztálytársam azt állította,hogy az egyenlítő vonalán haladó földrajzi helységeken a Napnyugta nem jöhet létre.Aki esetleg ott él vagy volt már hasonló helyzetben tudna bővebb információt adni?

2018. nov. 6. 19:55
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Az osztálytársad tévedett.
2018. nov. 6. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Ozmium42 ***** válasza:
91%

Nem az Egyenlítőnél van ez a jelenség, hanem a sarkvidéken. A magyarázata roppant egyszerű. Vegyük szemléltetésnek ezt az ábrát:


[link]


Ha az Egyenlítőnél vagy, akkor a Föld elfordulásával átkerülsz az árnyékos oldalra. Ez az este. Ha viszont a Föld "tetején" vagy "alján" állsz (a forgástengelyen), akkor a Föld forgása nem visz árnyékos helyre.

2018. nov. 6. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
91%
Kicsit zavaros a megfogalmazás, attól függ mire gondolt. Ha az egyenlítő vonalán van a helység, akkor este lemegy a nap, reggel meg feljön. Azonban ha a helység halad, ahogy a mondatban szerepel, (annak ellenére hogy a helységek jellemzően nem haladnak a bolygóhoz képest) akkor felvehet egy olyan sebességet, amivel folyamatosan a bolygó napsütötte oldalán tartja magát, és akkor az ő szemszögéből nem nyugszik le a nap. Ehhez azonban nem szükségszerű, hogy az egyenlítő vonalában helyezkedjen el.
2018. nov. 6. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 TappancsMancs ***** válasza:
90%

Nem egészen pontos ahogy mondta, de sejteni lehet mire gondolt.


A Föld ugye forog a tengelye körül és ez adja a nappalok és éjszakák váltakozását, ahogy elfordul a Föld egy pontja a Nap irányából akkor előbb naplemente majd éjjel lesz. Mert árnyékba kerül az adott hely. Ez ugye rendben van.


A két sarkkörön túl fél évente van napkelte és naplemente, mert a Föld forgástengelye ferde. Ezért ahogy halad a keringési pályán fél évig látszik a Nap a látóhatár fölött, vagy másik fél évig fel sem jön.


Illetve van még egy lehetőség, ha egy gyors repülővel repülünk a naplemente irányába mégpedig a Föld forgásának sebességével akkor követjük a naplementét. Ez megvalósítható tetszőleges szélességi körön is, az Egyenlítőn is és az Ekliptikán is (ez a Föld keringési síkjának és a Napnak a vetülete a Földön).


Fontos része még, hogy a Föld tengelye kicsit ferde vagyis nem függőleges a keringési síkra.


Fotómontázs amikor nem megy le a Nap:

[link]


Ugyanez gyorsított filmfelvételen:

https://www.youtube.com/watch?v=ndlQNicOeso


Amikor nem megy le a Nap animáción, látható a tengely ferdesége és 0:33-nál, hogy az északi sarkkörön túl nem megy le a Nap:

https://www.youtube.com/watch?v=ppGC_sRyspE


[link]

2018. nov. 6. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :)
2018. nov. 6. 21:13
 6/8 anonim ***** válasza:
74%

#5: Értem, mire gondolsz, de az a sarkoknál van. A sarkkörön túl vannak olyan napok, amikor nincs napnyugta, és vannak, amikor nincs nappal.

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2018. nov. 6. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 TappancsMancs ***** válasza:
60%

A sarkkörökig terjed a fél éves nappal és fél éves éjszaka területe, a Föld tengely ferdesége miatt.

[link]

2018. nov. 7. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 TappancsMancs ***** válasza:

Aha értem 6-os hogy érted. :) A sarkkörön túl, de innen nézve túl, az igazából a sarkkörön belül.


Én is kicsit félreérthetően írtam, én is a 4-esben sarkkörön túlt írtam.


Jó na mindegy, csak érthető azért.

2018. nov. 7. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!