Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miert tanitjak iskolaban mai...

Miert tanitjak iskolaban mai napig a Bohr atom modellt, amikor nem ugy van?

Figyelt kérdés
2019. jan. 7. 23:19
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
92%
Mert még ha nem is teljesen jó, de első gondolatnak megfelel, a fejlődés a fontos, mégse lehet a Heisenberg féle határozatlansági relációval kezdni. Aki meg nem akar fizikus lenni annak így is jó
2019. jan. 7. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Gugu Gabor ***** válasza:
90%

ugyan nem tudok pontos választ mert nincs tanári végzettségem, de gyanitom ugyan azért amiért a fizikát nagyon le egyszerűsítve kezdik tanítani.

Bevallom én sem lettem volna valami boldog ha 12 évesen integrálni kellett volna fizika órán

2019. jan. 7. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
84%
egyik modell sincs úgy. azért hívjuk modellnek és nem valóságnak.
2019. jan. 7. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Mindegyik modell csak modell ...

Ám a Bohr modellről egyértelműen bebizonyosodott, hogy nem jó közelítése a valóságnak.


Sőt egyenesen félrevezető. Ennek a következménye még mindig, hogy sokan Naprendszerként fogják fel az atomot.


Őszintén, fogalmam sincs mivel lehetne bevezetni jobban a quantum-mechanikai modellt... de nem mindenhol Bohr modellel tanítják ez fix. Inkább csak a hagyomány miatt szerintem.


Még jó hogy én egyáltalán nem figyeltem gimiben, és nem is emlékeztem semmire... így egyetemen tiszta lappal megértettem egyből a QM modellt, a Bohrt csak történelmileg vettük.

2019. jan. 8. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 2*Sü ***** válasza:
91%

Kémiából tanítják a különböző atommodelleket, szépen elmondják, hogy hogyan finomodott az atom modellje, hogyan jutottunk el az „oszthatatlan egységtől” a „mazsolás puding” modellig (Thomson-féle atommodell), utána a Rutherford-féle modellig, a Bohr-féle modellig, majd a kvantummechanikai atommodellig. Még szép ábra is volt anno a tankönyvben a különböző elektron„pályák” alakjáról. Aztán jön egy megjegyzés, hogy a kémiai jelenségek zömét jól meg lehet érteni a meghaladott, de egyszerűbb Rohr-féle modellel, könnyebb ábrázolni az atomot ezen modellel, az egyszerűbb volta miatt.


Az elektronszerkezetnél újra előjön a téma, ott újra előjönnek a különböző elektronpályák alakjai, de ezek is gyorsan betűkké degradálódnak. (Lásd: [link] )


Persze erről aztán a legtöbben meg is feledkeznek, lehet tényleg nem ártana időnként leporolni ez a leckét, hogy amit ábrázolunk, az egy leegyszerűsített diagram, az elektron nem kering az atommag körül, pláne nem körpályán.


Nincs azzal baj, ha Bohr-féle atommodellt használják. Egyrészt a fizika tanításánál is az azóta meghaladott newtoni mechanikát tanítják meg először, mert az abban szerzett ismeretek révén lehet csak megérteni a relativitáselméletet. Másik oldalról a hétköznapokban is sokszor bőven elég a jóval egyszerűbb newtoni fizikát használni, ha a relativisztikus hatások elhanyagolhatóak.


A meghaladott fizikai modellek továbbra is jól használhatóak, csak éppen adott peremfeltételek mentén. De azokon belül továbbra is a kívánt pontosságon belül egyezik a modell és a valóság. Ha a Bohr-féle modellel remekül lehet magyarázni a kémiai jelenségek zömét, miért ne használnánk?

2019. jan. 8. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Igen, ez teljesen igaz... egyetértek.

Egyetemen jó volt ahogy felépült történelmileg.


Viszont azt nem tudom átlagembernek árt vagy használ e ez a modell.

2019. jan. 8. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Azért, mert ez a legutolsó modell, amit még Átlag Jóska képes egyáltalán megérteni.

Vagy jobb lenne, ha inkább a mazsolás kalács modell maradna meg a fejében?

2019. jan. 8. 03:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Wadmalac ***** válasza:
81%

"Viszont azt nem tudom átlagembernek árt vagy használ e ez a modell."

Az átlagembernek a valószínűségi ködbe kenődött elektronok képe okoz emésztési problémákat. Főleg, ha az az átlagember még kisiskolás.

2019. jan. 8. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

5-ben a válasz.[Ki lehet egészíteni történelemórán - hogy továbbgondolja a létezés, az anyag természetét létszemléleti téren is-, Heisenberg sírfeliratával:

"Valahol itt nyugszik" (Er liegt irgendwo hier".]

2019. jan. 8. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Annyiból azért nem rossz a Bohr-modell, hogy bevezeti az atommag fogalmát, vagyis hogy a tömeg nagy része egy nagyon kis pozitív magban helyezkedik el. Szerintem ezt a modellt már az általános sikolában meghaladják az elektronhéjak fogalmával, ami oda bőven elég is. Középiskolában pedig már keményen van kvantumfizika (legalább is az én időmben még volt).
2019. jan. 8. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!