Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudtok ajánlani érdekes...

Tudtok ajánlani érdekes témákat biológia témakörben?

Figyelt kérdés
Egyetemre egy kb 10 oldalas házi dolgozathoz keresek témát. Lehet bármi, ami a biológiával, emberi testtel kapcsolatos. Emellett ismertek olyan magyar weboldalt, ahol hasonló témákban megbízható információkat lehet találni?

2019. jan. 15. 12:00
 1/6 anonim ***** válasza:
56%

Milyen egyetem, milyen szak? És miért magyar nyelven? Tankönyved nincs? Az angol wikipedia egészen megbízható (egy kis rutinnal jól szűrhető, hogy melyik tartalom jó melyik kevésbé), illetve a wikipedia szócikkek alján van egy halom hivatkozás azokat érdemes megnézni.

10 oldalas házi dolgozathoz szinte az anatómia atlasz/tankönyv bármelyik fejezet címe jó és feldolgozható, és érdekes tud lenni. Pl. kéz csontjai, vagy egyáltalán az ujjak mozgása, mozgatása (pl. a hüvelyk ujj, miért jó, hogy szembe tudjuk fordítani a tenyerünkkel, amit még a primáták sem tudnak, ez egy fontos antropogén jelleg). Ugyanígy elég izgalmas és lehet róla akár 10 oldalt is írni a vesztibuláris rendszer.


De lehet írni olyan népszerű dolgokról, hogy glutén érzékenység (glutén és környékén lévő fehérjék, fehérje töredékek lebontása).


Szinttől és szakiránytól függően nagyon bő a választék.

2019. jan. 15. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
40%
Valószínűleg azért magyarul, mert egy magyar egyetemre jár. Meglepő, nem?
2019. jan. 15. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A jobb egyetemeken az diák angolul vannak, és több esetben is angolul folyik az oktatás az Erasmus hallgatók miatt.


Arról nem is beszélve, hogy magyar szakirodalom kvázi nem létezik. Minden egyes mondat kínszenvedés a fordítások miatt.

2019. jan. 15. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
51%
A "diák" tényleg gyakran vannak angolul és az angol szakirodalom természetesen nagyságrendekkel nagyobb, DE a magyar szakirodalom ilyen szintű lenézése számomra mindig is egy öngyarmatosító attitűd volt. Sok magyar kutató publikál magyarul is. Az nem az ő hibájuk, hogy ezeket nem olvassátok. ELTE Biológiára ez biztosan igaz, mert ide járok. Egyébként attól, hogy a szakirodalom meg a dia angolul van, a beadandód miért ne lehetne magyarul írni? xD Azt a tanár fogja elolvasni és ennyi. Ez már egy kicsit túlzás nekem...
2019. jan. 15. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
55%
4. Sehol nem írtam, hogy a beadandó legyen angolul (vagy mutasd meg, hogy hol írtam). Én a forrásra kérdeztem, hogy annak miért kell magyarul lennie. Sajnos a weben a legtöbb jól használható szakmai oldal (de még a wikipedia is) angolul van. És ez nem "öngyarmatosító attitűd" hanem nézz szét a neten. Az angolul nyilvánosan (ingyen) elérhető, de komolyan vehető (tudományosan megalapozott) tartalomhoz képest az ugyanilyen tartalom elenyésző. Sok esetben az egyetemi előadók a belső zárt oldalakra teszik fel az anyagaikat, és az kivülről nem látszik, nem elérhető. szemben sok angol nyelvű anyaggal. Ilyen a mai világ sajnos. Tessék arra ösztönözni a kutatókat, oktatókat,hogy nyilvánosan tegyék elérhetővé magyarul az eredményeiket (vagy egyenesen töltsék fel a wikipédiára), cikkeiket, anyagaikat (ppt-ket stb.). Számtalan neves egyetemi előadó komplett órái fent vannak a youtubeon szinte bármilyen témában, magyar alig-alig.
2019. jan. 15. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"Sok magyar kutató publikál magyarul is"


Hová?


Tényleg kíváncsi vagyok, mert én még nem láttam 1-nél több IF lapot. Van egyáltalán?


Orvosi Hetilap is 0.15 kb...


Egyszer a Természet Világába kellett publikálni, és vért pisiltünk mire megszültük a fordításokat. Visszaolvasva csak kacagok a nyelvújításon amit ezért kellett megtenni :D

Amúgy kifejezetten káros is lehet a félrefordítás miatt. Nemrég pont egy diplomamunkát bíráltunk magyarul. Az is elég mókás volt a szakszavak miatt :)


Na de elkanyarodtunk. Természetesen miért ne lehetne magyarul írni egy ilyen dolgozatot? Ez még csak nem is szakmai jellegű.


Csupán arra célzok, hogy az akadémia kezdi kigyomlálni szerencsére a magyar oktatási formátumot, így ezen nem kell csodálkozni.

2019. jan. 15. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!