Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől függ egy anyag sűrűsége?

Mitől függ egy anyag sűrűsége?

Figyelt kérdés

Nem nyomásra, meg hőmérsékletre gondolok, hanem hogy azonos környezetben miért sűrűbb pl. az arany a vasnál?

Valami atomok/moleulák közötti vonzerőre gondolok, de nem tudom jó nyomon járok-e.

Vagy ehhez már kvantumfizika kell?


2019. jan. 31. 09:11
 1/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

Atomsúly és kristályszerkezeti sajátosságok, ha szilárd anyagról van szó. Folyékonynál inkább atomsúly és molekulaméret.

Gáznál szerintem csak az atomsúly illetve molekula sajátosságai, hány atomos például.


Persze elég mélyre ásva mindennek kvantumszintű okai vannak, de szerintem a sűrűség-különbségek terén ebbe ritkán kell belemerülni.

2019. jan. 31. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Igen, el is felejtettem, első körben nyilván atomsúly...

Nem írtam, de csak a szilárd anyagok érdekelnek.

Tehát kristályszerkezet.

De vajon miért vannak közelebb az arany atomjai egymáshoz, mint mondjuk az ólomé. Merthogy gondolom közelebb vannak a kristályban, különben az ólom lenne a nehezebb.

2019. jan. 31. 11:27
 3/8 Wadmalac ***** válasza:

Magukat az atomtulajdonsági okokat nem tudom, ilyen mélyen sosem merültem a kémiába, de a fémek kristályrácsa is lehet sokféle.

A sima köbös kristályosodás esetén minden kristálycella egy kocka, nyolc atommal (fémionnal, mert ugyebár a szabad elektronok kirándulnak a rácson) a sarkain.

Térközepes kristálynál még egy atom figyel a kocka közepén is, lapközepesnél meg egy-egy atom ül a lapok közepén.

A köbös így nyolc atom, a térközepes kilenc, a lapközepes 14 atom.

Meg van a hexagonális kristály is, ahol méhsejtmintás síkok vannak párhuzamosan, egy kristály tulajdonképpen egy hatszög alapú hasáb.

Értelemszerűen mindegyik forma más sűrűséggel jár, plusz benne a rácsméretek is mások.

Na annak a pontos okait nem tudom, hogy a kötött elektronok számán kívül mi határozza meg a kristálycellák méretét és a kristályosodási formát.


Biztosan főleg a különböző elektronpályák energiaszintjeihez és az adott fém elektronegativitásához van köze, de lehet más oka is.

Ez már atomfizika, nekem homályos terület.

2019. jan. 31. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Két példa:

[link]

Szobahőmérsékleten a vas cP, az arany cF elrendezésű (az atomtömegen mellett).

2019. jan. 31. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Wadmalac ***** válasza:

A kristályrácsok formai és méreti okairól:

[link]

[link]

[link]

2019. jan. 31. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Szuper, erre voltam kiváncsi!

Köszönöm!

2019. jan. 31. 13:41
 7/8 anonim ***** válasza:
Szilárd anyagoknál mindössze 4 tényezőtől, a kristályrács térkitöltése, az atomtömegek és az atomtérfogatok, az arany atömtömege bár majdnem négyszer akkora mint a vasnak, de az atomátmérője hasonló, a kristályrács típusa pedig valamivel szorosabb illeszkedésű, ezért a sűrűsége is majdnem négyszer annyi mint a vasnak.
2019. febr. 1. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
#7 vagyok, az utolsót lefelejtettem, az a récsszerkezet tökéletlensége, az aromok mérétéből és a rács térkitöltésből számított sűrűség nagyobb mint a valódi, mert a valódi kristályok, főleg puha fémeknél, sokkal kevésbé tökéletesek.
2019. febr. 1. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!